Кораб на военноморските сили на САЩ и канадска фрегата преминаха транзитно през Тайванския проток, съобщава "Ройтерс".
Това се случва в момент на повишено военно напрежение между Пекин и Тайпе.
Става въпрос за второто транзитно преминаване за месец на кораб на американските ВМС и второ съвместно прекосяване от САЩ и Канада за по-малко от година от октомври 2021 г.
Китай разкритикува този ход, заявявайки, че неговите сили са "предупредили" корабите.
През последните години американски военни кораби, а понякога и такива на съюзнически държави, като Великобритания и Канада, рутинно плават през протока. Подобни пътувания разгневяват Китай, който претендира, че Тайван е част от неговата територия.
Сътрудничество като това е съществена част на нашия подход към сигурен и проспериращ регион, се посочва в изявление на ВМС на САЩ.
Разрушителят с управляеми ракети "Хигинс" от клас "Арли Бърк" и фрегатата "Ванкувър" от клас "Халифакс" на Кралския канадски флот преминаха през коридор в протока, който е отвъд териториалното море на която и да е крайбрежна държава, се добавя в комюникето.
Канадският министър на отбраната Анита Ананд заяви, че като тихоокеанска нация нейната страна е дълбоко ангажирана с поддържането на глобалната стабилност и просперитета в Индо-тихоокеанския регион.
Външното министерство на Тайван приветства действието.
Тази операция през Тайванския проток е още по-ясна демонстрация на решителната съпротива на демократичните съюзници на опитите за експанзия на Китай, изтъкват от ведомството.
Командването на китайската армия пък съобщи, че неговите сили са наблюдавали корабите и са ги "предупредили".
Изтъква се, че китайските сили "са винаги в повишена готовност, решително се противопоставят на всички заплахи и провокации и решително защитават националния суверенитет и териториалната цялост".
По данни на Министерството на отбраната на Тайван корабите са плавали на север по водния път и "ситуацията е била нормална".
Тесният Тайвански проток е чест източник на военно напрежение, откакто победеното правителство на Китайската република избяга в Тайван през 1949 г., след като загуби гражданска война с комунистите, създали Китайската народна република.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Червената Соня 🇻🇳
Коментиран от #4
15:39 21.09.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Абе
До коментар #2 от "Червената Соня 🇻🇳":
а китай защо не си гледа милиард и намси колкото жълти роботчета и спре да се занимава с Тайван ?Коментиран от #7
15:42 21.09.2022
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Солмон
Трябва да се ВАКСИНИРА ДОЛАРА !
1849 г. Гутле Шнапа, съпругата на Майер Амшел Ротшилд, преди да умре тя заявява: „Ако моите синове не искат да има войни, няма да има“. Уви, те искат постоянно все повече и повече.
15:44 21.09.2022
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Тайван бил Китай
До коментар #7 от "Червената Соня 🇻🇳":
рече комуниго фашагата , колкото велика Украйна е изостаналата фалшива коака просия хахахахахаКоментиран от #15
15:49 21.09.2022
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Щатист
До коментар #7 от "Червената Соня 🇻🇳":
Знаеш ли че половината Сибир е Китай ма ?Коментиран от #13
15:53 21.09.2022
11 Казах ти
До коментар #9 от "Щатист":
Иди при американския гениален крайцер "Индианаполис" на дъното на морето. Там си пий коктейла и учи история., че си много бос.15:57 21.09.2022
12 Евроатлантик
16:07 21.09.2022
13 дедо
До коментар #10 от "Щатист":
с това "ма" отговори на всички въпроси - какъв си и дали въобще някога си учил :) (явно не), та... там не е на Китай, ако искаш прочети защо китайците са построили китайската стена (там е Монголия, но дори и те не са минавали през Сибир, а южно от него). До този под теб - хайде сега проверете какво е официалното име на Тайван - ще се изненадате ;).16:07 21.09.2022
14 Русофил
16:08 21.09.2022
15 Ал Тъпоне
До коментар #8 от "Тайван бил Китай":
TSMC се нарича бре! Половината чипове се правят там! Тъй като фанеш за коли, за айфони, майфони и прочее. АКо почне там война и се затворят "белите стаи", където работят чиповете ще се върнем буквално в каменната ера. Затуй е целият напън. Едно е да имаш технологията, но друго е да организираш и изпилиш производство, доставни вериги, персонал, да осигуриш обучение, квалифицирани кадри и качествени работници и второто е много по-трудно. Идеите, разбирай технологиите са мнго хубаво нещо, но ако нямаш стратегия или доктрина или разбирай последователност от действия, които да те довеат до осъщетсвяването на идеята, то тя си остава само една гола идея без съдържание и нищо повече. Ей туй го иам в Тайван и компанията, която цитирах в началото, което го няма никъде другаде по света и ако това се бъгне, много зор ще видят докато сътворят нещо подобно!16:21 21.09.2022