Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в Съединените щати преди 4 години предизвика възторжени реакции в Москва. В пленарната зала на Държавната Дума, долната камара на руския парламент, тогава отекнаха бурни аплодисменти.
Надеждите за пробив в руско-американските отношения обаче така и не се оправдаха. При Тръмп Съединените щати наложиха санкции на руските енергийни проекти в Европа, напуснаха Договора за ракетите със среден и малък обсег и поставиха под въпрос бъдещето на Договора за стратегическите настъпателни оръжия.
Днес - 4 години по-късно - руският политически елит е настроен далеч по-реалистично. Аплодисменти не се чуват. Защото се очаква продължаване на американската политика на възпиране на Русия, независимо от това как ще се казва следващият стопанин на Белия дом - Доналд Тръмп или Джо Байдън.
Към такова мнение се придържа и депутатът от управляващата партия "Единна Русия" и член на комитета по международни отношения на Държавната Дума Сергей Железняк.
Сергей Владимирович, избирането на Доналд Тръмп за президент на Съединените щати преди четири години беше посрещнато с аплодисменти в Държавната Дума. В медийното пространство се наложи мнението, че Тръмп е изгоден на Русия. Така ли се оказа в действителност и как се промениха руско-американските отношения през последните четири години?
"Имаше различни мнения в Държавната Дума преди четири години. Моето беше, че независимо от името и партията, която представлява американският президент е силно зависим от финансово-промишлените сили, които стоят зад всеки кандидат, както и от американската бюрокрация, която не се подчинява на президента. През четирите години управление на Тръмп имахме възможност многократно да се убедим в това.
През последните четири години видяхме, че продължи политиката на санкции на Съединените щати не само по отношение на Русия, но и на много други страни и региони по света. Американците се опитват да използват остатъците от влиянието си, но катастрофално го губят, защото през това време светът се промени още повече. Виждаме, че има различни силови центрове. В съвременния свят продуктивният диалог е възможен само при взаимно уважение между страните. Подобна политика от страна на Съединените щати обаче е голяма рядкост.
Освен това сме обезпокоени, че през тези четири години Съединените щати напуснаха редица договори за съкращаване и ограничаване на оръжията. Русия винаги е била за международен контрол над оръжията. Това, че Съединените щати се опитват да си развържат ръцете не прави съвременния свят по-сигурен , включително Европа. Излизането на Съединените щати от Договора за ограничаване на ракетите със среден и по-малък обсег трябва да тревожи не само нас, но и европейските страни. Защото е съвсем очевидно, че Съединените щати ще се опитват да разполагат тези ракети в Европа".
От една страна кандидатът на демократите Джо Байдън обеща да преподпише изтичащия през февруари руско-американски Договор за ограничаване и съкращаване на стратегическите настъпателни оръжия. От друга - редица руски анализатори прогнозират по-твърд курс на Вашингтон спрямо Москва, ако очертаващата се победа на Байдън бъде потвърдена. Какви са вашите очаквания?
"Първо трябва да кажем, че все още не е ясен изходът от президентската избирателна кампания в Съединените щати. Тя никога не е била толкова скандална и позорна за американския политически елит. Виждаме, че като цяло американската избирателна система е много архаична и не може да бъде пример за демокрация. Изглежда нелогично, когато американците се опитват да натрапват своя демократичен модел на другите страни, без да могат да решат собствените си проблеми.
Що се отнася до бъдещето, убеден съм, че политиката на новия американски президент по отношение на Русия няма да се промени, независимо от това дали той ще се казва Тръмп, или Байдън. Политиката на Съединените щати спрямо Китай също няма да се промени, както и спрямо Европа. Тръмп открито заявяваше, че Европа трябва да го слуша. Същото правеха и други американски президенти преди него, но може би не толкова явно.
Историята на съвременните руско-български отношения също показва голямото влияние на Вашингтон върху решенията на българското правителство. Това попречи на реализирането на редица много перспективни за България проекти, включително в сферата на енергетиката.
Според мен новият американски президент, независимо от това как се казва, ще продължи политиката, която му налагат финансово-промишлените кръгове и военно-политическото лоби в Съединените щати. Би било много наивно да очакваме някакви сериозни промени".
Руската външна политика се основава на формулираната още през 90-те години на ХХв. от покойния бивш министър на външните работи Евтений Примаков идея за многополюсния свят. Тя обаче противоречи на стремежа на Съединените щати да запазят статута си на световен икономически си и военно-политически лидер чрез възпиране на Китай и Русия. Как ще се развива това противопоставяне в дългосрочна перспектива?
"Бих искал да отбележа, че американската политика на възпиране се прилага не само спрямо Русия и Китай, но и спрямо Европейския съюз, страните от Близкия изток, Индия, страните от Латинска Америка и т.н. В тази смисъл опитът на Съединените щати да доминират не само икономически, но и военно-политически е обречен на провал. Многополюсният свят не е идея, а реалност, която вече съществува. Влиянието на новите силови центрове продължава да расте. Съединените щати и Европа не могат да игнорират това, което става в Индия, Русия и други райони на света. Затова колкото по-скоро във Вашингтон разберат, че усилията им за запазване на това неразумно доминиране са напразни, толкова по-скоро ще станат възможен диалогът, основан на справедливостта и на взаимното зачитане на интересите на страните. Това е единственият път към цивилизованото намиране на решения".
Споменахте България в контекста на неосъществените руски енергийни проекти. Как оценявате руско-българските отношения с днешна дата?
"Мисля, че потенциалът на руско-българските отношения остава до голяма степен нереализиран именно заради големия натиск върху българското правителство от страна на Вашингтон и Брюксел. Ние бихме искали отношенията между нашите страни да се развиват не само на основата на вековните ни общи традиции, но и на взаимноизгодното и перспективно сътрудничество в различни сфери. Това ще даде преди всичко възможност на България да играе по-значима роля в Европа.
Чрез вас изпращам най-добри пожелания на целия български народ".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Рико
Коментиран от #14, #23, #30
13:14 07.11.2020
2 Сандо
Коментиран от #19, #56
13:15 07.11.2020
3 Последния Софиянец
13:16 07.11.2020
4 България ЕС НАТО
Коментиран от #11
13:19 07.11.2020
5 Проект
Коментиран от #26
13:21 07.11.2020
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 В Ютюб
13:22 07.11.2020
8 Софиянец
13:22 07.11.2020
9 Байдън
13:24 07.11.2020
10 jorj
13:24 07.11.2020
11 Stéphanie 🎲
До коментар #4 от "България ЕС НАТО":
Под марксисткия валяк прудонизмът минаваше и все още минава за утопичен социализъм. Практиката на научния социализъм показа, че утопията по-скоро е при марксистите. Прудон никога не е фантазирал за край на историята, за помирено човечество, за нов човек, за революционен месианизъм с пророк и цезар, както Маркс, който ясно призоваваше за “диктатура на пролетариата”: диктатура над кого? Освен на партията над пролетариата 😉 Троловете да мълчат !!!!И да си кретат в кочината13:25 07.11.2020
12 С две думи
13:27 07.11.2020
13 Казуар
Коментиран от #32
13:30 07.11.2020
14 Мисли малко
До коментар #1 от "Рико":
Е как ще има като постоянно ти размахват пръстче. Не строи Белене, не строй Южен поток,не купувай руска газ, не търгувай с тях(а САЩ и Великобритания са увеличили двойно покупките на нефт),те всеки момент ще те нападнат и т.н.Коментиран от #16
13:33 07.11.2020
15 Бамбука
13:42 07.11.2020
16 Казуар
До коментар #14 от "Мисли малко":
Ако САЩ и Великобритания купуват нефт и гоз от Русия то е заради цената в момента, и далеч не са 100 процента зависими като България.13:45 07.11.2020
17 Коментатор
13:45 07.11.2020
18 Дааааа...!
Коментиран от #21
13:54 07.11.2020
19 рада дълбоката
До коментар #2 от "Сандо":
Никой не ние подарил казват те ! Всяка страна сама избира какъв път да поеме и в това и се крие демократичното развитие . Никой не ни накара в Втората Световна война в рамките на 1 година да заемем и ДВЕТЕ страни на барикадата , НАЛИ ?! Но ние го направихме ! Правим го и сега , тялом като цяло сме с Нато но духом все таки си оставаме без него (както и да го разбираш това ) . Не говоря в проценти защото не съм статистик но и не искам да си затварям очите за реалната "картинка" в българската политикаКоментиран от #20, #22, #27, #28
13:59 07.11.2020
20 рада дълбоката
До коментар #19 от "рада дълбоката":
И реалното отношение и на народа.14:01 07.11.2020
21 от какива кат
До коментар #18 от "Дааааа...!":
Ти се благодари че някой мисли заради тебе !Щото при това че мислят и сме в задницата на света а ако и не мислеха представи си къде щяхме да сме ,щяхме да завиждаме и на Сомалия .14:06 07.11.2020
22 Stéphanie 🎲
До коментар #19 от "рада дълбоката":
картинка" в българската политика "-за съжаление е в КОМА .Само като започнеш още от ония щурчо летеца 😂 не знам какво повече да напиша освен на всички комуняги виждам че са много и съм в ШОК, да си организират едно хорце на на Бузлуджа там за друго не става и изпикаване на кучета .14:13 07.11.2020
23 абсолютно вярно
До коментар #1 от "Рико":
Вън гадовете, сакеч от нас. Естония, Литва, Латвия, Полша, Словакия, Чехия, Румъния всички се освободиха и изгониха проруските структури, фирми и агенти, сеещи разруха, интриги, задкулисие, лобизъм и откровена кражба на всичко. Ресурси, Активи, Субсидии.Колкото по-дакеч от отровната Русия, толкова по-добре. Дори на Марс ще е по добре, отколкото да си зависим от тях.
Които ги разкараха от уравнението, започнаха да се, започна да се оправят, които не-дълдисват по надълбоко в кенефа.
Вижте им приятелите и ги преценете. Северна Кореа, Венецуела, Куба, Сърбия, Иран, Сирия. Дори комунистически Китай се разграничава от тях и търси икономически отношения с Европа, Америка и Австралия, като инвестира страшно много в енергийни проекти, с които да скъса синджира на енергийната си зависимост от Русия, което прави много усилено и Турция
Коментиран от #24, #50
14:15 07.11.2020
24 Забрави Беларус
До коментар #23 от "абсолютно вярно":
Ужас, Като тях ли искаме да живеем или нормално.14:16 07.11.2020
25 ke da
14:18 07.11.2020
26 ЦЪЦЪЦЪ
До коментар #5 от "Проект":
Лъжеш се ужасно, руски анклав е само твоят за/ник!14:21 07.11.2020
27 никой не ни е карал да избираме Русия
До коментар #19 от "рада дълбоката":
И никой не я е избрал. Организиран е преврат от Русия, като са вербувани предатели "българи" с бомбени атентати и атака от руската армия, като от предателите военни офицери е дадена заповед на българската войска да не им се противопоставя.Така действат и сега. В Украйна, Беларус, Сирия, Венецуела, и кой знае къде още. Трябват им режими с диктатори, които правят народите си роби на Руският интерес. Това са най-лошите и жестоки колонизатори, които са съществували някога.
14:22 07.11.2020
28 В сибир
До коментар #19 от "рада дълбоката":
Личи си, че духът ти е руски, та какво правиш в Български форум! Сибирчето те зове!14:24 07.11.2020
29 ke da
14:28 07.11.2020
30 Ха ха
До коментар #1 от "Рико":
Кажи един българо-европейски или българо- американски проект.Пък дори и с минимално българско участие.А забравих:Ф-16 на картинка.Изцяло български проект.Коментиран от #36
14:29 07.11.2020
31 Вън от България !
Коментиран от #35, #55
14:32 07.11.2020
32 Ха ха
До коментар #13 от "Казуар":
От пилци с Габриел вратове и заровени човки в пясъка съвети не желая.14:33 07.11.2020
33 THE MISTYC ALLEN 🔵
14:34 07.11.2020
34 Димов
Коментиран от #37, #39, #48, #68
14:37 07.11.2020
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Рико
До коментар #30 от "Ха ха":
За това си прав. Няма. Германците имат много фирмички тук,но нивото не е държавно. Категорично съм ,че бизнесът трябва да бъде само частен, но трябва да има междудържавни отношения и договори-за поощряване, за облекчения ...14:41 07.11.2020
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Дьймов,
До коментар #34 от "Димов":
Посмучи и болшият Български Г.P.Е.3.Д.Е.И. Предател долен. Никой не трябва да се заселва и да граби. Но по-малко от чужди инфилтрати, ни трябват псевдо-българи, слугуващи или симпатизиращи на чужди правителства. Изчей г.a.д.мръсна Изчей в Коми и бъди щастлив.14:49 07.11.2020
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 2020
Коментиран от #42, #44
14:51 07.11.2020
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Rado
15:11 07.11.2020
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Centurion
15:15 07.11.2020
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 един българин
15:21 07.11.2020
48 охоооооо
До коментар #34 от "Димов":
"хюмнета" е варненска дума. Димов. Антоне тили си бе. Моторджията.Ясно, еми запали една свещ за мотора.
15:32 07.11.2020
49 Старшинката
15:58 07.11.2020
50 Рико
До коментар #23 от "абсолютно вярно":
Споделям гнева ти. Аз също съм гневен. И този гняв трябва да се излее,отдавна е време! Прекалено сме възпитани за онези там.И те доброто ни възпитание за слабост го вземат.15:59 07.11.2020
51 Лукашенко
Има предвид че Байдън ще е новият президент, и снятал, че това не би трябвало да влоши техните топли взаимоотношения.
Грешка. Всичко свърши. Пионката Тръмп е история, Уж санкции за Русия, а поддържа другата руска държанка Борис Джонсън за брекзита, за да отслаби Европа. Наложи ни търговски мита. И газа щеше да пусне през северен поток, ако не беше това, че повечето земеделска земя в украйна се обработва от Американски компании и тяхното лоби е много силно.
Сега вече, ще присъстваме на фиаското на последните комунистически и диктаторски режими. Щом такива гадове подскачат, значи тива е правилният избор на Американците и на света изобщо
16:22 07.11.2020
52 разликата между рускинята и пицата е:
Мизерници.
Отпред помада, зад ушите кир.
Отгоре парфюм, отдолу смрад. А за мъжете, нямам думи.
Голям пример са за света.
Коментиран от #53
16:33 07.11.2020
53 Аааа, не, брато !
До коментар #52 от "разликата между рускинята и пицата е:":
Рускините.......вай, маман, вай!17:26 07.11.2020
54 Русенец
Коментиран от #57
19:58 07.11.2020
55 Русенец
До коментар #31 от "Вън от България !":
Кротко бе, Фейзула!20:00 07.11.2020
56 Русенец
До коментар #2 от "Сандо":
Защото възродителният процес през 80-те, хвърли лоша сянка върху Москва, която беше поела по пътя на перестройката. А Тато не щеше да прави перестройка. Горбачов реши да се отдръпне от него и то в лош момент, когато и световната банка ни отряза, че и за капак НАТО и САЩ наложиха ембарго над всичките ни страни клиенти, на които изнасяхме оръжие и преработен руски петрол. Добави и неприбраната продукция от полята, заради липса на работна ръка с простотията "Възродителен процес", която докара нова икономическа криза. За да закърпят бюджета, нашите почнаха да продават и изнасят ток. Затова имахме и режим. Въобще, ударите бяха от поне 4 страни, наведнъж, като половината сами си ги нанесохме.Коментиран от #58
20:08 07.11.2020
57 Рико
До коментар #54 от "Русенец":
На кое му викаш "славянско единство"? Москва да командва навсякъде?20:41 07.11.2020
58 Рико
До коментар #56 от "Русенец":
Живков не смееше да кихне без санкция от Кремъл,ама онези не знаели. Ти наистина ли допускаш,че той ще направи такава с външнополитическо значение стъпка без заповед от Кремъл?! Тук беше опитно поле на Москва-да се види как ще протече,за да подхващат те техните мюсюлмани. Кога Москва е мълчала ? А сега - ни вопъл ,ни стон-защото са гузни и не искат да се разчува,при тях преди всичко.20:47 07.11.2020
59 Не русенец
Ние не сме славяни, а потомци на траки, "пра"българи, и други по малобройни племена живяли на това същото място от повече от 1300 години, когато за първи път е обособена нашата България. Казвам нашата, защото преди това е имало още няколко Българии, населяващи земите в Русия, които са били Велики Българии и са описани от много летописци. Хич не им се нрави Великата Българска история на руснаците и винаги са искали да ни асимилират, за да могат да си присвоят историята ни, но по мое мнение, само заради това, че сме разделени от романска Румъния, не успяха да го направят в новата ни история.
20:56 07.11.2020
60 Разум
Коментиран от #61, #62
21:02 07.11.2020
61 хайайайай
До коментар #60 от "Разум":
довиждане приятел. Американците избраха Байдън. Край с игричките на масква.Много лошо инвестирани няколко милиарда от шефа ви. Борсата се срина. Ко ши праим сега. Той и Борис Джонсън каза , че март може да подаде оставка. Сега вече със сигурност ще го направи. Дори брекзит няма да има. И пак светът ще бъде едно. Като един задруженн клас. Само няколко дребни злобни, кирливи, вредни пишлемета(досещаш се за кого говоря), ще стоят отлъчени от всички и ще кроят пъклените си планове, но вече много, много по немощни планове. Абсолютна изолация и игнориране. Да си платят гяволъка. Жалко за народите им само.
21:20 07.11.2020
62 Гризеш ли ноктите, а?
До коментар #60 от "Разум":
Малиййй, ко стана? Как са объркаха работите, а?21:22 07.11.2020
63 Ужас
05:14 08.11.2020
64 Политолог
08:07 08.11.2020
65 Щерев
09:28 08.11.2020
66 чакала
16:55 08.11.2020
67 Вольдемар
03:22 10.11.2020
68 вомид
До коментар #34 от "Димов":
мечтаеш си ти за яка анадолска тройка с русотурчин и анадолутурчин20:20 12.11.2020
69 Ангел Григоров
18:13 28.02.2021