29 Май, 2018 07:49 3 033 8

ЕК забранява пластмасовите прибори и бутилки

  • ек-
  • пластмаса-
  • бутилки-
  • прибори

Серията от предложения са част от стремежа на Брюксел да намали пластмасовите отпадъци

ЕК забранява пластмасовите прибори и бутилки - 1

ЕК предложи забрана в рамките на ЕС на редица пластмасови продукти за еднократна употреба, след които сламки, прибори за хранене, клечки за уши, като същевременно настоя повечето пластмасови бутилки да се събират до 2025 г.

Серията от предложения са част от стремежа на ЕС да намали пластмасовите отпадъци, които вече започнаха да се появяват в хранителната верига.

"Пластмасовите отпадъци несъмнено са голям проблем и европейците трябва да действат заедно, за да се справят с него, защото в крайна сметка тези отпадъци попадат във въздуха, който дишаме, и в нашата почва, океани и храна", заяви първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс, който отговаря за устойчивото развитие.

Предложената директива настоява за забрана на пластмасовите клечки за уши, прибори за хранене, коктейлни бъркалки и сламки, пръчки за балони, но не посочва крайна дата. Тези продукти вече трябва да бъдат направени от устойчиви материали, настоява планът, който трябва да бъде одобрен от 28-те членки на съюза, за да влезе в сила.

ЕК забранява пластмасовите прибори и бутилки

Той предвижда още страните в ЕС да ограничат използването на пластмасови кутии за храна и чаши за питиета, като стимулират алтернативи за продажба или предприемат мерки да не са безплатни.

Предложението предвижда още принос на производителите на пластмасови изделия към цената за управление на отпадъците и настоява за стимули при разработка на по-малко замърсяващи алтернативи.

Предлага се, например, производителите на пластмасови риболовни принадлежности да покриват разходи за събиране на отпадъци в пристанища.

Планът предвижда, че страните-членки трябва да събират 90% от пластмасовите бутилки за питиета до 2025 г. чрез система за рефинансиране при предаване. Той изисква от производителите по-ясни означения за продуктите им, за да бъдат информирани потребителите колко боклук отделят.

ЕК забранява пластмасовите прибори и бутилки

Предложенията, плюс едно направено през януари, което изисква всички пластмасови опаковки да се преработват до 2030 г., идва след решението на Китай да забрани вноса на отпадъчни продукти за рециклиране. ЕС изнася сега около половината от събраните и сортирани пластмаси, като 85% от тях отиват в Китай.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Стоян

    18 3 Отговор
    Време беше!
  • 2 Ламята Спаска

    18 1 Отговор
    Другари, още през 1989 година, във вестник "Стършел", прочетох, че пластмасовите бутилки, към които се преминаваше, конкретно за олио ставаше дума, изпускат различни химикали. От тогава са минали много години и някой се "сеща". Само не пишете, че "всички сме виновни", защото аз не произвеждам пластмаси.

    Коментиран от #4

  • 3 Пълни глупости

    3 12 Отговор
    Статия за шарани и псевдоеколози.
  • 4 Да да

    1 6 Отговор

    До коментар #2 от "Ламята Спаска":

    ДрОгарю! Пластмасовата бутилка нищо не изпуска! Нито в олиото, нито другаде! Проблемът е с изхвърлянето,разграждането или рециклирането! Основния проблем обаче е суровината от която се правят-петрол!

    Коментиран от #7

  • 5 Диди

    4 1 Отговор
    Крайно време беше.Трябва да забранят и торбичките.
    Но най важно е,след като излезе законът,ДА ПРАВЯТ РЕДОВНИ ПРОВЕРКИ ВЪВ ФИРМИТЕ.
  • 6 хахах

    3 0 Отговор
    Късно е чадо мандалото хлопна.Малцина правят милярди а после милярди страдат заради малцина .
  • 7 дървен филосов

    2 0 Отговор

    До коментар #4 от "Да да":

    Хайде бе, ти шъ ка'йш!
    "Част от пластификаторите и химикалите, които съдържат бутилките, макар и в малки количества, се отделят в течността и оттам попадат в организма, увреждайки го, твърдят авторите на изследването."
  • 8 Керкенеза

    0 0 Отговор
    Чи те откъдя додоха тука бря? Нали у европата най напреде туряха сичко у лайлонови торбички кутийки и шишенца?
Новини по държави: