"За да ви върнем свободата": Мъск създава нова партия в САЩ

6 Юли, 2025 18:45 2 876 23

  • илон мъск-
  • сащ-
  • старлинк-
  • републиканска партия-
  • доналд тръмп

Илон Мъск е много непопулярен сред избирателите на Демократическата партия поради твърдите си десни политически възгледи

"За да ви върнем свободата": Мъск създава нова партия в САЩ - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Илон Мъск обяви, че създава собствена партия в САЩ, за да върне свободата на американците. Доскоро той беше част от администрацията на Тръмп. Но напоследък критикува остро президента.

Най-богатият човек в света Илон Мъск обяви създаването на собствена политическа партия. "Днес се създава партия "Америка", за да ви върнем свободата", написа технологичният предприемач в своята социална мрежа X.

Бившият съветник на президента Доналд Тръмп, с когото Мъск е в конфронтация, написа още: "Когато става въпрос за фалиране на страната ни с разхищения и корупция, ние живеем в еднопартийна система, а не в демокрация".

В публикацията си той не поясни каква роля иска да играе в новата партия. Тъй като Илон Мъск е роден в Южна Африка, той не може да стане президент. Въпреки това като най-богатия човек в света, чието състояние се оценява на около 360 милиарда долара, той се вижда в позиция да окаже значително влияние върху резултатите от изборите на различни нива.

Мъск и Тръмп: от приятели до врагове

Мъск подкрепи предизборната кампания на Доналд Тръмп с над 250 милиона долара. Той получи специална задача в администрацията на Тръмп - да намали разходите в държавния апарат след встъпването му в длъжност. Бюджетните съкращения и съкращенията на работни места, осъществени от комисията му, наречена DOGE, бяха посрещнати с остра критика. Напоследък обаче Мъск многократно критикува политиката на американския президент. В спора за данъчния закон на Тръмп, наречен "Голям красив закон", Мъск изпадна в конфронтация с президента, а впоследствие двамата се нападнаха взаимно със заплахи и критики. Сега съобщението на Мъск за основаване на нова партия вероятно ще отбележи кулминацията в този спор.

Може ли партията на Мъск да има успех в САЩ

За разлика от Германия, където коалиции от няколко партии формират федералното правителство и много партии заседават в Бундестага, в САЩ де факто съществува двупартийна система, макар че в действителност има и други партии: от едната страна са сегашните управляващи републиканци на Тръмп, а от друга - демократите. По-малките партии в Америка нямат големи шансове да постигнат значителен политически успех.

Въпросът сега е ще успее ли Мъск да промени това. Той е много непопулярен сред избирателите на Демократическата партия поради твърдите си десни политически възгледи. Заради конфронтацията с Тръмп сега голяма част от политическата база на републиканците също може да му обърне гръб.

Факт е, че сред републиканските избиратели има такива, които смятат курса на Тръмп за твърде краен, а сред тези на демократите има такива, за които някои от позициите на демократите са твърде либерални. Само че през последните години Мъск се позиционира толкова ясно вдясно, че вероятно ще му е трудно да спечели доверието на центристите.


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 22 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Путин

    26 16 Отговор
    Ако беше в Русия, вече щеше да е паднал от прозореца

    Коментиран от #18

  • 2 Последния Софиянец

    9 5 Отговор
    В България правим нова партия на народа -,,Аз управлявам държавата,,
  • 3 същата статия

    20 2 Отговор
    я пуснахте по рано
    и преместихте тук пак за пълнеж

    Коментиран от #14

  • 4 преминаващ

    13 4 Отговор
    Тук има повече партии от САЩ... Щото сме напред в Шенген и ...
  • 5 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    22 2 Отговор
    Той щеше да прави камиони на ток❗
    Щеше да прави ракети да летят до Марс❗
    Сега ще прави партия....🤔
  • 6 Студент

    21 5 Отговор
    Тази статия я пуснаха от DW нарочно, за да им го кажа още веднъж:

    DW е чуждестранен агент с чуждо финансиране и не защитава българските интереси.
    Хващайте някои други за канарчета, моля!

    Коментиран от #8, #10

  • 7 смех

    11 5 Отговор
    Тъ пи немци ще ми обяснявят за Сащ

    Коментиран от #12

  • 8 На всяка

    3 9 Отговор

    До коментар #6 от "Студент":

    манджа, копейка вместо мерудия.
  • 9 КАДЪРЕН

    14 3 Отговор
    Мъск ако и партията му е успешна - значи наистина е гений.
  • 10 Интерпретацията

    3 6 Отговор

    До коментар #6 от "Студент":

    на тази терминология в руски вариант, показва интелектуална немощ.
  • 11 Красимир Петров

    9 5 Отговор
    Най-противната медия-Дойче Зеле

    Коментиран от #13

  • 12 потур

    4 2 Отговор

    До коментар #7 от "смех":

    си дава мнението за гиганти.

    Коментиран от #23

  • 13 Гледай

    5 7 Отговор

    До коментар #11 от "Красимир Петров":

    си РТ, Какво търсиш тук заблудена копейка?
  • 14 Милен Ганев

    2 2 Отговор

    До коментар #3 от "същата статия":

    Какво толкова?! И ние трябва да ядем!
  • 15 Мъск и Мусквилите

    10 2 Отговор
    Не ми се иска да го казвам за Мъск. Мислих го за инженер и технически гуру. Обаче поредния бизнесмен с фашистки наклонности намерил пристан в политиката. Тръгнал да спасява. Пазете се от такива които искат да ви освобождават, защото нещо друго се случва.
  • 16 Пламен

    6 1 Отговор
    Няма да стане , Брато .
    Познаваме се от 1996-та . Помниш ли Мобил , Алабама ?
    Дано твоят AI да засече това мое мнение .
  • 17 Ехеее

    4 2 Отговор
    Поредната откачалка с нова партия

    Коментиран от #21

  • 18 Това е

    2 3 Отговор

    До коментар #1 от "Путин":

    Безспорен факт.
  • 19 гошо

    8 1 Отговор
    Първо финансира тъпанарина,после прави партия?Не е много умен.
  • 20 Тесльо=идиот

    8 1 Отговор
    Аз ще съм главния секретар на новата партия.
  • 21 Коментиращ

    3 1 Отговор

    До коментар #17 от "Ехеее":

    По-важното е, че се рекламира от ДВ - една от античовешките, овладени лъжливи медии по света!

    Значи положението на г-н Мъск не е никак розово, щом тоя прпгндн пар.ал ДВ го принуждават да го рекламира
  • 22 Факт

    6 0 Отговор
    Мъск следва законите Маркс. Както разбрахме, те само показват обществените отношения. Политиката на Демократите се стреми да ги завоалира, а на Тръмп да ги наложи силово. И двете политики заплашват средната класа - порядъчното консуматорско общество. Едните разбиват обществото на малцинства, другите обслужват богатите корпорации.
  • 23 смех

    2 0 Отговор

    До коментар #12 от "потур":

    Кои тес въшливата немска шляка ли?