Заради обвиненията в плагиатство унгарският президент Пал Шмит изгуби докторската си степен на университет в Будапеща от 1992 година, предаде АП.
Скандалът избухна в началото на тази година, когато той беше обвинен в плагиатство от български автор. Според обвиненията, част от тезите му, озаглавена „Анализ на програмата на съвременните олимпийски игри“, съвпадат почти дословно с изследване, написано на френски език от Николай Георгиев - български спортен изследовател, който през 1987 г. бил дипломат в Лозана.
Шмит е споменал изследването на българина в библиографията към труда си, но никъде не е приложил бележки под линия, които да указват кои части цитира.
Шмит е познавал лично Георгиев и двамата са си сътрудничели по време на своите изследвания.
69-годишният Шмит е печелил два пъти златен олимпийски медал. Той е получил докторската си степен от Университета за физическо възпитание в Будапеща през 1992 г. Благодарение на спортната дипломация Шмит се издига до заместник-председател на партията ФИДЕС, преди да бъде избран за държавен глава.
Той стана президент на страната през 2010 г., когато управляващата дясна партия ФИДЕС получи мнозинство и го избра за петгодишен мандат.
Президентският пост е основно с церемониални функции в Унгария, въпреки че държавният глава може да връща закони за преразглеждане в парламента или да ги изпраща във Върховния съд на страната.
Макар постът да е предимно церемониален, Шмит има ключова роля в реформите, осъществени от премиера Виктор Орбан.
Пал Шмит е един от водещите политици на ФИДЕС в Унгария.
Роден на 13 май 1942 г, той в младежките години се увлича по фехтовката, спечелвайки два златни медала на Олимпийските игри.
След падането на комунизма той влиза в политиката и е няколко мандата посланик. От 2009-2010 г. е бил заместник-председател на Европейския парламент. След това за кратко е председател на парламента на Унгария. По-късно е избран от парламента за президент с 263 гласа „за“ срещу 59 „против:. Полага клетва на 6 август 2010 г.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА