В Съборния храм в Белград днес ще се състои интронизацията на новоизбрания патриарх на Сръбската православна църква Порфирие, съобщават сръбските медии.
Светското име на новоизбрания патриарх е Първослав. Роден е в Бечей през 1961 г. Порфирие говори гръцки, английски, немски и ползва руски език, защитил е докторат в Атина и е въвел службата на свещеници в армията. Създал е терапевтична общност за лечение на зависимости в манастира Ковил, призната за най-успешния проект за лечение на наркомании. За себе си казва, че е сърбин, но преди всичко християнин, което е универсална ценност, предаде БТА.
Като загребско-люблянски митрополит от първия ден на силните земетресения в Централна Хърватия е бил с народа.
По време на мандата си в загребско-люблянската епархия той отправяше послания за помирение. През 2016 г. обаче се озова в скандал, след като се появи запис, на който пет години по-рано в Чикаго пял четническа песен. След това той изрази съжаление за "злоупотребата и манипулацията с видеозаписа, на който той се намира сред група свещеници, които пеели четнически песни" и за пропастта между сърби и хървати. Той заяви, че като гост в Чикаго не е имал възможност да влияе на обстоятелствата.
Същата година Порфирие заяви в бившия концентрационен лагер в Ясеновац: "не сме дошли да броим жертвите, дойдохме да се молим едни на други за прошка".
Кой е новият патриарх на Сръбската православна църква и какви са задачите му?
Загребско-люблянският митрополит Порфирий (Перич) беше избран за новия патриарх на Сръбската православна църква (СПЦ), стана ясно в четвъртък от информационната служба на Сръбската църква, предава ТАСС.
Съобщението гласи: „Светият архиерейски събор на Сръбската православна църква, на заседанието си на 18 февруари 2021 г. в църквата „Свети Сава“ на Врачар, избра . Загребско-люблянският митрополит Порфирий за патриарх на Сърбия. Веднага след изборите бе отслужен благодарствен молебен. Звънът на камбаните на църквата „Свети Сава“ съобщи, че е избран 46-ият сръбски патриарх!“.
Патриархът бе определен чрез жребий. Както съобщи източник в СПЦ пред кореспондент на ТАСС, трима кандидати бяха избрани за втория тур на Загребско-люблянският митрополит Порфирий и епископа на Баня Лука Ефрем (Милутинович).
Биография на новия патриарх
Новоизбраният патриарх Порфирий (в света - Первослав Перич) е роден през 1961 г. в град Бечей (Сърбия), завършил е гимназията в град Нови Сад. През 1985 г. полага монашески обет в манастира Високи Дечани от духовния си баща Йеромонах Ириней (Булович) (сега епископ на Бач, един от кандидатите за патриарх). През 1986 г. е ръкоположен в сан иеродиякон от бъдещия сръбски патриарх Павел.
През 1986 г. завършва богословския факултет на Белградския университет, след което до 1990 г. учи в Атина в аспирантура. От 1990 г. служи в манастира Ковил, след което е назначен за игумен на манастира. През 1999 г. е назначен за викарий на Бачката епархия с епископски чин. През 2004 г. защитава докторска дисертация в богословския факултет на Атинския университет.
Като ръководител на катедрата по пасторална психология в Богословския факултет на Белградския университет той участва активно в лечението на зависимости. Организира обществото за лечение на наркомании „Земя на живите“. Специалист в съвременната дейност на деструктивните секти, той основава обществено сдружение за ресоциализация на жертвите на религиозни секти.
От 2010 г. той отговаря за взаимодействието между СПЦ и сръбските въоръжени сили и въвежда институцията на военните свещеници в армията. От 2014 г. той оглавява Загребско-Люблянската митрополия.
Владее гръцки, английски, немски и руски език.
Апостолският жребий
Изборите, според църковните канони, се проведоха три месеца след смъртта на предишния глава на СПЦ, патриарх Ириней, който почина от усложненията на коронавирусната инфекция на 20 ноември 2020 г. Както по-рано съобщиха пред ТАСС в пресслужбата на СПЦ, изборите на патриарха се проведоха в криптата на наскоро завършената главна сръбска катедрала - църквата Свети Сава - при спазване на всички епидемични изисквания и мерки за сигурност.
Възгледи на новоизбрания патриарх
Според експерти в областта на живота на сръбската църква, новоизбраният патриарх принадлежи към кръга на съмишлениците на Бачкия епископ Ириней, който има огромно влияние в СПЦ. Порфирий приема монашески обети от Ириней и също се формира под негово влияние по време на дейността му в манастира Ковил. Следователно през следващите години стратегическият ход на сръбската църква, заложен от патриарх Павел, както и от патриарх Ириней с подкрепата на Бачкия епископ Ириней, няма да се промени, предаде "Фокус".
Митрополит Порфирий е твърд привърженик на истинските канони на православието и многократно е критикувал схизматичната дейност на Константинополския патриарх. Владиката заема твърда позиция по въпроса за Косово, като смята Косово за Юоснова за съществуването на Сръбската църква, завет, вертикала, която осмисля миналото и без която няма бъдеще“. Порфирий има опит в успешно сътрудничество със светските власти на Сърбия, той успешно внедри институцията на военни свещеници в сръбската армия и в момента се застъпва за активно взаимодействие между църквата и държавата.
От 2014 г. владиката оглавява най-сложната митрополия, обхващаща териториите на Словения и Хърватия, откъдето почти цялото православно население е изгонено след разпадането на Югославия и последвалите военни конфликти. Независимо от това, той остави добър спомен за себе си в Хърватия, активно помагайки на жертвите на мощното земетресение на 29 декември 2020 г., което уби седем души и причини многомилионни щети на страната.
Подобно на Бачкия епископ Ириней, новоизбраният патриарх Порфирий изпитва голямо уважение към Русия. В изявленията си той многократно отбелязва „особените, роднински отношения на сръбския и руския народ“, посочвайки „същите ценности, обща вяра и обща идентичност“ на сърбите и руснаците.
Предизвикателства
Новият ръководител на СПЦ ще трябва спешно да реши редица проблеми, включително рязко влошаване на ситуацията в Косово, кадрови въпроси, включително въпроса за избора на нов Черногорско-Приморски митрополит, опити за създаване на „независими православни църкви“ с подкрепата на Запада на каноничните територии на СПЦ в Черна гора, Северна Македония и Косово.
Несъмнено един от радостните моменти от началото на службата на новия патриарх ще бъде освещаването и откриването на църквата Св. Сава, която патриарх Ириней не успя да открие. Очаква се представители на руските светски и духовни власти да присъстват на това историческо за Сърбия събитие.
Несъмнено още в първите дни от новия патриарх ще се очаква да потвърди позицията на Сръбската православна църква по отношение на действията на Константинополската патриаршия, довела до разцепление в Украйна, Кипър, брожение в православните църкви.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 от вмро
13:25 19.02.2021
2 А тези пък са най без интерес
13:27 19.02.2021
3 Четири
13:30 19.02.2021
4 Е ся ако
14:04 19.02.2021
5 менте
14:09 19.02.2021
6 Behemoth
14:11 19.02.2021
7 Ъхъ
14:21 19.02.2021