Наемът на жилище е за предпочитане пред кредита за закупуване. Това заяви руският милиардер Игор Рибаков, цитиран от ТАСС.
Руският индустриалец говори в социалните мрежи. Той определи ипотеката като вид съвременно робство.
Според него теглилите кредит, стават роби на банковата система. Теглилите ипотечен кредит постоянно се страхуват да загубят своите работа и репутация.
Той направи сравнение с някогашните плантации. В даден момент си толкова зависим от плантацията, че спираш да мислиш рационално.
Рибаков оспори и непрестанната нужда от собствено жилище. Той призова потребителите да мислят рационално.
Според него това е важен фактор в управлението на средствата на домакинство.
Коментиран от #9
-2 +65
-1 +59
-4 +33
-8 +9
Коментиран от #16
-1 +50
-4 +22
-0 +18
А за него не е заробване да си купи имение за 50 милиона,а?!
-5 +16
-1 +37
Коментиран от #25
-3 +29
До коментар #9 от "Ам ти колко РаАТАИ ИМАШ В ТВОЙТЕ":
В момента ни един.И скоро няма да имам.
-0 +1
-2 +4
-1 +11
До коментар #6 от "реалистъ":
И евреите в село имаше един такьв с 500 декара ниви а селяните 2 дек 8 дек до 15, 20 дек. Максимум. Чобаджията 3 ката тухлена кьща селяците един кат от керпич...... Спомня си 60 70 години селянин ябьлка и компот не бе виждал. Щот се саеше жито за хляб и слама за животните пьк дърветата правеха сянка и пречеха на оранта. Най сладкото нещо бе захарното цвекло.... Ся тва готованско и разглезено кауфландско поколение ша яде хурката след още малко време щот капанчето сьс стръвта(демопреибация) зе да хлопва....
-2 +19
-5 +18
-3 +18
Коментиран от #29
-1 +10
Всички имоти се отнемат постепенно.
Наскоро папата обяви че правото на собственост е вторично.
Обаче забрави да обяви кое е първично.
Начина по който работят банките води до ситуация в която
всичките ресурси на света ще бъдат тяхно притежание.
Включително и хората на които се гледа като на ресурс.
-0 +17
Както казва един американски професор по икономика: - Капиталът има един проблем! - Той функционира на базата на това, че печели от труда на работниците. - Ако обаче не пести от разходите за труд, той не може да функционира.
Само, че когато не плаща пари работниците не могат да потребяват неговите стоки и услуги. - За да реши този проблем капиталът предлага дълг на работника за да купува именно неговите продукти.
Това, обаче както знаем не води до добър резултат! - От 33 година насам ( Великата Депресия) има още няколко кризи предизвикани от уж най- развитата държава, а именно САЩ.
-0 +15
-3 +4
-1 +5
Ипотеката е сравнима с наема, а често и по-ниска. Но дори и да е по-висока, тя е вложение. След години, от плащания наем няма нищо налице, докато изплатените пари от ипотеката се взимат обратно при продажба, а тъй като недвижимите имоти непрекъснато повишават стойността си, дори се взимат повече пари отколкото са изплатени.
Пример:
30 г под наем 250 евро , общо 90 000, при смяна на жилището не се взима нищо"
30г ипотека за 90 000. Дори да се плащат по 300 евро на месец, след 30г ще са платени 108 000 евро. Цената на жилището за 30г ще се е удвоила, а може да е и още по-висока. Така, че печалбата ще е поне 100 000 евро при продажба.
Коментиран от #27, #37
-3 +14
До коментар #12 от "реалистъ":
а като какво ще работиш на село или в малкото градче? Или ще блъскаш всеки ден по 100 км до големия град и обратно до и от работа? И то по 100 км ще ти е без пари пътят нали? И това трябва да смяташ да не се окаже че като плащаш по 200-300 лв на месец за път си на супер далавера!!!!
-3 +5
Коментиран от #32
-2 +4
До коментар #24 от "Daddy Cool":
М да, стига да има кой да го купи а ако не можеш да си плащаш ипотеката банката ти продава жилището за жълти стотинки на някой свой човек, приспадат ти жълтите стотинки от дълга и хем нямаш жилище хем оставаш да дължиш половината или повече от сумата. И те така хем после пак ще трябва да си излезеш под наем някъде хем ще си дължиш едни 50 хил евро на банката! Кеф, а!
Коментиран от #30, #31
-0 +9
-0 +4
До коментар #19 от "VVV":
А тоа дет му я дава....
-0 +0
До коментар #27 от "БанкерБрокер":
Ако не можеш да си плащаш ипотеката няма да можеш да си плащаш и наема и ще си на улицата.
Освен това можеш да продадеш жилището преди да е изплатено и тогава с част от парите ще си платиш ипотеката, а другите ги слагаш в джоба.
Коментиран от #33
-1 +9
До коментар #27 от "БанкерБрокер":
Да добавя.
Всичко се купува и продава, зависи от цената. И за 5лв да продадеш, ще имаш 5лв, докато от наема няма да имаш нищо.
-1 +5
До коментар #26 от "Вълко Червенков":
Личи си че си комунист. Преди бе хубаво. За кола и апартамент внасяш в държавата, ама без да живееш или караш колата. Затова радиатори като теб си мислят че плащайки вноски на банката, ако нямаш пари губиш апартамента без да можеш да го продадеш. Но дори и да го губиш, при наема каква е разликата бе?
Коментиран от #35, #39
-3 +0
До коментар #30 от "Daddy Cool":
Как ще обясниш икономика и финанси за първи клас в сайт пълно с комунисти
Коментиран от #34
-3 +1
До коментар #33 от "Реалист":
Едно боза и трима фафли! А вишото е финанси или економика нали?
-0 +2
До коментар #32 от "Реалист":
ДА бе,ще се изтрепят да ти купят апартамента с ипотеката.Или си от тарикатите в банките ,които заблуждават плебса.Колко наивници изгърмяха следвайки тази "мантра".Или си от лоботомираните олигофрени,щом не схващаш разликата между това да си тръгнеш след като не можеш да си плащаш наема и да те ихвърлят на улицата с дългове,след като не можеш да си платиш ипотеката.
Коментиран от #36, #41
-2 +3
До коментар #35 от "Вълко Червенков":
Зависи от ипотеката, обаче като им знаем манталитета предпочитат БМВ на цената на жилище!Щото там няма риск.😂
-0 +4
-1 +6
До коментар #32 от "Реалист":
За комунисти не знам, но веднага познавам хора с ментални проблеми!
-0 +2
Инициативните, склонните да приемат пресметнат риск, мислещите перспективно, в крайна сметка се оказват и по-състоятелни.
Искам да попитам привържениците на наемите какво ще правят когато се пенсионират? Ще ходят в приют или ще се присъединят към клошарите и ще плюят по държавата, че не се е погрижила за тях?
-1 +4
До коментар #35 от "Вълко Червенков":
Че какъв е проблема да продадеш ипотекирано жилище? За купувача няма значение. Част от сумата, която ти дължи отива за погасяване на ипотеката, а остатъка ти го дава на теб. Всичко е въпрос на цена. Ако имота му харесва и цената му изнася, няма абсолютно никакви проблеми.
Коментиран от #42
-1 +3
До коментар #41 от "Daddy Cool":
Напротив,има много проблеми.След кризата 2008 година,банките се напълниха с апартаменти,които никой не искаше да купува.Впоследствие ги продаваха на цени,които на практика оставяха бившите им собственици с дългове до живот.Около 25-30% от теглилите ипотека остават без жилища и с дългове.Иначе на теория всичко изглежда много лесно и красиво.
Коментиран от #43
-0 +2
До коментар #42 от "Вълко Червенков":
Виж сега. В България всичко е изкривено, но бавно нещата си идват на мястото.
1. Нито една банка не финансира 100% от покупката на имот. Доколкото си спомням тавана беше около 70%. Това значи, че можеш да продадеш ипотекиран имот на цена, много по-ниска от пазарната и да се разплатиш с банката, а дори и нещо да ти остане.
2. Банките не продават имотите, Правят го частни съдия-изпълнители по искане на банките. Те определят и цената. И тук става далаверата - те определят умишлено много ниска цена и имота се взима от техни хора или от подставени лица, които после го продават на пазарна цена с голяма печалба.
3. Наскоро приеха закон за фалитите, които отървават хората от дълговете до гроб.
4. Когато се взима кредит всеки трябва да си прецени правилно силите и съответно да си има план Б, В, Г и т.н. Някои взимат 500лв и закъсват без икономическа криза, а други се измъкват и със стотици хиляди без проблеми. Зная за много хора, които лъжат за финансовото си състояние, само и само да вземат кредита и резултатът е ясен.
5. Всеки случай е различен, всяка криза е различна, така че човек трябва да е информиран и гъвкав.
-0 +2