18 Юни, 2020 16:09 1 474 1

Меркел: Германия ще подкрепи ЕС, оправдвайки очакванията на страните-членки

  • меркел-
  • германия-
  • ес-
  • ек-
  • бюджет

Най-непосредственото предизвикателство пред ЕС е да постигне съгласие относно многогодишната финансова рамка и възстановителния фонд

Коронавирусната пандемия разкри слабостта на Европейския съюз и Германия ще използва своето председателство на Съвета на ЕС, за да насърчи солидарността и икономическия просперитет сред 27-те страни-членки, заяви в четвъртък канцлерът Ангела Меркел. Това предаде Reuters.

В реч пред парламента Меркел заяви, че най-непосредственото предизвикателство пред ЕС, който отчете над 100 000 смъртни случаи на коронавирус и е изправен пред най-тежката си рецесия след Втората световна война, е да постигне съгласие относно многогодишната финансова рамка и възстановителния фонд.

„Пандемията разкри колко е крехък все още Европейският проект“, каза канцлерът, коментирайки „по-скоро националния, отколкото европейския“ първоначален отговор на пандемията от правителствата на ЕС, включвайки и нейното собствено. „Сближаването и солидарността никога не са били по-важни от днес“, допълни тя.

Германия поема председателството на Съвета на ЕС за шест месеца на 1 юли, а Меркел заяви, че страните-членки имат големи очаквания от най-голямата икономика на блока.

В петък лидерите на Европейския съюз ще обсъдят плана за възстановяване в размер на 750 милиарда евро заедно с предложението от 1,1 трилиона евро за следващия бюджет на блока за 2021-2027 г. Планът ще се нуждае от одобрение от всички държави-членки.

Меркел заяви, че очаква споразумението да бъде постигнато на физическа среща по-късно тази година, изразявайки намалените си очаквания за видеоконференцията в края на седмицата. 

„Ще направя така, че на Европейския съвет да вземем решение за многогодишната финансова рамка и фонда за възстановяване възможно най-бързо“, обясни още канцлерът на Германия.

Пандемията удари блока, който се бореше с други големи предизвикателства като намирането на обща стратегия за противодействие на икономическия възход на Китай, справянето с враждебната администрация на САЩ и постигането на технологичен и военен суверенитет.

Меркел засегна някои от тези въпроси, определяйки целите си за немското председателство на Съвета на ЕС. Тя призова блока да говори с един глас пред Китай и да поеме по-глобална отговорност, особено чрез насърчаване на демокрацията и правата на човека.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: