Електроснабдяването в Украйна е под контрол, въпреки серията от руски атаки срещу енергийната инфраструктура и хората няма защо да се паникьосват, заяви украинското министерство на енергетиката, цитирано от Ройтерс и БТА.
Същевременно ДТЕК, най-големият частен енергиен холдинг в страната, каза, че няма причина хората да напускат Украйна.
През последните седмици почти половината енергийна система в Украйна беше сериозно повредена при руски ракетни удари и в петък властите в Киев съобщиха, че може да се наложи електричеството в столицата да бъде спряно изцяло.
"Отхвърляме всяващите паника твърдения, които се разпространяват в социалните мрежи и в онлайн медиите и ви уверяваме, че ситуацията около електроснабдяването е сложна, но е под контрол“, заяви енергийното министерство.
В цялата страна са обявени предстоящи спирания на тока, за да могат да се извършат ремонтни дейности и властите призовават домакинствата да намалят потреблението си на електричество с поне 25 процента.
Украинският държавен мрежов оператор "Укренерго" заяви, че днес ще има планирани прекъсвания на електроподаването във всички области в страната, но те не трябва да се възприемат като неочаквани аварийни спирания на тока.
"Продължаваме да работим, за да върнем светлината на украинците“, написа "Укренерго“ в "Телеграм“.
"Трудно е и понякога отнема повече време, отколкото сме очаквали, но успяваме да намерим решения“.
Главният изпълнителен директор на ДТЕК Максим Тимченко каза, че въоръжените сили, енергийните компании и отделни украинци правят чудеса, за да поддържат подаването на електричество. "Ето защо днес няма нужда да напускате Украйна“, допълни той.
Президентът Володимир Зеленски посочи, че положението е най-тежко в Киев и в шест области. "Работим из цялата страна, за да стабилизираме ситуацията“, заяви той във видеообръщение.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Под контрол е
05:21 20.11.2022
2 Последния Софиянец
Коментиран от #3
05:56 20.11.2022
3 Хахахаха
До коментар #2 от "Последния Софиянец":
Глупости. Украинците много добре знаят защо нямат ток и това не е поради режима на Зеленски, а поради режима на освободителя.Коментиран от #4
06:12 20.11.2022
4 Последния Софиянец
До коментар #3 от "Хахахаха":
Гражданите на Одеса са възмутени че тока се пренасочва към Киев а те седят на тъмно.06:17 20.11.2022
5 Мишел
06:30 20.11.2022
6 Мишел
06:33 20.11.2022
7 БОЙ ПО АГРЕСОРИТЕ
07:01 20.11.2022
8 Пак лъжа
07:01 20.11.2022
9 НА ТЪМНО
Коментиран от #16
07:02 20.11.2022
10 факт
07:25 20.11.2022
11 И С ТОК И БЕЗ ТОК
07:38 20.11.2022
12 ЧУДНО
07:40 20.11.2022
13 СТИНГЪРМЕН
07:41 20.11.2022
14 Снощи ги ваваха, че карат на свещи,
07:45 20.11.2022
15 И БЕЗ ТОК, УКРАЙНА
07:48 20.11.2022
16 е тогава
До коментар #9 от "НА ТЪМНО":
що не си спрат тока изцяло :) така по бързо ще победятКоментиран от #17
07:52 20.11.2022
17 НА ТЪМНО
До коментар #16 от "е тогава":
Бързата работа, срам за майстора07:55 20.11.2022
18 Мим
08:41 20.11.2022
19 пенко
15:51 20.11.2022
20 един от многото
20:27 20.11.2022