Основателят на руската частна военна компания "Вагнер" и приближен на Путин Евгений Пригожин похвали украинския президент Володимир Зеленски като го нарече силен и уверен лидер, който не трябва да бъде подценяван, предаде Ройтерс.
Коментарите на Пригожин свидетелстват за утвърждаване на неговия имидж и за нарастващата му увереност да коментира чувствителни теми около войната в Украйна, без да зачита официалната линия на Москва.
"Въпреки че той е президент на държава, която в момента е враждебна към Русия, Зеленски е силен, уверен, прагматичен и добър човек", посочва Пригожин в съобщение, публикувано в руската социална мрежа "Вконтакте" от прес офиса на неговата фирма за кетъринг "Конкорд".
"Не го подценявайте", написа той във второ съобщение, след като беше попитан защо възхвалява човек, когото Москва многократно критикува, пренебрегва и атакува още откакто пое поста през 2019 г.
Политическата анализаторка Татяна Становая намира за интересно това, че Пригожин изказва мнение, много различно от това на Путин и което може би други членове на управляващия елит не смеят да изразят. "Пригожин се осмели. Той мисли, че е прав и че това няма да ядоса Путин", смята тя.
През последните седмици Пригожин направи поредица откровени коментари, като се присъедини към чеченския лидер Рамзан Кадиров с подигравателни изказвания за представянето на руските генерали в Украйна.
Миналият месец Пригожин за първи път призна, че той е основателят на "Вагнер" - частна военна компания, чийто представители е изпращал да се бие в Сирия, Африка и Украйна. САЩ и Европейският съюз му наложиха санкции за участието в компанията.
Според Становая Пригожин не се стреми към официална властова роля. "Мисля, че за него това е по-скоро "бизнес проект", който иска да "продаде" на Путин, за да се обвърже по-тясно с Кремъл", коментира тя.
"Той би избегнал някаква официална отговорност, за него е по-удобно да остане по средата - между държавата и неофициалната позиция", добави Становая.
Коментарите на Пригожин за Зеленски са в рязък контраст с начина, по който Путин и други висши руски представители обрисуват украинския президент.
Ден след като започна инвазията в Украйна през февруари, Путин призова украинските войници да изгонят Зеленски от поста, като заяви, че ще е много по-лесно да се водят преговори с генералите, отколкото "с бандата наркозависими и неонацисти", която е на власт.
Руските държавни медии и страници на социални медии, свързани с Кремъл, неколкократно прокарваха безпочвени твърдения, че Зеленски използва наркотици. "Той казва много неща. Зависи от това какво пие или какво пуши", заяви преди време в интервю руският външен министър Сергей Лавров.
В западните страни и самата Украйна Зеленски е възхваляван за неговото мотивиращо лидерство по време на войната, включително онлайн речите му пред парламенти по целия свят в опит да спечели подкрепа за Киев.
Попитан защо хвали Зеленски, Пригожин заяви: "За да станеш по-силен, за да печелиш, трябва да уважаваш противника. Не го подценявайте. Винаги търсете за грешки в себе си и търсете какво добро и важно можете да научите от опита на врага".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ксаниба
Коментиран от #13, #17, #20
20:17 01.11.2022
2 Тити
Коментиран от #16
20:18 01.11.2022
3 Щом го хвалят
20:18 01.11.2022
4 Браво
20:20 01.11.2022
5 Бесен- _Язовец
20:23 01.11.2022
6 един от стадото
20:24 01.11.2022
7 украинче,кисело
20:24 01.11.2022
8 Мммммм
20:24 01.11.2022
9 Емко
Коментиран от #25
20:25 01.11.2022
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 1010
20:27 01.11.2022
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Бесен- _Язовец
20:28 01.11.2022
16 Хихихи..
До коментар #2 от "Тити":
То па от Щатската ти колония станало нещо.Освен папуняци друго не е наплодила в последните 33..20:29 01.11.2022
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Ежко Бежко
20:30 01.11.2022
19 Нострадамус от Злокучене
20:31 01.11.2022
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 ЛВОВ
Тази история се точи от месеци. От време на време в различни градове на Украйна роднини на бойци от въоръжените сили на Украйна, тероборонисти и всички, които са успели да бъдат издигнати по време на мобилизация, излизат на протести, записват видео призиви, чукат по праговете на местните власти и пишат апелира към европейските власти, по-специално към полския Червен кръст, с искане да информира какво се е случило с техните мъже. Да им върнат мъжете и синовете им, ако са в плен, или телата им, ако са умрели.
Проблемът с изчезналите хора в Украйна е наистина остър.
20:32 01.11.2022
22 бечев
20:33 01.11.2022
23 Много статии прочетох
Няма ли поне веднъж да се публикува нещо за някой който е казал нещо добро за него той и злодей да е все ще се намери поне един
Коментиран от #24, #27
20:36 01.11.2022
24 Хмхмхмхмхм
До коментар #23 от "Много статии прочетох":
Как дори амазонските племена да кажат нещо добро за пут0000лер, след като той и неговите приближени к0пои НАД 28 ПЪТИ ПЛАШИХА ЦЯЛ СВЯТ С УПОТРЕБАТА НА ЯДРЕНО ОРЪЖИЕ, а днес медведев си каза директно,че ако Украйна спечели войната, русия ще употреби ядрена бомба...Нали разбирате, че светът вече си мисли- за какво ни е свят СЪС русия, м...КОЯ ДРУГА ЯДРЕНА ДЪРЖАВА В СВЕТА- ДОРИ ИРАН ИЛИ ПАКИСТАН ИЛИ КИТАЙ, ПЛАШИ ЦЯЛ СВЯТ НАД 28 ПЪТИ С УПОТРЕБА НА ЯО, АКО СВЕТЪТ НЕ ИГРАЕ ПО СВИРКАТА Й, А...НЯМА друга такава държава В СВЕТА, ДОРИ СРЕД ЯДРЕНИТЕ ДЪРЖАВИ- Н-Я-М-А.Коментиран от #33, #34, #35
20:44 01.11.2022
25 Хахахаха
До коментар #9 от "Емко":
Това го слушаме от 8 месеца! От кокошенко го чу, нали?20:49 01.11.2022
26 сноу
20:56 01.11.2022
27 Правилно
До коментар #23 от "Много статии прочетох":
Има такива статии където се изказват ласкаво и положително за него и то не само от изток, но и западни представители. Но тук не ги търси. Появяват се в чужди сайтове. Тук е заб/ране/но.21:00 01.11.2022
28 Зеленски
21:13 01.11.2022
29 Кремль
21:15 01.11.2022
30 Станислав
Защото вещае нещи гадно което ще се случи в Украйна. А вие го ттълкувате по друг начин!!!
21:16 01.11.2022
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 стоян георгиев
21:45 01.11.2022
33 Едни
До коментар #24 от "Хмхмхмхмхм":
Без да плащат го употребяват други уж плашат но не го употребяват21:52 01.11.2022
34 Путин
До коментар #24 от "Хмхмхмхмхм":
Никого не е плашил с ядрено оръжие той буквално каза че ако бъде застрашена тяхната държавност ще използва за да се защити всички средства с които разполагаОмръзна ми от главанаци които постоянно си измислят какви ли не "изказвания" на путин
21:54 01.11.2022
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Току-що
22:00 01.11.2022