26 Април, 2024 13:06 3 758 33

Германия търси лекари. Какво получават те в страната?

  • германия-
  • лекари-
  • медицина-
  • пандемия

Засега в страната има достатъчно лекари, но техният брой стремително намалява и много скоро Германия ще усети недостиг на квалифицирани кадри за здравеопазването - подобно и на много други страни в ЕС

Германия търси лекари. Какво получават те в страната? - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Всеки осми лекар в Германия е чужденец. Общо 60 000 е броят им в страната, която продължава да изпитва глад за квалифицирани кадри в здравеопазването. С какви проблеми се сблъскват тези хора на място?

Германия става все по-популярна сред чуждестранните лекари. Техният брой расте - истински добра новина за страната, която се бори с недостиг на медицински персонал. По данни на Федералната лекарска камара, в момента в Германия работят около 60 000 лекари, които нямат германско гражданство - почти 12 процента от медицинския персонал. Най-много лекари-чужденци са пристигнали в Германия от другите европейски страни или от страните в Близкия изток, като най-голямата група е от Сирия, следвана от Румъния, Австрия, Гърция, Русия и Турция.

Преди лекарите от други страни да могат да започнат работа по специалността си в Германия, те трябва да получат медицински лиценз, за който им е нужно да преминат през строга и доста сложна процедура. Тя включва и два изпита по немски: първият е по общи езикови познания, вторият - професионален немски за медици.

Мнозина смятат, че процесът за получаване на лиценз е толкова сложен, че лекарите, които искат да работят в Германия, имат нужда от допълнителна помощ - в противен случай германската здравна система може да пострада. „Отношението към лекарите не трябва да бъде като към евтина работна ръка - те трябва да бъдат интегрирани колкото може по-бързо и по-ефективно", казва за ДВ изпълнителният директор на Лекарската камара в провинция Райнланд-Пфалц Юрген Хофарт.

Защо Германия се нуждае от чуждестранни лекари?

Международните здравни организации предупреждават, че недостигът на кадри в здравеопазването се усеща толкова остро по целия свят, че възможността да се намери лекар наблизо скоро може да се превърне в лукс в много държави. Недостигът на лекари се усеща особено много в страните с ниски доходи: в тях препоръчваното от Световната здравна организация съотношение един лекар на 1000 души често не се спазва.

В Германия, по официални данни, на 1000 души се падат петима общопрактикуващи лекари. Ще рече, че засега в страната има достатъчно лекари, но техният брой стремително намалява и много скоро Германия ще усети недостиг на квалифицирани кадри за здравеопазването - подобно и на много други страни в ЕС. Проблемът се задълбочава и заради застаряването на населението, което ще се нуждае от все повече медицински грижи. Същевременно няма кой да замести пенсиониращите се лекари, което натоварва допълнително заетите в здравеопазването, особено в държавния сектор.

През 2023 година 41 процента от общопрактикуващите лекари в Германия и 28 на сто от медицинския персонал са били над 60-годишни. Според прогнозите в близките три години предстои да бъдат закрити между 5000 и 8000 лекарски кабинета - работещите там ще се пенсионират. А абсолвентите на медицинските факултети в германските университети не са достатъчно, за да заместят излизащите в пенсия лекари. Единственото краткосрочно решение, което може да осигури функционирането на здравната система на същото ниво, е привличането на лекари от чужбина.

На какво могат да разчитат в Германия лекарите от чужбина?

„В Германия всички медицински служители, включително чужденците, се ползват с доверие и са ценени", казва пред ДВ д-р Фабри Бека от Косово, който работи в Германия повече от 18 години. „Моето мнение е, че лекарите-чужденци са мотивирани хора, готови да учат и да се справят с предизвикателствата, които се появяват в здравната система."

Според Бека, Германия им дава възможност да съчетават работата и личния живот, както и да повишават професионалната си квалификация. „Инфраструктурата в здравеопазването в Германия е много по-добра, отколкото в много други страни, включително Косово. За лекарите това е възможност да работят с по-съвременно оборудване и да се развиват в професионален план", казва той. Според него, обаче, "на чуждестранните лекари често им се налага да работят в Спешна помощ или в болниците, където натоварването е сравнително по-високо".

Все пак на лекарите-чужденци им се налага да полагат повече усилия за професионалното си развитие, отколкото на техните местни колеги, подчертава Бека. В този смисъл чуждите специалисти не получават необходимата подкрепа, категоричен е той. Така например за откриването на собствена клиника или кабинет на чужденците им е нужно повече време, отколкото на германските им колеги - предимно заради особеностите на германското законодателство. „Германия признава само базовото медицинско образование, поради което лекарят, ако иска да практикува в Германия, трябва отново да премине обучение по специалността си", което ознаава допълнителни години обучение.

С какви проблеми се сблъскват в Германия лекарите чужденци?

Междувременно много пациенти се оплакват, че невинаги разбират лекарите чужденци, тъй като те не говорят достатъчно долре немски. „Неведнъж съм получавал запитвания от пациенти дали мога да им препоръчам болница, където лекарите говорят чист немски", казва Юрген Хофарт, който разбчира тази критика. „Постоянно получавам медицински заключения, които - макар и частично - се разбират много трудно." Езиковите тестове, с които трябва да се справят лекарите от чужбина, за да получат лиценз, се фокусират върху стандартния немски език, но това не им помага да разбират местните диалекти и акценти, допълва представителят на Лекарската камара в Райнланд.Пфалц.

От изследване, направено през 2016 година от Мюнхенския университет „Лудвиг Максимилиан", става ясно, че много лекари мигранти се сблъскват с езиковия проблем, както и с определени интеграционни трудности - с недостатъчно знания за културата и за това как е организирана медицинската система в Германия. Друго изследване, публикувано през 2022 година от Базелския университет, пък показва, че много медицински служители мигранти, включително медицински сестри и лекари, се сблъскват с езикова, национална, расова и етническа дискриминация.

Лекарят от Косово Фабри Бека, който работи в Германия, казва пред ДВ, че не е забелязвал проблеми с интеграцията на лекарите и техните способности да научат езика: „Според мен повечето лекари бързо научават езика. Освен това, дори да говорите добре немски, винаги има пациенти, които не говорят немски, т.е. езиковата бариера е проблем не само за лекарите".

Юрген Хофарт смята, че един от начините да се реши комуникационният проблем е опитните германски лекари да се погрижат за новите си колеги от чужбина и да им предоставят подробна информация за германската здравна система и особеностите на живота в Германия.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    28 4 Отговор
    Ние българите се оправяме и без лекарк, мрем като пилци.
  • 2 лоши практики ,

    14 2 Отговор
    неотглеждане на новото поколение , нестроене на детски градини , болница детска . Сега нямали . То не става от всеки доктор . Колко отидоха там да бачкат за евро . ирков , един от бургас и още стотици . пак нямат . ами да нямат .
  • 3 Ехааа

    15 9 Отговор
    В България и здравни осигуровки плащаш и после и на ръка на бялата мафия, това го няма даже в африканските държави,а в Западна Европа може и години да лежиш в затвора ако си позволиш такъв Рекет
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Недочул

    17 0 Отговор
    И какво получават те в Германия? Много срамежливо е това Д. Зеле!
  • 6 Анонимен

    27 0 Отговор
    В никакъв случай не отивайте да се продавате в Германия. Винаги си дискриминиран и за няколко цента повече, живееш за да ходиш да работиш. Няма приятелство, само завист, конкуренция и това е.
  • 7 Арбайт махт фрай

    20 0 Отговор
    „Германия признава само базовото медицинско образование, поради което лекарят, ако иска да практикува в Германия, трябва отново да премине обучение по специалността си"
    Номадите трябва да си знаят мястото.
  • 8 пешо

    11 2 Отговор
    усрайна и тя има нужда
  • 9 Косоварецът ,

    12 0 Отговор
    лекар в Германия , не бил забелязал проблеми с интеграцията в Германия ? Ще рече , че германците добре се интегрират и Фабри Нека е доволен от тях ?!
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Панчаревската кметица

    6 1 Отговор
    получават чалма или фередже
  • 12 Хи хи хи

    13 0 Отговор
    ДВ
    "Защо Германия се нуждае от чуждестранни лекари?"

    ДВ срамежливо мълчи, че доста високо квалифицирани немски лекари се изнесоха към скандинавските страни. Два пъти по малко работа, един и половина пъти по добро заплащане.
  • 13 Аха верно

    15 0 Отговор
    Имат недостиг на лекари,

    Но пък имат излишък на специалисти по обрязване.
  • 14 Язе предлагам :

    9 2 Отговор
    Лекарите да имат 10 годишен договор с България и след това да бягат на запад . Казах .

    Коментиран от #21

  • 15 Рошко

    5 0 Отговор
    В германистан има глас за всичко що има пулс, потъва бавно и неусетно но сигурно
  • 16 там е като тук

    6 2 Отговор
    на един лекар има 6 болногледачи , 8 повивачи и носачи , 5 чистачи и компаньони . Та като рицарите са . хахахахахаЕдно време имаше медицина , а сега са търгаши на услуги , бизнес , печелбари . Чарли що не го лекуват в лайпциг . щото ще го уморат за 2 дена . На кейти немогат да и помогнат в ФРГ въобще .
  • 17 факуса

    10 0 Отговор
    стига ревахте дойчовци,меркел ви докара милион доктори инженери архитекти,аман от вас
  • 18 Гост

    5 0 Отговор
    Някой да разбра какво получават..
  • 19 Модерен Файзер

    9 2 Отговор
    Принудихте ги да се ваксинират срещу Ковид, а сега ревете, че намаляват.
    Иначе и пациентите намаляват - спокойно.
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 И що

    2 0 Отговор

    До коментар #14 от "Язе предлагам :":

    Всички да не са на такъв режим?
  • 22 ха ха ха

    2 0 Отговор
    Тези двете изрусени лелки му видяха сметката на този от снимката.
    Те сигурно сега са още по-стари с още повече пари, а той си е отишъл от този свят, за да не товари държавния бюджет.
  • 23 Факт

    3 0 Отговор
    Е как липса на лекари нали си вкараха няколко милиона черни и кафяви лекари, инженери и професори от Африка и "Арабия" ?

    Коментиран от #25

  • 24 Шаран БГ

    4 0 Отговор
    Това е номерът !! Да изчетеш всички ненужни словоизлияния и нищо да не разбереш от написаното в заглавието.... Просто, защото не е написано !!
    Четете братя, да се начетем !!
  • 25 ...

    0 0 Отговор

    До коментар #23 от "Факт":

    за това нямат проблеми с производството, строежите, превоза на стоки и фабриките. сега трябва да вземат пак черни, ма индийци - щото са най-добрите лекари, но тях ги взимат в Англия.
    ма той чукча писател, не читател.
  • 26 Христо

    0 0 Отговор
    "А абсолвентите на медицинските факултети в германските университети не са достатъчно, за да заместят излизащите в пенсия лекари"

    Това не мога да го разбера. Защо няма желаещи!?
  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 30 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 33 Сериозен бисер

    1 0 Отговор
    е изтъпанчен от Факти. Толкова глупости накуп, без логика и ББ не може да сътвори
Новини по държави: