3 Септември, 2020 17:39 1 950 9

Какъв е планът на Европа за суровините от критично значение?

  • ек-
  • европа-
  • суровини-
  • план-
  • диверсификация-
  • енергия-
  • зелена енергия-
  • ресурси-
  • ес

Планът цели намаляване на зависимостта от първични суровини от критично значение чрез кръгово използване на ресурси, устойчиви продукти и иновации

Какъв е планът на Европа за суровините от критично значение? - 1
Снимка: Shutterstock

Европейската комисия представя план за действие по отношение на суровините от критично значение, списъка на суровините от критично значение за 2020 г. и прогнозно проучване на развитието на суровините от критично значение за стратегическите технологии и сектори до 2030 г. и съответно 2050 г. В плана за действие се разглеждат настоящите и бъдещите предизвикателства и се предлагат действия за намаляване на зависимостта на Европа от трети държави, за диверсификация на доставките както от първични, така и от вторични източници и за подобряване на ефективността и кръговостта на ресурсите, като същевременно се насърчава отговорното им набавяне по целия свят.

Действията ще подпомогнат прехода ни към зелена и цифрова икономика и същевременно ще укрепят устойчивостта и отворената стратегическа автономност на Европа по отношение на необходимите за такъв преход ключови технологии. Списъкът на суровините от критично значение беше актуализиран, за да отрази променените икономически фактори и предизвикателствата пред доставките според промишленото им приложение. Той съдържа 30 вида суровини от критично значение. За първи път към списъка бе добавен литий, който е особено важен за прехода към електромобилност, предадоха от пресцентъра на ЕК.

Марош Шефчович, заместник-председател, отговарящ за междуинституционалните отношения и перспективи, заяви: Сигурните и устойчиви доставки на суровини са предпоставка за стабилността на икономиката. Европа например ще се нуждае — само за акумулаторни батерии за електрически автомобили и за съхранение на енергия, от 18 пъти повече литий до 2030 г. и 60 пъти повече до 2050 г. Нашите прогнози показват, че не може да заменим настоящата зависимост от изкопаеми горива със зависимост от суровини от критично значение. Този проблем бе изострен от сътресенията, предизвикани от коронавируса, в нашите стратегически вериги за създаване на стойност. Ето защо ще изградим силен алианс за съвместен преход от висока степен на зависимост към диверсифицирано, устойчиво и социално отговорно снабдяване, кръговост и иновации.

Тиери Бретон, комисар по въпросите на вътрешния пазар, добави: Количеството на суровините е от съществено значение, за да може Европа да бъде начело на зеления и цифровия преход и да продължи да бъде най-развитият в индустриално отношение континент. Не можем да си позволим да разчитаме единствено на трети държави, а за някои редкоземни елементи — дори само на една държава. Чрез диверсификация на доставките от трети държави и чрез изграждане на собствен капацитет на ЕС за добиване, преработка, рециклиране, афинаж и разделяне на редкоземните елементи може да повишим нашата стабилонст и устойчивост. Изпълнението на действията, които предлагаме днес, ще изисква съгласувани усилия от страна на промишлеността, гражданското общество, регионите и държавите членки. Призоваваме последните да включат инвестициите в суровини от критично значение в своите национални планове за възстановяване. С плана за действие по отношение на суровините от критично значение се цели:

- разработване на устойчиви вериги за създаване на стойност за промишлените екосистеми на ЕС;

- намаляване на зависимостта от първични суровини от критично значение чрез кръгово използване на ресурси, устойчиви продукти и иновации;

- укрепване на вътрешното набавяне на суровини в ЕС;

- диверсифициране на набавянето от трети държави и премахване на нарушенията в международната търговия при пълно зачитане на международните задължения на ЕС.

За да бъдат постигнати тези цели, в днешното съобщение са посочени десет конкретни действия. Първо, през идните седмици Комисията ще създаде европейски алианс за суровините. Като обединява всички заинтересовани страни, европейският алианс ще се съсредоточи преди всичко върху най-неотложните нужди, а именно подобряване на устойчивостта на ЕС във веригите на доставка на редкоземни елементи и магнити, тъй като това е жизненоважно за повечето промишлени екосистеми на ЕС, например енергията от възобновяеми източници, отбраната и космическите изследвания. На по-късен етап дейността на алианса може да бъде разширена, за да обхване и нуждите от други суровини и основни метали от критично значение, които ще се появят с времето.

За по-ефективно използване на местните ресурси Комисията ще работи с държавите членки и регионите за идентифициране на проекти за добив и преработка в ЕС, които може да бъдат пуснати в експлоатация до 2025 г. Ще бъде акцентирано върху въгледобивните региони и други региони в преход, като се обърне специално внимание на експертните познания и уменията в областта на добива, извличането и преработката на суровини. Комисията ще насърчава използването на своята програма за наблюдение на Земята „Коперник“ с цел подобряване на проучването, експлоатацията и управлението на околната среда в периода след затварянето на съоръженията. Същевременно програмата „Хоризонт Европа“ ще подкрепя научните изследвания и иновациите, особено в областта на новите технологии за добив и преработка, заместването и рециклирането.

Други действия в рамките на Европейския зелен пакт ще бъдат насочени към кръговостта и устойчивостта на веригата за създаване на стойност в сектора на суровините. Поради това до края на 2021 г. Комисията ще разработи критерии за устойчиво финансиране за минното дело и добивния сектор. Тя също така ще набележи потенциала за снабдяване с вторични суровини от складови наличности и отпадъци в ЕС с оглед определяне на жизнеспособни проекти за оползотворяване до 2022 г. Комисията ще развие стратегически международни партньорства за гарантиране на доставките на суровини от критично значение, които не се срещат в Европа. От 2021 г. ще започнат пилотни партньорства с Канада, със заинтересованите държави в Африка и със съседните на ЕС държави. В тези и други форуми за международно сътрудничество Комисията ще насърчава устойчивите и отговорни практики за добиване на суровини, а също и прозрачността.

Гарантирането на сигурността на доставките на суровини за промишлеността на ЕС е дългогодишен проблем. ЕС потърси начини за справяне с него — от създаването на групата по доставки на суровини през 70-те години на миналия век до стартирането на инициативата за суровините през 2008 г. С тази инициатива бе определена стратегия за намаляване на зависимостите от неенергийни суровини за промишлените вериги за създаване на стойност и общественото благосъстояние чрез диверсификация на източниците на основни суровини от трети държави, укрепване на набавянето от местния пазар и подкрепа за доставката на вторични суровини чрез ефективност и кръговост на ресурсите.

В Европейския зелен пакт и новата промишлена стратегия на ЕС бе потвърдено, че достъпът до ресурси е стратегически въпрос, свързан със сигурността, за да може екологичната и цифровата трансформация да бъдат успешни. Понастоящем кризата с коронавируса кара хората на много места по света да погледнат критично към организацията на своите вериги на доставка особено там, където са засегнати обществената безопасност или стратегическите сектори. В предложения от Комисията план за възстановяване се поставя акцент върху повторното изграждане на поекологична, по-цифровизирана и по-устойчива икономика. Ето защо Европа следва да се стреми да постигне отворена стратегическа автономност и да диверсифицира доставките на суровини.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 др Бил Геноцидис

    4 2 Отговор
    Усещате ли вече купонната система..? Който има злато и сребро е добре, който няма ще бачка до смърт. Хора с очила, пенсионери и конспиратори ще бъдат изключени от уравнението с ресурсите.

    Коментиран от #2

  • 2 Ш0пара Пеевски

    1 3 Отговор

    До коментар #1 от "др Бил Геноцидис":

    Ти от кои си ?

    Коментиран от #4

  • 3 Къна

    7 0 Отговор
    Аз така го виждам този цикъл,като Мечо Пух и Прасчо

    Вървял Мечо Пух и срещнал Прасчо, който хапвал вафла
    - Прасчо, защо ти е толкова кафява вафлата?
    - Защото я ям за трети път!
  • 4 др Бил Геноцидис

    1 0 Отговор

    До коментар #2 от "Ш0пара Пеевски":

    От който плати повече.
  • 5 Сандо

    11 0 Отговор
    Разбирате ли сега защо се води тая пуста хибридна война срещу Русия?

    Коментиран от #7

  • 6 На преден план

    2 1 Отговор
    Сега е как да очерним Ердоган който не дава да му откраднем залежите в източното средиземноморие. За Русия е ясно както и за северна Африка и близкия изток ама там пипат американците
  • 7 гост

    0 13 Отговор

    До коментар #5 от "Сандо":

    Не разбираме ти какво дириш в ЕС , като си толкова загрижен за любимата ти Русия ??!! Там те чакат с отворени обятия !!

    Коментиран от #8

  • 8 Сандо

    3 1 Отговор

    До коментар #7 от "гост":

    Едно уточнение:никой не ме е питал,а и не само мен за ЕС.На позабравилите да припомня:може би 99 процента от депутатите не бяха прочели договора за приемането ни-просто нямаше как,така че и те гласуваха по заповед,на тъмно.И преди,и сега смятам,че членството ни в ЕС е унищожително за нас и фактите го доказват.Но вие продължавайте да си мечтаете за светло евробъдеще,така и ще си останете с мечтите.Може да ви топли прогресивните душици обещанието на Баце,че ние последни ще напуснем ЕС.

    Коментиран от #9

  • 9 гост

    0 2 Отговор

    До коментар #8 от "Сандо":

    Хахахах !!! Мечтай си , не ми пречиш !! Ако ще 10 референдума да направиш , няма да намериш и 10 % идиоти , дето да искат България да излиза от ЕС !!! А за такива като теб ти обясних пътя !!