Армията в Ирак призна, че е сключила споразумение с Русия, Сирия и Иран за обмен на разузнавателна информация в борбата с Ислямска държава, съобщи Ройтерс.
Това се съобщава в изявление на иракското обединено командване. В него се казва, че „страните ще си сътрудничат в процеса на събиране на информация за терористичната групировка Ислямска държава“.
В Ирак отдавна поддържат тесни взаимоотношения с Иран и координират действията си срещу ИД с Техеран. Към момента групировката владее около една трета от територията на Ирак и Сирия в самообявилия се халифат. Иракските шиитски военни са си сътрудничели с ирански командири по време на военни акции.
Водената от САЩ военна коалиция извърши редица удари срещу цели на Ислямска държава в Сирия и Ирак, но отрича да се е координирала с Иран.
Споразумението с Русия идва в момент, в който страната все повече засилва подкрепата си към правителството в Сирия, оглавявано от Башар Асад. Според съобщението на иракските военни „Русия е все по-загрижена от присъствието на хиляди руски престъпници, въвлечени в дейността на Ислямска държава.“
През вчерашния ден излезе информация, че е възможно 4-те страни да създадат общ координационен център за борба с групировката в Сирия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА