ООН може би ще трябва да създаде „безопасна зона“ в Сирия, където да се настанят бягащите от кървавия конфликт в страната, обяви турският външен министър Ахмед Давутоглу, цитиран от Ройтерс. Анкара обяви, че скоро няма да може да приема повече сирийски бежанци на своя територия. Това препраща топката в полето на международната общност, която става свидетел на „пренасяне“ на кризата и в Ливан.
Именно в Турция има най-много сънародници на Башар Асад, напуснали домовете си заради военния му и кървав спор с бунтовническата съпротива. В момента на турска територия временно убежище са получи 70 000 души. Те са настанени в палаткови лагери, но броят им постоянно се увеличава, допълва вестник „Хюриет“.
Турция не може да приеме повече от 100 000 души, обяви Давутоглу, защото просто няма да може да се справи с тях.
Бунтовниците успяха да разширят контролираната от тях зона до турската граница през последните седмици. Опозиционни организации настояват да им се осигури въздушна зона, забранена за полети и охранявана от чужди военни. Подобен тактически ход бе използван за свалянето на режима на Муамар Кадафи.
Турция е една от най-активните държави в света по отношение на 17-месечната съпротива в Сирия. Анкара подсили сигурността по границите си, защото се чувства заплашена от сирийска агресия.
По-рано Ройтерс разкри, че бунтовническата съпротива направлява и въоръжава от секретен лагер в Турция, създаден с участието на Саудитска Арабия и Катар. Твърди се, че от там съпротивата получава жизненоважна военна и информационна помощ. Източници от Доха заявиха, че Анкара е най-активната страна във въпросния „контролен център”. Анкара отрича да доставя оръжие за опозицията, но запознати дори твърдят, че оръжията са руски, но от черния пазар.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 муспи
03:36 22.08.2012