4 Юли, 2023 16:23 2 060 12

Насилието в Дженин: какво трябва да знаем за конфликта

  • палестинци-
  • палестина-
  • дженин-
  • западен бряг-
  • израел-
  • насилие-
  • тероризъм

Израел твърди, че провежда антитерористична операция

Насилието в Дженин: какво трябва да знаем за конфликта - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Къде се намира Дженин?

Дженин е палестински град в северната част на окупирания от Израел Западен бряг. Градът е управляван от палестинските власти, които имат само ограничени правомощия в част от Западния бряг. Окупацията на Израел на региона се счита за нарушение на международното право.

Бежанският лагер в Дженин, който израелската армия атакува в понеделник с най-малко осем загинали, се намира в гъстонаселена част на града. Създаден е в началото на 1950-те години, за да се настаняват там палестинци, които са избягали или са били разселени от домовете си - най-вече от северните части на територията, която понастоящем е част от Израел. Палестинците наричат периода след Арабско-израелския конфликт "Накба” - катастрофата.

Израел превзема и окупира Западния бряг, както и Източен Ерсуалим по време на Шестдневната война през 1967 година. Палестинците искат Западния бряг, Източен Йерусалим и ивицата Газа да станат част от независима палестинска държава. Мирните преговори обаче не са отбелязвали никакъв напредък в последните 10 години.

Кои са военизираните групи, които са активни в региона?

Израел твърди, че бежанският лагер в Дженин се използва от военизирани групи като въоръженото крило на Хамас - бригадите "Из ад-Дин ал-Касам", "Палестински Ислямски Джихад", "Бригади на мъчениците от Ал Акса". Всички тези организации са класифицирани от ЕС и САЩ като терористични групи.

В последно време на Западния бряг са се появили и някои нови въоръжени групировки като "Бърлогата на лъвовете" и "Дженинските бригади". Те са основани наскоро от член на "Палестински ислямски джихад". Това е група, за която се съобщава, че обединява членове от различни фракции, а не изпълнява дневния ред на някоя конкретна група.

По-малките групи като "Бърлогата на лъвовете" обикновено не са пряко свързани с вече утвърдените въоръжени бунтовници. Част от тази група са основно млади палестинци, които обикновено просто не виждат друг изход от израелската военна окупация и са разочаровани от палестинските политически решения.

Защо Дженин е в центъра на събитията от известно време?

Ежедневните израелски атаки на Западния бряг не са нещо ново, но интензитетът им се увеличи през последната година - след серия от смъртоносни атаки на палестинци срещу израелци на Западния бряг и в самия Израел.

Миналата година популярната палестинско-американска журналистка Ширин Абу Акле, която работеше за арабския канал "Ал Джазира", беше убита, докато отразяваше израелско военно нападение близо до бежанския лагер Дженин. При последвалото разследване израелските военни заявиха, че има "голяма вероятност" войник от Израелските отбранителни сили (ИОС) да е убил Абу Акле, когато е стрелял по заподозрени, идентифицирани като палестински въоръжени лица.

Преди две седмици при нападение на ИОС в Дженин бяха убити най-малко седем палестинци, сред които бойци и цивилни. Ден по-късно палестински въоръжени лица убиха четирима израелци близо до израелското селище Ели в окупирания Западен бряг. Това беше последвано от поредица от размирици, предизвикани от израелски заселници в палестински градове и села. След това Израел одобри планове за изграждане на хиляди нови еврейски заселнически жилища на Западния бряг, които са незаконни според международното право.

Според доклад на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси през първите шест месеца на 2023 г. израелските сили са убили 147 палестинци на Западния бряг и в Източен Ерусалим, а за същия период са убити 23 израелци.

Как реагират палестинците и израелците на последните събития?

Израелската армия започна последната си атака с ракетен удар по сграда, за която твърдят, че е служела за "команден център" на палестински въоръжени групи и където са се планирали атаки срещу Израел. Армията дори обяви акцията за "антитерористична", чиято цел била изземането на оръжия и разбиването на "спокойствието в лагера", където бойците пребивавали.

Атаката беше извършена на фона на увеличаващото се напрежение от членове на израелското крайнодясно правителство за по-категоричен отговор на нападенията от палестинските територии.

Палестинските власти в Рамала остро осъдиха насилието и призоваха за международна защита. За много палестинци това нападение напомня на операцията, която Израел проведе в Дженин през април 2002 година. Тогава - също след поредица от палестински нападения в Израел по време на Втората интифада - израелските сили нахлуха в лагера, а операцията им беше една от най-мащабните на Западния бряг от години.

Макар израелските военни да обещаха, че ще положат усилия да предотвратят нанасянето на вреди на местното цивилно население, палестинските служби за бързо реагиране и правозащитни организации определят ситуацията в гъсто населения бежански лагер като изключително трудна и опасна.


Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 коzичке

    5 6 Отговор

    До коментар #1 от "Местния Козар":

    отивай при твоите мюслимски братя.имали нужда от гурия като теб 🤡

    Коментиран от #4

  • 3 Някой

    14 0 Отговор
    Мда. ДВ ни казва какво трябва да знаем и да мислим за конфликта. Да не види някой прилики с други конфликти? Или да почне да сравнява реакциите на Запада към различните конфликти... Да не види някой и двойните критерии, които прилага Запада?
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 факт

    6 2 Отговор
    Трябва да знаем, че израел си прави каквото иска с палестина ! Коли и беси безнаказано! Оня с мустака беше прав ! Колкото по-бързо всичко го осъзнаят по-добре ще е.
  • 7 мда

    9 2 Отговор
    Сега ще пращаме ли оръжие на палестинците?А Слава на Палестина ще викаме ли?
  • 8 дядото

    6 1 Отговор
    и този огромен проблем бе създаден от т.н.велики сили след всв,най-вече англосаксонците.а евреите няма да се спрат пред нищо,за да постигнат разширение на територията си

    Коментиран от #12

  • 9 DW - Пропаганден машинен

    6 1 Отговор
    Ако не знаете, потърсете истинска и вярна информация по въпроса, DW е меко казано силно ненадежден източник!
  • 10 коzичке

    0 0 Отговор

    До коментар #4 от "Местния Козар":

    под мий са шта мърля
  • 11 Инфо от Кремъл на ухо...

    2 4 Отговор
    Това са си кремълски глупости... Само някой, който не знае историята на Израел може да заяви, че Израел е окопирал палестински град..Палестина си е израелска теритотрия от 5000 години.. Това, че там са се настанили араби с комунистически наклонности и тероризъм, тосега изреалтяните ще ги поразредят малко..
  • 12 Инфо от Кремъл на ухо...

    2 1 Отговор

    До коментар #8 от "дядото":

    Браво дядо, правилно е твоето мнение.. Палестина си е била Израелска и ще си стане Израелска и може да завладее и още територии.. Това няма нищо лошо.