Раздухваният в България скандал във връзка с историята на произхода на славянската писменост е изкуствен, заяви говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.
Тя каза това в отговор на въпрос на ТАСС за надигналата се в български медии вълна от критики, предизвикани от неправилно изтълкуваните според нея изказвания на президентите на Русия и Македония Владимир Путин и Георге Иванов, при посещението на втория в Москва.
Убедени сме, че такъв светъл празник като Денят на славянската писменост 24 май трябва да помага за сближаването на нашите народи, които почитат Кирил и Методий, и със сигурност не трябва да става причина за раздори и конфликти, да не бъде повод за изкуствено нагнетявани страсти, подчерта Захарова.
Това е изкуствено раздухван скандал, който при "правилна" обработка е напълно способен да внесе някакви елементи на напрежение в руско-българските отношения, до което, надявам се, няма да се стигне. Разбира се, това едва ли би било от полза за нашите две страни, добави тя.
Тези изявления са необосновани, възможно е да не се е доразбрало за какво ставаше дума, заяви още Захарова.
По време на пребиваването на президента Георге Иванов в Русия за участие в церемонията по връчване на присъдената му награда на Международния обществен Фонд за единство на православните народи бяха направени изявления по тази тема. Никой в Русия - а на мен не ми е известно какво се е говорило в други страни - не се опитва да отрича приноса на Първото българско царство в делото на създаването на славянската писменост, това би противоречало на историческите факти, увери още тя.
В този случай става дума за македонските земи и то за македонските земи като за географско понятие, добави Захарова. Още по времето на Римската империя регионът, където по-късно са се родили и работили светите Кирил и Методий, се е наричал Македония, затова по този въпрос всичко би трябвало да е пределно ясно и понятно, подчерта тя.
Възможно е това да е било неправилно изтълкувано, преведено или поднесено, продължи Захарова.
Нашата позиция по този въпрос беше изложена много ясно. Смятаме, че би било целесъобразно сега да се съсредоточим върху обсъждане на въпросите на двустранното сътрудничество, а не да се търсят поводи за конфронтация, още повече, където такива няма, добави Мария Захарова.
На 24 май в Русия се отбелязва Денят на славянската писменост и култура, а православните християни почитат светите братя св. св. Кирил и Методий, посочва ТАСС.
Живелите през девети век проповедници създават първата славянска азбука. Кирилицата става основа за писмеността на белоруския, българския, македонския, руския, сръбския, украинския и черногорския език, добавя ТАСС
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 мдаа
Иначе руснаците никога не са се обяснявали толкова ;)
18:20 25.05.2017
2 въпросче
Ще се разграничите ли веднъж завинаги от коминтерновските простотии?
18:35 25.05.2017
3 Atila
Коментиран от #4, #14
18:41 25.05.2017
4 Morgoth
До коментар #3 от "Atila":
Кирил и Методий, които са написали глаголицата са от Солун и са ромеи. Спекулира се, че евентуално майка им е българка, но по-скоро не е така. Техният ученик Климент Охридски, който е автор на кирилицата е българин роден някъде в географското понятие Македония. Охридски произлиза от това, че е основател на Охридската школа, но се и предполага, че е роден в района.Коментиран от #6
18:53 25.05.2017
5 маша яде бяла каша
18:55 25.05.2017
6 Atila
До коментар #4 от "Morgoth":
А аз какво съм написал.За произхода може и да се поспори,дали са ромеи,прочети „Седем мита за българската история”на Божидар Димитров.Няма категорични данни,че са ромеи.Иначе за другото си прав,моя грешка е,че не го написах аз19:03 25.05.2017
7 IDIL
19:31 25.05.2017
8 Глупак
По времето на княгиня Олга, дъщеря на ц.Борис в Русия се използва глаголицата, пренесена от образованите по това време хора - предимно БОГОМИЛИ.
Духовен учител на кн. Олга е Черноризец Храбър.
После по поръчка на българския цар е била създадена и разпространена азбуката от учениците на братята К и М.
Затова е правилно да се нарича БЪЛГАРСКА ПИСМЕНОСТ
Коментиран от #12
19:51 25.05.2017
9 Киро
19:58 25.05.2017
10 све
Архивите се отварят, но НПОта плащат за унищожението ни.
Малко хора биха повярвали днес, че през ком. години бяхме с 3 нива над запада в културата и
образованието.
Личен опит
20:01 25.05.2017
11 IDIL
20:55 25.05.2017
12 VMORO
До коментар #8 от "Глупак":
Доколкото знам глаголица все още се ползва в Хърватия.21:04 25.05.2017
13 стоян георгиев
Коментиран от #15
00:07 26.05.2017
14 Kim Bu
До коментар #3 от "Atila":
'' Малко '' си зле с географията, въобще имаш ли си на представа къде е ТЕСАЛИЯ..? Района за който говориш е Македония - на северозапад от Солун .02:16 26.05.2017
15 ААА
До коментар #13 от "стоян георгиев":
Деси, отново започна с глупостите. Великоморавският княз Ростислав се опитва да направи светите християнски книги разбираеми за неговото славянско население. Първо се обръща към западното духовенство , но получава отказ. Догмите на християнският свят разрешават само 3 утвърдени езика. Тогава Ростислав се обръща към Византия. Византия вижда своя шанс , чрез Източно-Православната си религия и нова Славянска Азбука да приобщи славянските маси. За целта Византия изпраща двамата си "ДИПЛОМАТИ" Кири и Методи- ТОЧНО ТАКА ДИПЛОМАТИ. Съмнително е дори ,да ли те са писали азбуката , НО ТЕ СА НЕЙНОТО ЛИЦЕ И ФАСАДА, и защитават правото да се слави Господ на Великият Християнски Събор . След което Византия изпраща братята във Великоморавия , заедно със подготвени ученици ,да разпространяват азбуката и Светите Книги. Но германското (католическо) духовенство не спи, поема нещата във Великоморавия в свои ръце. Учениците на Кирил и Методи са подложени на гонения , и бягат от Великоморавия. И следващото най- добро място за тях и Византия е ИЗТОЧНО ПРАВОСЛАВНА БЪЛГАРИЯ , под управлението на Борис-Михаил. Знаем си от историята , че България под управлението на Борис Михаил е била почти васална на Византия, тоест в България се е случвало каквото реши Византия. След което Симеон Велики извоюва обратно независимост , и показва къде е мястото на Византия. Та по това стечение на обстоятелствата ставаме създатели и разпространители на Славянската Азбука.07:06 26.05.2017
16 Дедо Грую
Св. братя Кирил и Методий наистина са дипломати на Византия и са сътворили ГЛАГОЛИЦАТА по поръчка но великоморавския княз Ростислав.
По произход майка им е гъркиня(за съжаление не мога да си спомня името й), а баща им е от българските боили, намерили убежище във Византия по време на бурния, смутен период преди възшствието на Крумовата династия.
По време на мисията в хазария се обърнали към Св. Кирил и го попиталли: Какъв си ти и какъв е произходът ти, за да знаем как към теб да се отнасяме?
На което той отговаря, че дедите му са заемали от най - високите държавни постове и са седяли винаги до царя, но изпадат в немилост и били принудени да потърсят спасение в чужда земя. Справка: "Подбрани извори за българската история" ТАНГРА ТанНакРа ИК и трудове на Б. Димитров
За да създадеш писменост и преведеш религиозните трудове на съответен език би трябвало езикът да ти е роден.
След смъртта на двамата братя, немското духовенство провежда голямо преследване и саморазправа с учениците на двамата братя.
Благодарение на съюзническите отношения на цар Борис първи и Людовиг Немски Благочестиви, те са откупени(били продадени в робство) и докарани в Белград(днешен Белград тогава погранична българска крепост), където били лично посрещнати от боила тарканът на града.
Един от тези ученици е така наречения Св. Климент Охридски. ТОЙ СЪЗДАВА КИРИЛИЦАТА и я нарича така в чест
09:04 26.05.2017
17 Дедо Грую
...на своя велик учител и духовен баща Св. Кирил.
По нареждане на българския владетел създава книжовна школа в гр. Охрид, от където идва и прозвището му - Охридски.
За него изрично се споменава, че: "ПРОИЗХОЖДА ОТ БЛАГОРОДЕН МИЗИЙСКИ РОД"(азбирай български).
Така, че 24 май е ден на българската писменост и култура, създадени от велик и гениален българин (според мен незаслужено недооценен и неспоменаван), специално за нас българите.
09:31 26.05.2017
18 Албенчо
09:50 26.05.2017