По това време, докторите от интензивното отделение на болницата "Сан Донато" (San Donato) звънят на роднините, за да ги информират за състоянието на 25-те болни от коронавирус в тяхното отделение, които са в критично състояние, упоени и с поставени тръби в гърлата, за да могат да дишат. Обедните часове преди са били време за свиждане в тази миланска болница. Но сега, когато страната се бори с епидемията от коронавирус, която вече отне живота на над 3000 души, посетители не са разрешени. И никой в Италия вече не напуска дома си.
Когато докторите се обаждат, те се стараят да не дават напразни надежди. Те знаят, че всеки един от двама пациенти, поразени от тази зараза, които са под интензивни грижи вероятно ще умре.
Докато епидемията от Covid-19 се разпространява и заразата прогресира, нуждата от легла постоянно нараства, особено заради дихателните проблеми, до които болестта може да доведе. Всеки път, когато се освободи легло, двама анестезиолози се консултират със специалист-реаниматор и интернист, за да решат кой следващ пациент да заеме леглото.
Възрастта и придружаващите заболявания са важни фактори. Но също така е важно и дали пациентът има семейство.
"Трябва да имаме предвид дали по-възрастните пациенти имат семейства, които могат да се погрижат за тях, след като напуснат интензивното отделение, защото те ще имат нужда от помощ", казва Марко Реста, който е заемстник директор на интензивното отделение в болница "Сан Донато".
Дори и да няма никакъв шанс, посочва той, трябва „да погледнем пациента в очите и да му кажем: всичко е наред. И тази лъжа те съсипва".
Най-опустошителната медицинска криза в Италия след Втората световна война принуждава лекари, пациенти и техните семейства да взимат решения, които, според Марко Реста, бивш военен лекар, не му се е налагало до взима дори по време на война.
Реста казва, че 50% от приетите в интензивните отделения пациенти с Covid-19 умират, в сравнение с обичайна смъртност от 12 – 16% за интензивните отделения в цялата страна.
Докторите предупредиха, че Северна Италия, където здравната система е оценена като една от най-ефективните в света, е предвестник на кризата, която вирусната зараза ще донесе на света. Епидемията, която засегна първо северните райони Ломбардия и Венето, постави на колене болничната система и подложи екипите на интензивните отделения на колосално напрежение.
В рамките на три седмици, 1135 души са имали нужда от интензивни грижи в Ломбардия, но в региона има само 800 болнични легла, предназначени за това, според Джакомо Грасели – завеждащ интензивното отделение на болница "Поликлинико" (Policlinico) в Милано, която е отделно от "Сан Денато". Грасели координира работата на всички интензивни екипи в Ломбардия.
Подобни дилеми не са новост в медицинската професия. Когато лекуват пациенти с дихателни затруднения, лекарите от интензивните отделения винаги оценяват шанса им за възстановяване преди да предприемат интубация – инвазивна процедура, която включва поставяне на тръба в устата и надолу в гърлото и дихателния тракт.
Но този голям брой на пациентите означават, че лекарите трябва да избират по-често и по-бързо кой има по-голям шанс за оцеляване – избор, който е особено сложен в католическа страна, която не позволява евтаназия и където населението, според Евростат, е най-застаряващото в Европа, като един от четири възрастни е на или над 65 години.
„Не сме свикнали с такива драстични решения“, казва Реста, 48-годишен анестезиолог.
Италианските лекари казват, че при толкова възрастни пациенти с Covid-19, които проявяват дихателни проблеми, те не могат да дадат шанс на онези, за които има слаба надежда за възстановяване.
Алфредо Визиоли, на 83 години от Кремона, е бил един от тези пациенти. Когато му поставят диагнозата, живее активен живот, у дома с немската си овчарка Олаф, която семейството му е подарило. Грижел се за 79-годишната си съпруга Илеана Скарпанти, която претърпяла инсулт преди две години, казва внучката му Марта Манфреди.
Отначало той има само треска от време на време, но две седмици след като му е поставена диагноза Covid-19, той развива белодробна фиброза - заболяване, в резултат на увредена и наранена тъкан на белите дробове, което затруднява дишането.
Лекарите в болницата в Кремона, град с около 73 000 жители в района на Ломбардия, е трябвало да решат дали да го интубират, за да му помогнат да диша.
"Казаха, че няма смисъл", споделя внучката Манфреди.
Самата Марта отбелязва, че би искала да можеше да държи ръката на дядо си, докато той спи упоен с морфин преди да умре.
Сега Манфреди се притеснява за баба си. Илеана също е заразена с Covid-19 и е в болницата, въпреки че реагира добре на респиратора, който ѝ помага да диша. Никой не е казал на Илеана, че съпругът ѝ е починал.
Координаторът за интензивно лечение в Ломбардия - Грасели посочи, че смята, че досега всички пациенти с разумен шанс да се възстановят и да водят приемаливо качество на живот са били лекувани. „Преди, за някои хора бихме казали „нека им дадем шанс за няколко дни”. Сега трябва да бъдем по-строги", добави той.
Този медицинси триаж се случва и извън болниците (б.р. процес на разпределение (сортировка) на пациентите, чрез определяне на медицински приоритет, в зависимост от степента на спешност и необходимите на пациента диагностика, лечение или транспорт).
В петък кметът на Фиденца, град съвсем близо до региона на Ломбардия, забрани достъпът до местната болница за 19 часа. Болницата е била пълна с пациенти, които са болни от Covid-19, и болничният персонал е работил в продължение на 21 дни без почивка. Целта на затварянето на болницата била тя да може да продължи да функционира, но това означавало за някои хора „че са починали у дома си“, каза кметът Андреа Масари.
Новият коронавирус се появи за първи път в Италия през януари, но епидемилогичното огнище избухна през февруари в малкото градче Кодоньо, на около 60 км югоизточно от Милано. Някои медицински експерти смятат, че заразата може би е била пренесена от някой, който е пътувал до Италия от Германия.
Властите в Рим взеха бързо решение Рим да изолира северната част на страна, като първоначално блокира и въведе карантина в 10 града в Ломбардия и един във областта Венето. Но това не спря вируса. В рамките на една седмица 888 души са били положително тествани за болестта, а 21 са починали. Случаите започнаха да нарастват експоненциално. Първо бяха ударени малките градове, което незабавно натовари малките болници.
От миналата седмица Италия навлезе в пълна самоизолация. Затворени са всички училища, офиси и служби и беше наредено на всички да останат у дома, ако нямат убедителна причина да останат у дома си. Мерките, които се следват и от другите европейски страни, са насочени към спиране на разпространението на коронавируса.
Италианските власти са особено загрижени да забавят появата на вируса в Южна Италия, която има много по-слабо финансирана система от северната част на страната.
Частните болници обикновено са предназначени за платените пациенти, но правителството им нареди да осигуряват безплатно медицинско обслужване на заболелите от Covid-19. Болницата "Сан Донато", която е частна собственост, изпраща на място анестезиолози и други специалисти в най-зле засегнатите градове. Четвърта и пета година студенти по медицина бяха повикани да помагат в болниците. Кардиолози бяха изпратени в спешните отделения и отделенията за Covid-19.
Сега почти всичките операционни в региона на Ломбардия са превърнати в интензивни отделения, каза Грасели – координатор на интензивните грижи. Болничният персонал работи извънредно. Някои заместват заразените си колеги. Пациенти се местят от едно населено място в друго.
Според Грасели, по принцип съотношението на медицинските сестри спрямо пациентите в интензивните отделения в региона е било едно към две. В момента се пада по една медицинска сестра на четирима или петима пациенти. „Тотално сме реорганизирали болничната си система“, посочва той.
Всички заразени хора, които пристигат в болница, изпитващи проблеми с дишането, получават кислород, казва Грасели. Въпросът е до каква степен - и за колко време - да се запазят изкуствено дишащите.
Хората с по-леки проблеми с дишането са свързани с външна машина с маска или, ако пациентът не реагира, с лицева каска. Ако състоянието им се влоши, лекарите трябва да решат дали да ги приемат в интензивно лечение, където ще бъдат интубирани.
Но има проблем: Интубирането може да наложи увреждане на тялото, особено за по-възрастни пациенти, казва Грасели. Дори ако възрастните хора оцелеят, много от тях могат да развият други проблеми, като трудности с ходенето или когнитивни затруднения.
Масовата карантина на населението в Италия добавя емоционален стрес към страданията. Членовете на семейството нямат право да пътуват в линейките с роднините си, а инфекциозните отделения с пациенти с коронавирус са затворени за всеки, който не е лекар или пациент.
Някои пациенти, които не се нуждаят от интензивна грижа, се чувстват затворени в препълнените отделения.
Бившият военен лекар Реста казва, че положението в Ломбардия е по-лошо от войната в Косово през 1999 г., където той служи във въздушен спасителен екип, който превозва пациенти от Албания до Италия.
Винаги, когато пациент с коронавирус е приет в неговата болница, той казва, че служителите пишат имейл на близките му, като ги уверяват, че техният близък ще бъде третиран „като част от семейството“. Болницата се опитва да активира система за видеоконферентни връзки, така че пациентите да могат да виждат своите близки по време обажданията в 13:00 часа.
Лекар, а не роднина, често е последният човек, който умиращите пациенти от Covid-19 виждат.
Близките и роднините не могат дори да се доближат до ковчезите от страх да не се заразят....
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Рошко
Коментиран от #4
06:48 21.03.2020
2 ефтаназия с фанта
06:50 21.03.2020
3 Реално
Коментиран от #6, #47
06:55 21.03.2020
4 Бай Кольо
До коментар #1 от "Рошко":
От каде имаш тази информация от Ванга ли?Коментиран от #12, #13
07:34 21.03.2020
5 Алфа Вълкът
07:38 21.03.2020
6 Реалист
До коментар #3 от "Реално":
Всичко е наред, вируса е пуснат на определена дата и ще бъде спрян на определената за това дата. Реакцията на ЕС, не бюрократична, а съвсем запланувана.Коментиран от #10
07:41 21.03.2020
7 дано
Коментиран от #22
07:47 21.03.2020
8 Пацо
Куба изпрати 53 лекари и сестри.
Къде е Европа. Къде е Америка.
Всичко това поражда много въпроси. Тези въпроси след като премине тази гадост трябва да получат отговори.
Ние сме друга бира. И е още по сложно....
Коментиран от #14, #16, #18
07:47 21.03.2020
9 Пако
сигурност ще се постигне желаният ефект,и
поне аз съм вече напълно “убеден” че, в Италия
положението е “трагично”.
Един въпрос към “новинарите”—Вие,наистина
ли мислите,че сме идиоти(а идиоти сме,защото
ви четем простотиите).Онзи ден ни “осведомявате”как колони от военни камиони
извозват трупове.Вчера ни “осведомявате”че,
в Италия вече са открили лекарство и,че вече
е овладяна болестта.Днес ни “осведомявате че,
в Италия положението е апокалиптично,ее....
на дедовеца си ли да вервам,или на киека на
тъпана......
07:53 21.03.2020
10 Пако
До коментар #6 от "Реалист":
Така мисля и аз,и в горният ми коментар сеопитвам да го кажа......
Радвам се че,има и трезво мислещи хора.
07:56 21.03.2020
11 На Бай Кольо баткото
Може да го направят хуманно, с пожарникарска пяна, по-Борисовски!
Коментиран от #43
08:02 21.03.2020
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Гаспачо
До коментар #8 от "Пацо":
Кажи ни нещо за Турция, Катар. Къде са те? Велики и богати ислямски страни..08:19 21.03.2020
15 2020
Коментиран от #32
08:26 21.03.2020
16 Дон Чико
До коментар #8 от "Пацо":
В сърцето на Европа е мор, а евросъюзчето гледа безпомощно отстрани, дъртаците в Европарламента обсъждат глупостите си и това е. Напълно безполезна организация, даже вредна, създаваща само бюрокрация. Единствената компетенция на евросъюзчето са кривината на краставиците и бананите, правата на обратните, разни животинските видове и ... за друго не се сещам. За също е мафията добре да усвоява милиони.08:27 21.03.2020
17 мани мани
Коментиран от #24, #57
08:29 21.03.2020
18 Госあ
До коментар #8 от "Пацо":
Аааа германците са си окей, имат си маски, тестове и препарати. А Китай са длъжни, даже са закъснели ! 🤣🤣🤣Коментиран от #33
08:34 21.03.2020
19 Не я мисли Италия
08:41 21.03.2020
20 1944
09:00 21.03.2020
21 Факт!
09:17 21.03.2020
22 Факт!
До коментар #7 от "дано":
Няма как да стане испанците и италианците са си цигани нищо общо с коравите северни викинги.Как ще станат една федерация.Виж че италианската част на Швейцария е потънала също на другите нищо им няма.Немците и французите си имат собствени лекарства и си лекуват хората.Коментиран от #34
09:20 21.03.2020
23 незнайко
09:27 21.03.2020
24 незнайко
До коментар #17 от "мани мани":
Замислих се над това което сте написал и съм склонен да Ви повярвам. Забраната дойде от ЕС и ние ЧИННО се подчиняваме !!! Има и доста други лекарство спрени от производство КОИТО СА БИЛИ СУПЕР ЕФЕКТИВНИ !!! ОБЪРНЕТЕ ВНИМАНИЕ НА БЯЛОТО В ОЧИТЕ СИ И АКО ТО Е ПОСТОЯННО ЗАЧЕРВЕНО ОТ МИНИ КАПИЛЯРИ ЩЕ РАЗБЕРЕТЕ, ЧЕ КАПКИТЕ ПОМАГАЩИ ЗА ТОВА НЕ СЕ ПРОИЗВЕЖДАТ !!!09:46 21.03.2020
25 Лично мнение
Коментиран от #31, #38, #55
11:00 21.03.2020
26 Потапяйте са в бъчви с ракия
11:19 21.03.2020
27 Джони Инглиш
12:38 21.03.2020
28 Айде пак
13:28 21.03.2020
29 Завърнал се от Оня свят
13:58 21.03.2020
30 Що пишете глупости
14:01 21.03.2020
31 АЗ...............
До коментар #25 от "Лично мнение":
Аз живея от 20 години в Италия, но преди седмица администратора ви ми показа произхода си, а аз му обещах да не му мътя повече водата. Ако искаш пиши ми на [email protected]14:05 21.03.2020
32 Дългия
До коментар #15 от "2020":
Експеримент ама Китайски! Това не им е първия експеримент!14:06 21.03.2020
33 Фейк
До коментар #18 от "Госあ":
Кой те излъга,че германците са в ок?Там ли си?Защото аз съм.Къде има маски,дезинфектанти,а лекарства имаш ли идея как се вземат?Преглед при лекар?А при специалист си записваш час още преди вируса месеци напред.И погребенията чакаш седмица-две,може и месец даде чака ред.Пишете и сравнявате без да имате идея или представа14:08 21.03.2020
34 До 22
До коментар #22 от "Факт!":
Абсолютно съм съгласен с теб.Италианците и испанците са точно като етноса-липса на хигиена,мизерници, нечистоплътници.Може би за това плъзна заразата.Коментиран от #39
14:13 21.03.2020
35 Чума
14:57 21.03.2020
36 Мики
15:06 21.03.2020
37 Мики
15:08 21.03.2020
38 Хайл
До коментар #25 от "Лично мнение":
Вчера бях там-точно в този район-само кафетата не работят а хора си се разхождат,спортуват,майки с колички видях...всичко което се пише е за всяване на страх и паника...абе някой прави много пари15:27 21.03.2020
39 Олеле...честита баня!
До коментар #34 от "До 22":
В Италия не знам,но тук в Испания хората поддържат висока лична хигиена .Преди да говоим с презрение за другите, да погледнем в собствената си кочина. Между другото ,правителството извади двеста милиарда за справяне с пандемията и последиците, на които ти " умньо" дори нулите не можеш да преброиш. Не ги мисли испанците,здравната им система е една от най -добрите в света ,на светлинни години напред от нашата. Бъди здрав.15:55 21.03.2020
40 стига вече
16:02 21.03.2020
41 Хахаха
Време е да излязат не само вирусолозите по екраните на ТВ, а и психотерапевтите. За да нямат нужда хората от психиатрите , в последствие.
16:25 21.03.2020
42 Хитър Петър
16:49 21.03.2020
43 Дедо,
До коментар #11 от "На Бай Кольо баткото":
пий си ичкията и дръж бабичката за ръката.За натам ред няма,на кой к'вото му е писано,
никой от нас не желае старите хора да си отиват
от вируси,еле па такива "дизайнерски"!
16:55 21.03.2020
44 ИМПЕРИАЛИСТ
Oтгoвoр: 726 239; 1988
18:02 21.03.2020
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 Джафер
До коментар #3 от "Реално":
Благодарение на :демокрация,права на човека ,глобализъм сме на това дередже .Докато ги има тези извратени понятия няма да има ред и спокойствие в Европа20:22 21.03.2020
48 Осмият.
1. Медията ви вкарва в болницата, втълпявайки ви измишльотина, на която вярвате като хипнотизирани овце?
2. Какво ако започнете да гледате символиката в нещата и видите, че змията е в медицината, вашият лекар се опитва да ви убие и няма как да ми докажете обратното, защото откакто го осъзнах, тоест 8 месеца, не съм боледувал.
3. Какво ако цялата ви история е лъжа, на коята учите децата си, горките, докато ги тъпчете с хапчета за тяхното добро и светло бъдещо - да гният в болести и свинщина с дипломи и безсмислие роботизирано.
4. Какво ако прочетете как действа рициновата отрова и за пореден път се сблъскате със съвпадение - рицина ви убива също както и коронката и не оставя следи - вкарват ви в болницата и за 3 дни треска (пневмония), сбогом, и на прицел са вашите родители, не че нещо буквално се опитват да ви ебат майката, хипнотизирани овце прости.
5. Какво ако ви кажа, че нямате бог, нямате вяра, религията ви е комикс, който не разбирате, няма рай, вие сте просто ходещи тела пълни с говна, създадени да бъдат архитекти на вселената, но забравили да мислят, вярват на каквото им се каже дори да не са го видели, живеещи на ноев ковчег, сатаната сте самите вие - гнусен паразит хранещ се с плът, отвратителен и смърдящ, пръскащ слуз за да се множи и като успее да заБРЕМЕнее, убива и шлайфа невинното дете с помията, гордо наречена "образУвание", защото тъй е ок за него. Не сте живи, ако щете вярвайте, смърт не съществува, защото вече сте мъртви
Коментиран от #54, #60, #61, #62
20:43 21.03.2020
49 Осмият.
20:50 21.03.2020
50 Пандо картечаря
23:11 21.03.2020
51 Анонимен
Със стоене и чакане явно не става.Един тон приказки е нищо в сравнение с грам действия.
Разковничето е в това,всеки да поеме отговорност за действията си и живота си,не да прехвърля това на някой друг и после да реве,че е жертва.
Коментиран от #53
23:28 21.03.2020
52 Факти
23:33 21.03.2020
53 Факти
До коментар #51 от "Анонимен":
Ясен и точен коментар.23:34 21.03.2020
54 Леле,пич...
До коментар #48 от "Осмият.":
Кво си взел,бе? Бая силничко ще е!?!Коментиран от #59
23:50 21.03.2020
55 До коментар -25:
До коментар #25 от "Лично мнение":
Всичко е вярно за Италия ! Те малко късно взеха извънредни мерки !!! Затова много държави като видяха какво става и колко много жертви и заразени на ден има,взеха извънредни мерки веднага !!! Много важно на този етап в целия свят е хората да не се събират,да не излизат и да избягват контакти и да не пътуват!!! Всеки ден ги казват тези неща,но някои хора не искат и да чуят !!! За такива въвеждат и още по-строги мерки като вечерния час !!! Още КАКВО не си разбрал ??? Положението е сериозно !!!01:36 22.03.2020
56 ОСТАНЕТЕ СИ ВКЪЩИ !!!
01:38 22.03.2020
57 Ивана
До коментар #17 от "мани мани":
Майка ми, която е на 89 г. преди около 40 г. я лекуваха от плевмония с аналгин-хинин и хинин. Имаше ги във всяка аптека.Коментиран от #58
01:53 22.03.2020
58 Така е
До коментар #57 от "Ивана":
Щом усетих настинка, вечерта пиех един чай с два аналгин-хинина и на сутринта бях кукуряк.05:07 22.03.2020
59 Бих го нарекал
До коментар #54 от "Леле,пич...":
Мъдрост, не е за всеки! Много скъпо хапче! Не! Не съм 48 - Осмият!05:35 22.03.2020
60 Ти мЪ преби
До коментар #48 от "Осмият.":
И вс това си го осъзнал само преди 8 месеца. Ти си не човек. И щом си осъзнал толкова неща кат те слушам е редно да се гръмнеш ако си прав. За кво си жив кат си торба с шайба и паразит??. Или аз не схванах хумора неш06:39 22.03.2020
61 Ти мЪ преби
До коментар #48 от "Осмият.":
И вс това си го осъзнал само преди 8 месеца. Ти си не човек. И щом си осъзнал толкова неща кат те слушам е редно да се гръмнеш ако си прав. За кво си жив кат си торба с шайба и паразит??. Или аз не схванах хумора неш06:39 22.03.2020
62 Ти мЪ преби
До коментар #48 от "Осмият.":
И вс това си го осъзнал само преди 8 месеца. Ти си не човек. И щом си осъзнал толкова неща кат те слушам е редно да се гръмнеш ако си прав. За кво си жив кат си торба с шайба и паразит??. Или аз не схванах хумора неш06:39 22.03.2020
63 МИСЛЕЩ
жда дори и в държава като БЪЛГАРИЯ! Друго да пиеш скъпи "качествени"
лекарсва на "правилните" компании! ПРЕСТЪПНИЦИ!!!
18:46 22.03.2020