Едва около 10 процента от населението у нас, или почти 1 от всеки 10 българи, спортуват активно поне два часа в седмицата, показват актуални данни на Евростат за нагласата на европейците към спортни занимания през миналата година. Средният показател за Европейския съюз е около 40 процента, или почти 4 от всеки 10 европейци, които са спортували активно, отчита още статистическата служба към Европейската комисия.
По този показател зад нас са единствено румънците, където едва около 7 процента се занимават активно със спорт, при показател за Дания например - 80 процента. Други страни с активност в спорта над 50 процента са още: Финландия, Норвегия, Исландия, Швеция и Германия, където населението, което спортува активно, е между 60 и 80 процента.
В съседна Гърция спортуващите надхвърлят границата от 20 процента, но в Турция например, са почти толкова мързеливи колкото и в Румъния - едва 7%. Проучването отчита също, че местните власти могат да направят повече за насърчаване на физическата активност на гражданите в ЕС. Около 60 на сто от анкетираните европейци смятат, че местните спортни клубове и други организации осигуряват достатъчно възможности за това, но според около 40% местните власти не правят достатъчно за практикуването на спорта сред европейците, съобщи БНТ.
Физическата активност е един от дузината компоненти, по които се определя самооценката на здравето от европейците, отчитат данните на Евростат. По този показател страната ни е на границата на средната самооценка за ЕС - около 70 процента от европейците се самоопределят в добро или много добро здраве.
Също около 70 на сто от сънародниците ни се самоопределят с много добро или добро здраве, докато само 10 на сто са посочили, че здравето им е много лошо или лошо.
В компонента „самооценка на здравето“ в ЕС преобладават страните, в които активно се спортува - Ирландия, Дания, Холандия и Швеция - над 80 на сто от гражданите там се самоопределят в отлично или добро здраве. Най-ниска самооценка на здравето си имат представителите на трите балтийски републики - Литва, Латвия и Естония, както и жителите на Хърватия, Португалия и Унгария - около 50%.
Данните от анализа потвърждават необходимостта от мерки за насърчаване на повече хора да спортуват и да бъдат физически активни в ежедневието си, тъй като това е изключително важно не само от гледна точка на здравето, благосъстоянието и интеграцията на хората, но и заради значителните икономически разходи, дължащи се на липсата на физическа активност, отчита Евростат.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Гост
Коментиран от #2
12:55 17.03.2018
2 Стамаври Добрев
До коментар #1 от "Гост":
Дрънкаш глупости, Българина не спортува заради цигарите и алкохола, тези 10% които не се тровят спортуват.Коментиран от #7
13:21 17.03.2018
3 мераклийче
Коментиран от #4
13:27 17.03.2018
4 Мистър Материал
До коментар #3 от "мераклийче":
Е че ти само тва праиш -дясната ръчичка за спорт, цигара и алкохол13:37 17.03.2018
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Дядо
13:48 17.03.2018
7 Гост
До коментар #2 от "Стамаври Добрев":
Е казвам ти,аз обичам аутдоор спортовете. Имаме прекрасни условия за тях. Живея/живеех в княжево -прекрасни условия за маунтин байк. Счупи се....и край. Лятото наблегнах на бирите. Зимата ти обясних условията. Те се знаят,просто окепазиха Витоша,а банско го направиха за пияни англичани и български първенюта.Една зима Витоша дори не работи. Какво да кажа. Да, вече спортувам редовно,защото имам възможност и условия. Джогинга и фитнеса за мен са пълни идиотщини. Това е моята история.14:11 17.03.2018
8 стоян георгиев
Коментиран от #10
19:05 17.03.2018
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 гост
До коментар #8 от "стоян георгиев":
Може да взимат отчетите на фитнесите за посещаемост, то тогава процента би бил и по-малък. Реално има хора отдадени на спорта, но е трудно да се поддържа, защото за спорт ти трябва спокойствие и нагласа за хармония, а у нас е дразнение, нерви и мизерия. В Германия нямаше разлика дали бягаш в парка или покрай пътя, а у нас алейте в парковете са като лунен пейзаж подходящ за кросфит, по тротоарите до пътя се задушаваш от дизеловите канцерогени. Е как да стане? В големите градове няма паркове в жилищните региони така, че да може да излезеш и да потичаш или разходиш, ако има зелена площ то тя ще е с кръчма, търговски обект или някакви сковани бараки.08:52 19.03.2018
11 Този коментар е премахнат от модератор.