В началото на август руският посланик в Иран се изказа изключително топло по адрес на палестинската организация Хамас. Тя не била терористична организация, а по-скоро национално движение и един от политическите представители на палестинците. Думите на руския посланик бяха насочени към арабската общественост, защото е известно, че с подобни послания за солидарност с палестинците или техните ислямистки представителства, може да се трупа политически капитал. Още през август 2016 година заместник-министърът на външните работи на Русия Михаил Богданов се срещна в Доха с Халед Машал, един от върховните лидери на Хамас. Беше заявено, че двамата са разговаряли главно за близкоизточния процес, без да се дават повече подробности. Но дори самото обстоятелство, че двамата се срещат, представлява много силно послание. През 2015 Халед Машал беше разговарял и с руския външен министър Сергей Лавров.
И двете страни извличат печалби
Новото, грижливо режисирано разбирателство е добре дошло и за двете страни. Хамас получава известно международно признание, а неговите лидери разчитат и на практическа политическа помощ. "Сближаването между Русия и Хамас показва, че Хамас разчита на Москва като на една от най-важни столици в света, за да парира омразните САЩ и Израел", заяви след срещата съветникът на палестинските власти в Газа - Тайсир Мохайсен. Москва също има изгода от сближаването с Хамас. Тя съзира в тази организация влиятелен партньор, който може да стане проводник на руското влияние над палестинците.
"Изглежда, че президентът Путин иска да възстанови съветската империя поне отчасти и вярва, че чрез палестинците и Хамас си отваря една врата към Близкия Изток. Затова, за разлика от ЕС и САЩ, Москва не е смята Хамас за терористична организация", допълва Тайсир Мохайсен.
Руската политика - между прагматизма и опортюнизма
В студия на мозъчния тръст Rand-Corporation се казва, че Русия си налага по-малко самоограничения във външната политика, отколкото Западът. Това дава възможност на страната да провежда гъвкав курс на базата на "краткосрочен прагматизъм", който може да бъде наречен и "опортюнизъм". Същевременно Русия не разполага с достатъчно икономическа и военна сила, за да провежда дългосрочна стратегия. Затова страната залага на краткосрочни политически възможности, когато и където ѝ се открият?, отбелязват анализаторите. Русия очевидно поддържа подобен курс и спрямо Хамас. За разлика от Запада, Москва явно не се държи политически дистанцирано спрямо радикалната палестинска организация.
"Когато Русия подобрява отношенията си с Хамас, тя същевременно получава достъп и до останалите ислямистки движения", казва политологът от университета в Наблус - Абдул Сатар Квасем в интервю за интернет-изданието „Ал Монитор“. Той твърди, че изявлението на руския посланик в Техеран не е случайно. Политологът смята, че това е косвена покана към Хамас да се присъедини към водената от Техеран шиитска анти-израелска ос. Фактът, че Хамас е сунитска организация, в случая явно играе второстепенна роля.
Натиск срещу Израел
Съюзът с Хамас, съчетан с военното сътрудничество с Иран, е шанс за Русия да засили значително политическата си тежест в региона. Добрите отношения с Русия ще увеличат и значимостта на палестинската Хамас, която оказва въоръжена съпротива на Израел. А това ще увеличи значително тежестта на Русия спрямо Израел и косвено спрямо САЩ. Руският посланик в Израел, Александър Шайн, заяви в средата на юни т.г., че неговата страна не смята нито Хизбула, нито Хамас за терористични организации.
Новите отношения с Хамас показват, че Русия ще продължи да следва отдавна поетия от нея курс. Заедно с ливанската терористична организация Хизбула Москва още отсега упражнява силен натиск над Израел. Тази организация е съюзник с Техеран и оперира в непосредствена близост до границата с Израел.
Русия като посредник?
Засега Израел реагира на този натиск с дипломатически средства. Миналата седмица израелският премиер Бенямин Нетаняху се срещна с руския президент Владимир Путин в Сочи. Това беше шестата среща между двамата от избухването на войната в Сирия. Нетаняху предупреди за опасностите от засилено иранско присъствие в непосредствена близост до Израел.
Ако Техеран разположи военни части на Голанските възвишения, Израел ще се окаже в крайно затруднена ситуация. Подобна ситуация би могла да доведе до война в целия регион, предупреди Нетаняху. Изглежда, че с новите си отношения с Хамас Русия иска да стане посредник в един конфликт, в който същевременно е и страна. Москва навярно ще поиска да извлече политическа печалба от ролята си на посредник. Каква точно ще е тази печалба, засега не е ясно.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Офффф
Коментиран от #5, #11
08:13 01.09.2017
2 Деее и олигофренията се развъди ....
08:46 01.09.2017
3 реалист
И друго - Иран строи в Сирия някакъв завод , Израел подозира,че е за ракети. Търсят доказателства и ако това се окаже вярно камък върху камък няма да остане там.
08:48 01.09.2017
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Бесен Язовец
До коментар #1 от "Офффф":
Пуффффффф тия господрите ти разлюляха целия близък Изток та чак и Европа а ти си седнал тука. Я си е............та.
09:17 01.09.2017
6 Барчо
Така че ако има такъв ход на руската политика, то си е тяхно решение. Израел не трябва много, много да заплашва, защото сегашните арабски войски не са като предишните. Вече няма да има 6 дневни войни. И няма да се водят само на "фронта", а и отвътре.
Най-добре е американците да престанат да обучават ИД - излъчи се такъв репортаж с документален клипов материал с имена и звания. Също и да се примирят, че вече не са единствената политическа и военна сила и да престанат с постоянните заплахи към "различните" държави и да си гледат тяхната "къщичка", както бе казал в предизборната си кампания Тръмп. Между другото се чудя защо и трябва на американците президент. Той няма никаква власт да реши нищо с неговата си глава. От създаването си с агресия, та чак до сега те продължават с агресивната си военна политика. Който президент се опита да промени това
Коментиран от #7
09:29 01.09.2017
7 Барчо
До коментар #6 от "Барчо":
Който президент се опита да промени това БИВА УБИВАН. Тръмпи явно вече го е разбрал и иска да направи вече само стената между Мексико, ма други да я плащат. Как може да задължиш една страна да плаща половината от това, което изобщо не го иска? Като ти се иска стена, строй и плащай сам. Руснаците развалиха БЕРЛИНСКАТА СТЕНА, а американците ще правят МЕКСИКАНСКА, "та дори и да се наложи да се затварят конгресмени". Да ти имам демокрацията нещастна.Коментиран от #18
09:34 01.09.2017
8 СССР
10:14 01.09.2017
9 стоян георгиев
Коментиран от #10, #12
10:52 01.09.2017
10 читател
До коментар #9 от "стоян георгиев":
Като чета написаното от теб-Публикувано във факти.бг: парламента само при споменаването на буквата п,жако че няма да ви се случи.май ти се е случило!
10:55 01.09.2017
11 Kcaniba
До коментар #1 от "Офффф":
Офффф.... Ф... ОФФФФТалибан, ИДИЛ, ие от осква ли са троле?!
Вашингтон са терористите, каква Москва!??
10:56 01.09.2017
12 Kcaniba
До коментар #9 от "стоян георгиев":
Краставите магарета се надушват!11:23 01.09.2017
13 Kcaniba
Коментиран от #14
11:25 01.09.2017
14 Сиргей
До коментар #13 от "Kcaniba":
Серега стина вече, че вашта империя на злрто, изостави нашата империя на великиие укри!!!На здраве!!
Пратете долари поне, че идва студа!!!
12:05 01.09.2017
15 Kcaniba
Коментиран от #16
12:14 01.09.2017
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 simonm
23:18 03.09.2017
18 Този коментар е премахнат от модератор.