Александър Вучич: Съвсем скоро ще разберем американските наказания срещу сръбската петролна индустрия

5 Януари, 2025 16:51 4 894 25

  • сърбия-
  • петрол-
  • газ-
  • александър вучич-
  • газпром-
  • нис

От 2008 г. руската държавна компания Газпром Нефт и нейната компания майка Газпром имат мажоритарен дял в НИС от 56,15 процента, докато 29,87 процента са собственост на Сърбия

Александър Вучич: Съвсем скоро ще разберем американските наказания срещу сръбската петролна индустрия - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Сръбският президент Александър Вучич каза днес, че очаква документите от САЩ за налагане на санкции срещу петролната компания на Сърбия НИС (Naftna industrija Srbije - NIS), в която руски компании държат мажоритарния пакет, на 10 или 13 януари, съобщи сръбската редакция на Радио Свободна Европа, цитирана от БТА.

В предаване на сръбската национална телевизия РТС Вучич посочи, че има две неизвестни, които се отнасят до сроковете и до това дали проблемът е в това, че Русия държи мажоритарния пакет или че въобще участва в собствеността на НИС.

Ще останат ли санкциите срещу НИС, ако руснаците останат с 40 процента собствеността, достатъчно ли е те да нямат мажоритарен или контролен пакет, или се настоява те да излязат напълно от собствеността, каза Вучич.

От 2008 г. руската държавна компания Газпром Нефт и нейната компания майка Газпром имат мажоритарен дял в НИС от 56,15 процента, докато 29,87 процента са собственост на Сърбия.

Вучич каза вчера, че заместник-министъра на САЩ по въпросите на икономическия растеж, енергетиката и околната среда Хосе Фернандес му е потвърдил, че Вашингтон ще въведе директни санкции срещу НИС.

Сръбският президент посочи при гостуването си в РТС, че Сърбия има пари да откупи НИС, но добави, че въпросът за американската администрация е какво ще направи Русия с парите, които ще получи от продажбата на НИС.

„Ако тръгнем в тази посока, ще се опитаме да избегнем това, но ако това се случи, няма да продаваме на други, ние ще купим“, каза Вучич.

Въпреки опитите за диверсификация на източниците на доставки от началото на руската инвазия в Украйна, Сърбия все още почти изцяло зависи от руските енергийни източници и тази зависимост е един от ключовите аргументи на Белград да не налага санкции на Москва.

Сърбия, която е страна кандидат за членство в ЕС, многократно е осъждала руската инвазия в Украйна, но въпреки призивите на Запада отказва да въведе санкции срещу Москва.

Президентът на Сърбия твърди, че дори и в случай на въвеждане на американски санкции срещу НИС, няма да има недостиг на петрол в страната и че Сърбия има достатъчно запаси, отбелязва Радио Свободна Европа.


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 14 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Бивша Югославия

    32 6 Отговор
    беше привилигирована в следвоенния соц. лагер. Не участваха във Варшавския договор, в СИВ, бяха наистина с отворени граници, работеха в чужбина за валута и си живееха царски - пазаруваха с валута у нас и казваха, че им е много евтино. А ние си стояхме охранявани с АК47/74 да не избягаме от соц-рая. Казваха, че са необвързана държава дори бяха основатели на тази организация. Боготворяха Тито защото виждаха какво става в "приятелските" на СССР държави. Сега им се стои на три стола - ЕС, Русия, Китай - е, няма как.

    Коментиран от #18

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Последния Софиянец

    27 19 Отговор
    Ембарго до дупка за рашподлогите .
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Шопо

    27 20 Отговор
    Като какви САЩ ще налагат санкции на бизнеса в суверенна държава.
    Дошло е време да се обединим всички срещу САЩ.

    Коментиран от #8

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Злобното Джуджи

    14 16 Отговор
    Няма страшно, просто 56% дял на Газпром става собственост на С.А.Щ. а великия геостратег Вова ще пуска газа на цени които му се наредят from Вашингтон.
    Вучич заяви че до есента Северен поток ще е Американски и газта ща потече към Европа. Виждаме как нещата се вземат под контрол, Американски контрол докото Слънцеподобния, Вечен и Незаменим трепе xoxли в окопите. Разбирате вече каква е сделката по Украйна - Пълен Васалитет на Русия срещу 18% Украйна. На печелившите Наздоровья ))
  • 8 🇺🇦 Б А Й Х @ Й ❗❗

    14 15 Отговор

    До коментар #5 от "Шопо":

    Е нали клошарите се обединявате в брикс, что случилас❗
    Още си лежите в тинята и чакате, но не е ясно какво❗
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Ветеран от Протеста

    6 17 Отговор
    Ква Сърбия бе..А рафинерията в Бургас чия е???Кво чакате да не сте я Национализирали???Що се ослушвате???Или искате Санкции и на България???

    Коментиран от #12

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Злобното Джуджи

    9 8 Отговор

    До коментар #10 от "Ветеран от Протеста":

    "...А рафинерията в Бургас чия е..."

    Собственост на Великите Съединени Американски Щати. Възражения и оплаквания при портиера на ул. Козяк 16, ве Гaньo. Знай си мястото и много-много се не обаждай 😄😄😄

    Коментиран от #25

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Архимандрисандрит Бибиян

    7 2 Отговор
    По вапроса с Вуче да кажеме каде сърбите са светвно извесни с двата си з-за! Едина на запад зяпа,другия на изток!
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Циркаджии

    12 4 Отговор
    Путин няма да си мръдне пръста за вас
  • 17 Така е

    14 3 Отговор
    Вучката от два стола на земята
  • 18 Петров.

    12 2 Отговор

    До коментар #1 от "Бивша Югославия":

    Браво, ето едно кратко, но изключително точно обяснение на това какво е било и какво предстои да се случи с тази страна.Не знам защо, но аз тези хора не ги харесвам, мисля, че и те не ни обичат много.
  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 защо бе Бруте

    4 1 Отговор
    Защо наказания бе? Путин няма ли да те спаси? А поне Си?
  • 23 хе хе

    6 2 Отговор
    Българите се забавляват тук, а ние тровим народа си, казва сръбски учен

    За да не се бори за последното място в Европа в конкуренция със Северна Македония, Албания и Босна и Херцеговина, Сърбия трябва да се замисли, за да може да продължи напред.

    Това каза известният сръбски професор Миодраг Зец, който е учен от Философския факултет на Белградския университет, предаде БГНЕС. "Българските туристи идват в Сърбия, за да се забавляват, а тук скърбим за катастрофите, за смъртта на 15 души при падането на козирката на жп гарата в Нови Сад. Само преди дни от медиите научихме, че надлезът, който е в процес на изграждане между Пожаревац и Велико за високоскоростния път, се срутил край Градище – Голубац“, подчерта Зец.

    „Българи, румънци и хървати са в ЕС, а в Сърбия говорят за далавери и харчат пари за нищо, строи се експо за фестивал на игрите, което ние не искаме. Ние отровихме собствения си народ, унижавайки образованието и унищожавайки средната класа. Говори се, че държавната ни хазна се пръска от пари, но всъщност това правителство дойде, когато държавният дълг беше 16 милиарда евро, а сега е 39 милиарда евро, докато темпът на икономически растеж беше по-висок в периода 2000-2012 г. в сравнение с този от 2012-2022 година”, подчерта Зец и добави: Сърбия е единствената страна, която е намалила пенсиите за средната класа и не възнамерява да изплати този дълг дори в „златния век“. Според него в Сърбия строят стадиони, а в образованието и здравеопазването
  • 24 Аз съм веган

    8 5 Отговор
    Бъш ме брига за смешните сърбетата. Да си ги харесват копейките,нали и те са българомразци като тях.
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: