Космическата капсула на компанията "Блу ориджин" на милиардера Джеф Безос днес отведе шестима пътници на суборбитално пътуване, предадоха световните агенции.
Сред пътниците беше Лора Шепард Чърчли, дъщерята на първия астронавт на САЩ
Алън Шепард. Днес тя е на 74 години, а е била ученичка, когато баща ѝ за първи път се отправя към Kосмоса през 1961 г.
Капсулата на "Блу ориджин" бе изстреляна с ракета-носител в 09,01 ч. северноамериканско време от площадката за излитане на "Блу ориджин" край град Ван Хорн, в щата Тексас. Пътуването продължи само 11 минути и кацането беше в 09,12 ч. северноамериканско време. Това беше третият полет с екипаж на космическата компания на Безос. Самият той пътува по време на първия полет през юли. При този трети полет обаче за първи път капсулата действаше при пълен капацитет. При предишните полети в нея имаше само по четирима пътници.
Автономната капсула, с която беше осъществено краткото, но вълнуващо пътуване, се нарича "Блу Шепард" и носи името именно на Алън Шепард. След изстрелването на ракетата-носител, капсулата се отдели от нея на около 75 километра височина и продължи пътуването си до около 106 километра. При тази височина пътниците могат да разкопчаят предпазните колани и да полетят в безтегловност в капсулата, наслаждавайки се през люковете на Земята, гледана от нов за тях ъгъл. През това време ракетата-носител кацна. После и самата капсула се насочи към Земята, при което скоростта ѝ бе забавена с парашути, а после и с двигатели.
Сред пътниците в капсулата бяха и телевизионният водещ и бивш играч по американски футбол Майкъл Стрейхън, инвеститорът Ивън Дик, филантропът Дилън Тейлър, предприемачът Лейн Бес и 23-годишният му син Камерън, уточнява "Нова телевизия".
Иначе полетът на Алън Шепард беше на 5 май 1961 г. и продължи 15 минути. Той бе осъществен 23 дни сред историческия полет на съветския космонавт Юрий Гагарин, който беше първият човек полетял в Космоса. Шепард беше и петият от 12 астронавти, които стъпиха на лунната повърхност. Той почина през 1998 г.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Абе суборбитално
А без хич?
Но баща и щеше да каже че Космосът е малко по-нагоре и по-наляво.
Коментиран от #3
11:14 12.12.2021
2 Ей, аман от тази
Коментиран от #5, #10
11:21 12.12.2021
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Хайтек
11:24 12.12.2021
5 айде бе
До коментар #2 от "Ей, аман от тази":
Ам ти нямаш ни парите, ни гащи за такъв полет,, пък завиждашКоментиран от #7
11:25 12.12.2021
6 Диоген
Или пушекът за тази,, разходка" е бил екологичен?
11:31 12.12.2021
7 Къде си Грета, спиш ли???
До коментар #5 от "айде бе":
Ти представяш ли си всеки с пари да пори небето с ракети??? Баcи и постижението, голям напредък за науката е бил тоя полет.Коментиран от #8
11:45 12.12.2021
8 Ами
До коментар #7 от "Къде си Грета, спиш ли???":
Явно когато става дума за скъп и вреден, но "демократичен" проект така наречените "екозащитници" се прозяват и разсеяно гледат настрани.......иначе ако руснаците направят нещо веднага ще ореват навсякъде колко безотговорно и опасно било тяхното поведение! Иначе 11 минутен полет на височина до 106км е просто едно кратко и необичайно преживяване.......като скок с парашут, скачане с бънджи, гмуркане с акваланг на по-дълбоко и други подобни екстремни неща с тази разлика че въпросният полет е достъпен само за богати и/или известни хора(каквато е и основната идея).......12:13 12.12.2021
9 Наркос
12:28 12.12.2021
10 Lssah
До коментар #2 от "Ей, аман от тази":
Хахах, така е!12:37 12.12.2021
11 Коментатор
Нещо за екскурзиите на такива като тая и оня Безоса да кажете?????? Или щом е милиардер всичко им е разрешено, а на останалите ще им забраните дизела и централите на въглища, щото "мислите" за планетата ни?! Който не е проумял все още, че тези които пуснаха т.нар. пландемия са същите, дето произвеждат и т.нар. "ваксини" и същите, дето денем и нощем ни облъчват със зелена пропаганда, как трябвало да се променим и да пазим природата (но както те искат), е крайно време да се събуди и да погледне по-далеч от носа си!!!
12:41 12.12.2021
12 Смех
Че те и преди така си летяха само че с помощта на Холивуд.
13:05 12.12.2021
13 Смех
Нещо не ми се връзват нещата.
На 100 км ,почти няма атмосфера за да се ползват парашути.Абе май не са се издигали на повече от 10 км ,а нулите са за украса и ефект.
Коментиран от #14
13:09 12.12.2021
14 всъщност
До коментар #13 от "Смех":
те сигурно са отворили парашутите на по-малка височина, безсмислено е да се отварят на 100км над Земята, а двигателите са били най-накрая за още по-меко кацане! Няма причина да се съмняваме че са се вдигнали до 106км, не е нищо сериозно като постижение, особено предвид днешните технологии........има сведения че германците са правили опити за изстрелвания още в началото на 40-те години, по време на ВСВ.......и техните ракети са достигали 90-100км. Така че тия кратки разходки над Земята са по-скоро рекламен трик и за да може после "астронавтите" да се хвалят че са едни от малкото хора, летели към Космоса!13:19 12.12.2021