Съединените щати няма да се измъкнат от отговорността за терористичните действия на Киев, включително за насочването на ракети към руски цели. Това заяви на брифинг говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от ТАСС.
"Вашингтон, който на практика се превърна в страна в конфликта, няма да може да избегне съучастието в терора, отприщен от киевския режим срещу руските цивилни, и да се освободи от отговорността за смъртта и разрушенията, причинени от американски оръжия по американско разпореждане", подчерта тя.
Захарова посочи, че обстрелът на граждански обекти на територията на Русия е извършен по директна заповед от Киев "с одобрението на Съединените щати, които пряко участват в насочването на артилерийски и ракетни системи и предоставят данни от сателитно разузнаване на украинските въоръжени сили".
Американски журналисти открито пишат, че Пентагонът дава зелена светлина за удари с дронове срещу руска територия, изтъкна дипломатът.
Вдъхновени от тази подкрепа, украинските политици вече декларират намерението си да нанесат удари по критична инфраструктура в близост до Москва, допълва тя.
В началото на декември в. "Уолстрийт джърнъл" разкри, че Съединените щати тайно са модифицирали ракетните системи HIMARS, които са доставили на Украйна, за да намалят обхвата им.
Според администрацията на Байдън тази превантивна мярка е необходима, за да се намали рискът от ескалация на конфликта с Русия, ако украинската армия реши да използва американските ракетни системи за нанасяне на удари по руска територия.
САЩ са доставили на Украйна общо 20 комплекса HIMARS и голям брой ракети със сателитно насочване с обсег около 75 км. Тези ракети, наречени GMLRS, се използват активно за нанасяне на удари по руски складове за боеприпаси, транспортни мрежи и командни пунктове в окупираната територия на Украйна.
Във вторник високопоставени американски служители потвърдиха, че Пентагонът също се готви да предостави на Украйна и система за противовъздушна отбрана "Пейтриът" - най-модерната система за противовъздушна отбрана на САЩ. Байдън все още не е одобрил този ход, но може да го направи скоро, казаха служители.
Източник: ТАСС
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Анти-маймуна
Коментиран от #6, #16, #41
14:02 15.12.2022
2 Забелязъл
Коментиран от #29
14:04 15.12.2022
3 Гост
14:04 15.12.2022
4 Путин
14:04 15.12.2022
5 Петел
Коментиран от #11
14:04 15.12.2022
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Жеко
14:06 15.12.2022
8 Българин
14:06 15.12.2022
9 Тая наглата на самогонна дрогарка,
Явно блятните орки не успяват да допуснат, от липса на капацитет и сиво, че терористите, нацистите и злото е в Кремъл!
14:06 15.12.2022
10 Руския елит
14:07 15.12.2022
11 Как пилешки?
До коментар #5 от "Петел":
Що обиждаш пилето, като говорим за червей, очевидно!14:07 15.12.2022
12 3. Световна Сатанистка
14:08 15.12.2022
13 До Шаломов
14:09 15.12.2022
14 Чуденка
Коментиран от #45
14:09 15.12.2022
15 Не се заканвайте
14:10 15.12.2022
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Охбусманов
14:11 15.12.2022
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Джудже
14:12 15.12.2022
20 Реалист
14:12 15.12.2022
21 Другарят
14:13 15.12.2022
22 Фрон
14:14 15.12.2022
23 Голем смех
14:15 15.12.2022
24 Баба Ванга
14:15 15.12.2022
25 Нормално
Коментиран от #47
14:16 15.12.2022
26 А защо Путин
14:17 15.12.2022
27 Мммммм
14:24 15.12.2022
28 Кой кого
14:26 15.12.2022
29 Мдааа
До коментар #2 от "Забелязъл":
Само със закани не става! Трябват и бомбардировки, ядрени, масирани, Посейдони от двата океана и да започва всичко отначало!Коментиран от #34
14:27 15.12.2022
30 Ал Бунди
14:28 15.12.2022
31 А Вие на какво се надявахте?
Коментиран от #35
14:29 15.12.2022
32 Тиа па
14:30 15.12.2022
33 Софиянец
14:31 15.12.2022
34 Бацо Гацов
До коментар #29 от "Мдааа":
Яааа..плиткоумниците пак почнахате да мятате атомни бомби и ракети, гаче ли са новогодишни фойерверки. А Путин го каза ясно- почнем ли да фърляме атомно джепане, начи Русия е пред приключване .. А си Бемол на Конгреса на ККП го каза ясно, ама нема кой да чуе- Очертават се два военно-икономически полюса за следващите 50 години.САЩ и Китай....и спря да вдига телефона на жужко...Коментиран от #50
14:34 15.12.2022
35 Дякон Унуфрий Араллампиев
До коментар #31 от "А Вие на какво се надявахте?":
Вярно е чадо писано е Но писаното се отнася за всички Вятъра го посяха атлантиците и радетелите за демокрация Не знам кой ще жъне бурята но като гледам май и нас няма да отмине14:35 15.12.2022
36 Путя да знаеш,....
14:36 15.12.2022
37 Кокошинков
14:38 15.12.2022
38 Радон Керанов
Едно големо НИЩО! Просто защото е слабак!
Всеки ден украинските военни доказваг колко е смотана руската армия!
14:41 15.12.2022
39 Ах ,тези
14:44 15.12.2022
40 Артилерист
Коментиран от #43, #56
14:44 15.12.2022
41 Този коментар е премахнат от модератор.
42 Колкото
14:48 15.12.2022
43 А бе каУн
До коментар #40 от "Артилерист":
Не, Украйна а Русия нападна суверенна държава. От ,какъв зор ватенките ще определят на друг народ , как да живее и в, какъв съюз да членува.14:51 15.12.2022
44 Сър Пичук
15:00 15.12.2022
45 да си го кажем
До коментар #14 от "Чуденка":
Kaква безаналогова армия те гони.Русия разполага с парадна армия,която става само за лаладжийстване по паради и шоута и то от страх.С тази война в Украйна ,руснаците си вкараха жесток автогол,защото пред целия свят лъсна истината за руската военна "мощ".Една Украйна до момента успя да унищожи 40% от руската армия.Руснаците вече и да искат да воюват срещу някой,нямат с какво.Тези митове и легенди за руската военна сила са останали някъде в миналото от времето на СССР.Днешна Русия е една военна мижитурка и е по-добре да не се репчи на големите,защото шамарите ще играят чак до Чукотка.Дори Турция да подпука руснаците,ще ги бие като маче у дирек.Коментиран от #46
15:34 15.12.2022
46 Ал Бунди
До коментар #45 от "да си го кажем":
Била военна сикла в миналото..ами бе. Беше, щото имаше тогава Варшавски договор. Иначе ако не беше ленд-лийза и помоща на Свободните държави, сега в Магадан да говореха на турски, а полско китайската граница щеше да е по линията на Урал. Искам да дам само един факт- Ерих Хартман, асът изтребител на Луфтвафе има повече победи от победите на първите трима съветски аса, събрани заедно...друго няма какво да добавя..Впрочем има..все още има архивни ленти от Парада на Победата...там всички камиони, които теглят оръдия или возят пехота не са нито ЗиЛове, нито ГАЗки, още по-малко- МАЗове. Всичките са СТУДЕБЕЙКЪРИ,получени по ленд-лийза..и които Онкъл Джо забрави да плати или върне на законните им собственици. От мен- толкова.Коментиран от #52
15:55 15.12.2022
47 ГЕРБ=ДПС =Възраждане.
До коментар #25 от "Нормално":
Знаете ли,защо Герб и ДПС играят тези игрички,заедно с Радевите хора и всички,които са участвали в Тройната коалиция,ндсв,и 12 год.диктатура на Герб,те бяха така подбрани от задкулисието,да отвращават с политическото си минало,вярноста към Русия,която държи в подчинеение, политическата класа,управлявала до анти мафиотските бунтове на младите през 2020г.на които бяха вкарани Възраждане и Радев с Бсп,от ГРУ Русия.Само с пробив в политическата ни система Русия може да ни държи в такова състояние,в което да бъдем в нейната орбита,то ес троянският кон в НАТО и Евро съюза, ГЕРБ СДС трябваше да довършат Турски поток,влагайки близо 3 милиарда,на протестите се появиха зелени човечета,хора без отличителни знаци, които разбиха протестите заедно с полицията и провокатори, приличали ви това на руският начин,Донбас,Луганск,Крим.24.02.22гРусия започна война срещу Украйна, демократичният свят,наще партньори подкрепяха Украйна с тежко оръжие ,само България не ,за тази цел политическата криза трябва да продължи до края на войната, Герб с ДПС имитират загриженост да има стабилност,с провокативното правителство ,на което бе заложено да не се състои,времето минава,оръжие да Украйна,Радевото правителство няма да даде тежко оръжие,третият мандат се проточва във времето,избори март,след това правителство най рано май,а може и юни,каква е целта на Герб и ДПС,пред европа и НАТО декларират ,помоща за Украйна,но някой не иска те да са на власт,а Радев не иска,да даваме тежко оръжиеКоментиран от #49
16:23 15.12.2022
48 И как
17:23 15.12.2022
49 Този коментар е премахнат от модератор.
50 БорисовПремиер
До коментар #34 от "Бацо Гацов":
Я ми обясни стратегче, като смажат и разпаднат Русия, както го предричаш, кой ще ги спре да смажат и Китай? Като те имат десет пъти по-малък ядрен арсенал, а?17:50 15.12.2022
51 Чичо Дончо каза
Коментиран от #55
18:45 15.12.2022
52 ИМПЕРИАЛИСТ
До коментар #46 от "Ал Бунди":
Ал Бунде е прав в това което пише, но незнайно защо не споменава за парите които изплаща СССР и по късно Русия на САЩ за "помоща" им в разгрома на фашизма. Руснаците се издължават окончателно на САЩ чак през 2004 г.20:08 15.12.2022
53 Рико
22:35 15.12.2022
54 Този коментар е премахнат от модератор.
55 И четвърто
До коментар #51 от "Чичо Дончо каза":
Няма ,такава дума в българския език ,като украЙнски.06:53 16.12.2022
56 5674
До коментар #40 от "Артилерист":
Значи, ако дойда у вас и ви подкарам наред - Ти ще си виновен а не Аз.Да ти имам логиката.07:03 16.12.2022