Уругвай достигна съвсем ново ниво на генно инженерство като „изобрети“... фосфоресциращи овце.
Група учени от Института по животновъдство на Уругвай, съвместно с Института „Пастьор” в Монтевидео, обявиха вчера раждането на първите генетично-модифицирани фосфоресциращи овце в Латинска Америка, съобщава сайтът taringa.net.
„Трансгенезата върху този вид не е била досега достъпна в Латинска Америка и този успех поставя Уругвай на най-високо ниво в световните научни среди”, се казва в изявление на учените.
Уругвайските овце са родени през октомври 2012 г. и са се развили нормално, без да демонстрират каквито и да е различия с не-модифицираните си събратя, обяснява Алехо Менчака, директор на научния институт. Единствената специфика на тези овце е, че те фосфоресцират когато бъдат изложени на ултравиолетова светлина. Тази удивителна способност е свързана с въведения в ДНК-кода им ген на медуза.
Самата операция няма друга конкретна цел, освен да докаже ефикасността на метода на въвеждане на чужд ген в ДНК на животните, уточняват учените. Следващата стъпка по този проект ще е опит резултатите да се повторят с друг ген, за да получат специфичен протеин. Ако успеят, това би спомогнало за лечението на много болести.
Успехът на този проект открива зашеметяваща перспектива в областта на биомедицината за Уругвай в международен мащаб, смятат експерти.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Румен Янев
Коментиран от #2
16:34 25.04.2013
2 Симеон Димитров
До коментар #1 от "Румен Янев":
с медуза, добре,но само ако се използва за лечение.15:21 28.04.2013