2 Ноември, 2022 08:50 634 5

Много от убийствата на журналисти остават безнаказани

  • свобода на медиите-
  • журналисти-
  • юнеско-
  • убийства

Само 36 процента от журналистите са били убити в страни във въоръжени конфликти

Много от убийствата на журналисти остават безнаказани - 1
Снимка: Shutterstock

Убийствата на журналисти по света остават все още ненаказани в много голяма част от случаите. Това констатира ЮНЕСКО и призовава лидерите по света да вземат мерки, за да засилят средствата за разследване и осъждане на извършителите на тези убийства, предаде Франс прес, съобщи БТА.

В периода 2020-2021 г. са убити 117 журналисти. Това е най-малко от 2008 г. насам, когато ЮНЕСКО публикува подобни данни за първи път. В свой доклад организацията обаче подчертава, че през настоящата година убитите журналисти са вече 66 към 30 септември. През 2020-2021 г. най-смъртоносните за журналисти райони са били Латинска Америка и Карибите, и в по-малка степен Азиатско-Тихоокеанския регион. А през 2020 г. в Източна и Централна Европа не е имало никакво убийство на журналист, което се случва за първи път от 2007 г.

Парадокс - само 36 процента от журналистите са били убити в страни във въоръжени конфликти през 2021 г. 64 процента от убийствата на журналисти са станали в страни, които не се сблъскват с подобни конфликти. В доклада се отчита нарастване на броя на журналистите, убити при размирици или протести - 6 за периода 2020-2021 г. спрямо 3 за периода 2016 г. - 2017 г. ЮНЕСКО изтъква, че за журналистите няма сигурно място. От 117-те убити през 2020-2021, 91 са били убити извън работното им време, в домовете им, в колите им или на улицата, а не в рамките на специална мисия. Много журналисти са били убити и пред близките си, в това число и деца.

Делът на жените сред убитите журналисти е нараснал двойно през 2021 г., минавайки от 6 процента на 11 процента спрямо предходната година. "Според новите данни на ЮНЕСКО безнаказаността в света за убийството на журналисти възлиза на 86 процента, което е спад с 9 процентни пункта през последните 10 години. Но това намаляване си остава недостатъчно, за да се пресече спиралата на насилието", предупреждава организацията. Тя призовава да се вземат всички необходими мерки, за да може извършените престъпления срещу журналисти да бъдат разследвани и техните извършители - идентифицирани и осъдени.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ципов

    2 1 Отговор
    В България полицията като подслушват всички това за убийство ли се води или за Геноцид!?
  • 2 Политковска

    1 1 Отговор
    Особено в Мордор, там са по държавна поръчка
  • 3 Наркос

    1 0 Отговор
    Еми нормално като триете легитимни коментари, които не са в нарушение с правилата. Утре и вас като ви затрият, нищо не сме видели 🤫
  • 4 Тая

    1 0 Отговор
    Е па нормално нали ги трепят политиците по високите етажи
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.