Усилията за екипиране на спешно мобилизираните резервисти и увеличаването на разходите заради военната компания в Украйна са помогнали на руското промишлено производство да се възстанови по-лесно от очакваното след първоначалния сериозен спад, съобщава Ройтерс.
На годишна база през октомври промишленото производство на страната спада с 2,5 на сто, сочат данни на руската статистически служба. Това е подобрение спрямо септември, когато беше регистриран спад от 3,1 на сто и е доста над прогнозния спад от 3,8 на сто.
Подобрението идва въпреки свикването под знамената на 300 000 предимно работещи мъже и предупрежденията от бизнеса за недостиг на работна ръка и засилена икономическа несигурност.

Руската икономика преодоля очакванията за свиване от 10 на сто заради западните санкции, напускането на западните компании и нарушените вериги на доставки. Според министерството на икономиката реалният спад на годишна база ще бъде около 2,9 на сто.
"Въздействието на мобилизацията и военните разходи е ясно видимо в промишленото производство, като така прикрива сериозния спад в гражданските сектори", според Дмитрий Полевой от инвестиционата компания "Локо инвест".
Ясен пример за за военновременно производство дава текстилната индустрия, отбелязваща през октомври ръст на годишна база от 11,9 на сто спрямо 5,6 през септември и 2,9 на сто през август.
Според Россат производството на "работно облекло", което включва военни униформи, е нараснала 2,2 пъти спрямо октомври 2021 г. "При всички случаи динамиката на производството е свързана с военните поръчки", посочва Олга Беленкая от компанията за финансови услуги "Финам".
Според анализ на Ройтерс на бюджетните планове на Москва за следващите години Русия възнамерява да разширява военните разходи за сметка на тези за образование, здравеопазване и пътища.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Тръмп
Коментиран от #31
16:35 28.11.2022
3 стоян георгиев
17:12 28.11.2022
4 честен ционист
Коментиран от #41
17:12 28.11.2022
5 Котка ученият
Коментиран от #39
17:14 28.11.2022
6 Путинофил
17:14 28.11.2022
7 Хихихи..
17:15 28.11.2022
8 Санкциите не работят
Коментиран от #15, #34
17:17 28.11.2022
9 други държави няма ли за вас???
Коментиран от #13
17:19 28.11.2022
10 стоян георгиев
Коментиран от #19, #28, #36
17:24 28.11.2022
11 фен
17:24 28.11.2022
12 Т.е. доказва се, че
17:25 28.11.2022
13 Има,приятелю
До коментар #9 от "други държави няма ли за вас???":
Китай,Индия,Иран,Унгария и още две-три.Това са Държавите,другото е Васал..17:26 28.11.2022
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Тръмп
17:30 28.11.2022
18 А американската
17:33 28.11.2022
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 кривокрако КГБ джудже със свински очички
17:34 28.11.2022
21 Голем смех
Коментиран от #24
17:35 28.11.2022
22 Хихихи..
До коментар #16 от "Мразя до гроб Русия безплатно!":
Нема безплатна омраза,селчо.Да не вземеш да се сринеш на тротоара от любимата ти злоба..Минал съм я тая еднопосочна улица..Коментиран от #23, #55
17:37 28.11.2022
23 Ха ха ха ха ха
До коментар #22 от "Хихихи..":
Ама те тия като този са безплатни. Само потупване по рамото :))) кой ще се охаарчва за тях:))))17:47 28.11.2022
24 Амиии
До коментар #21 от "Голем смех":
Не, но житото, което Европа купува от Русия се яде.17:48 28.11.2022
25 хахахахахаха
17:53 28.11.2022
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Милена
18:10 28.11.2022
28 Ццц
До коментар #10 от "стоян георгиев":
Тоест нещо като ракетите, които се свършват? Прекаляваш с пристрастните статийки. Може да ти е кеф да ги четеш, но те не дават новини. Те са бестселър за наивници.18:11 28.11.2022
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Супердобра новина
Коментиран от #40, #43
18:23 28.11.2022
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Котка ученият
До коментар #8 от "Санкциите не работят":
Няма престъпления, които западните производители на стоки да не извършват. Те са готови на всякакви измами, за да останат в Русия.18:24 28.11.2022
35 .....
До коментар #30 от "В.В.П.през К@ра ми е за ЕС..":
Доказано е, че фантазиите са единствения свят, в който русофилите живеят "добре" и намират "логика".Коментиран от #37
18:24 28.11.2022
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Баце
18:36 28.11.2022
39 стоян
До коментар #5 от "Котка ученият":
До 5 ком - като си учен - я кажи кой плаща на тия работници във военната индустрия която работи за фронта -самите руснаци плащат с данъците си и държавата обеднява - Военната индустрия е печеливша само когато работи за експорт - тая статия с руска пропаганда е смешнаКоментиран от #53, #57
18:36 28.11.2022
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 Този коментар е премахнат от модератор.
42 Ха ха ха
18:43 28.11.2022
43 Мишел
До коментар #32 от "Супердобра новина":
🎃, радваш се не на факт, а на прогноза на Ройтерс. Такива като Ройтерс винаги са бълвали фалшиви новини и неверни прогнози за Русия.😄😃😀18:47 28.11.2022
44 Военното производство на Русия,
18:51 28.11.2022
45 Ха ха ха
Коментиран от #48
18:51 28.11.2022
46 Котка ученият
18:58 28.11.2022
47 Иван
19:04 28.11.2022
48 Иван
До коментар #45 от "Ха ха ха":
И Оленките в Покрайна.19:06 28.11.2022
49 Хахаха
19:08 28.11.2022
50 РФ отече в канала
19:09 28.11.2022
51 Токсик
19:13 28.11.2022
52 Во Нгуен Зияп
19:17 28.11.2022
53 ттт
До коментар #39 от "стоян":
Като работят вув военната икономика получават пари. С тях си нопуват храна. Суздават работа за произвофителите на храна и нс търговсците на храна. Купуват си дрехи. Създават работа за производителите и търговците на дрехи. Аналогично за производителите и търговците на всичко ьруго, каквото се сетиш.19:23 28.11.2022
54 ай къш ма
Коментиран от #56
19:35 28.11.2022
55 ами
До коментар #22 от "Хихихи..":
питай го след като мрази безплатно, кого обича платено, за колко и как се казват тия, дето обичат платено...аз го питах няколко пъти, ама не отговаря...:)))19:46 28.11.2022
56 дааа
До коментар #54 от "ай къш ма":
За нея, метода на барон Мюнхаузен върши работа-- да се хване сам за косите и издърпа от блатото. Дали и идва отвътре или и плащат за да се излага, не знам.19:47 28.11.2022
57 ааа неее
До коментар #39 от "стоян":
"Военната индустрия е печеливша само когато работи за експорт - тая статия с руска пропаганда е смешна"......Стояне за първата част от изречението си - си прав! Но за втората не си! Не е руска пропаганда, а е пропаганда срещу Русия. С такива нелепи твърдения искат да омаловажат и игнорират истинското възстановяване на руската икономика, напук на санкциите които всъщност бутнаха европейската икономика в пропастта.19:58 28.11.2022
58 Команданте
Сащ не са толкова зле правят яко кинти продавайки газ на космически цени на техните колонии основно Европейските. Петрол също продават.
В Русия местните бизнесмени правят яко пари, понеже са изгонили глобалните корпорации. Почти във всички сфери вървят нагоре в Русия.За разлика от Европа която е в нокаут и не знае как да излезе от блатото в което са я вкарали Сащ и Англосаксите.
21:09 28.11.2022
59 дядото
21:48 28.11.2022
60 Демек
05:16 29.11.2022