26 Април, 2020 15:15 3 373 5

Къде изследват най-страшните вируси - Април 2020

  • пандемия-
  • вирус-
  • коронавирус-
  • ваксина-
  • лаборатория

Дори ако самолет се блъсне в такава лаборатория или пък избухне бомба, няма да възникне опасност от заразяване

Къде изследват най-страшните вируси - Април 2020 - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Новият коронавирус, парализирал живота на планетата, нито е първата, нито ще е последната сериозна заплаха за човечеството. Затова и учени в цял свят изследват причинителите на зарази - в строго охранявани лаборатории.

За установяването на причинители на болести и възможно най-бързото разработване на методи за диагностика, лечение и ваксини се използват специални лаборатории. Също и при заплаха от биотерористична атака бързата и безопасна диагностика в условията на висока сигурност е задължителна.

Четири нива на сигурност

Причинителите на заболяванията се разделят на четири групи по отношение на риска. Всяка от тях отговаря на съответното ниво на защита и сигурност, а то пък от своя страна определя изискванията за условията, в които се работи с причинителя.

Коронавирусите SARS-COV-1, MERS-CoV и новият SARS-COV-2 попадат в рисково ниво 3 (S3). Това значи, че те могат да бъдат изследвани само в лаборатории, които отговарят на тази класификация.
Ограничен е броят на лабораториите, които отговорят на най-високото ниво на риск – категория 4 (S4). Най-много те са в САЩ – 11 на брой, в Германия действат 4 такива лаборатории, Индия и Швейцария имат по 3, а Австралия и Русия – по две.

В Китай само една лаборатория е сертифицирана на ниво 4 – тази в Уханския институт по вирусология към Китайската академия на науките, смятана за възможен източник на заразата с новия коронавирус SARS CoV-2.

Видеонаблюдение и напълно изолирана среда

Лабораториите с висок риск са отделени от заобикалящата ги среда, за да предпазват населението. Често лабораториите от най-високата четвърта категория се намират в институти, до които външни лица нямат достъп. На входовете и изходите им е наложен строг контрол, осигурено е видеонаблюдение. S4-лабораториите разполагат със собствени системи за въздухоподаване и за захранване с вода и електричество, както и с аварийни генератори и резервни батерии, за да могат да работят и в извънредни условия. Въздухът на лабораторията преминава през многостепенна филтрираща система, всички тръбопроводи са запечатани и обезопасени.

Стените, таваните и подовете на лабораториите S4 са облицовани с водонепропускаем и лесен за почистване материал, а повърхностите са устойчиви на киселина, разтворители и дезинфектанти. В такива лаборатории се поддържа отрицателно налягане, за да не могат в случай на теч причинителите на заболяванията да попаднат в атмосферата. Вратите на отделните помещения се отварят последователно една след друга и позволяват въздухът да се движи само в посока към лабораторията, а не обратно.

Дори ако самолет се блъсне в такава лаборатория или пък избухне бомба, няма да възникне опасност от заразяване, тъй като вирусите са много чувствителни на топлина и не биха преживели подобна термична атака, посочват от института "Роберт Кох". Освен това всички причинители на заболявания се развиват в естествена среда в определени региони на света и терористите биха могли да се сдобият с тях по-лесно там.

Специална екипировка

Служителите влизат в лабораторията само със специално защитно облекло - надуваеми костюми с неделими ботуши към тях. Една такава екипировка тежи около десет килограма, затова работното време е ограничено до три часа на ден.

След напускане на лабораторията служителите, както са със защитното облекло, се обливат с разредени киселинни разтвори, като например пероцетна киселина. След това събличат костюмите и вземат отново душ.

Тъй като няма измервателни уреди, които да проверяват за заразяване с вируси, двама служители обикновено работят заедно, за да проверят взаимно костюмите си за щети.


Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 7 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    5 3 Отговор
    Въз основа на откритието на д-р Хамер за Четвъртия биологичен закон и полезната роля на микробите по време на лечебната фаза, бактерии, гъбички и вируси не могат вече да се разглеждат като причина за „инфекциозните заболявания”.



    Дилемата, в която се намира днешната медицина е, че като не могат да разграничат двете фази на всяка СБС програма, лекарите виждат само втората фаза, защото микробите са активни само по време на лечебната фаза. И понеже дейността на микробите е свързана с подуване, висока температура, възпаление, загнояване, отделяне на секрети и болка, то те се определят като „патогенни” и причина за „инфекциозните заболявания”.



    Но не микробите причиняват „инфекциозните заболявания”. Напротив, нашият организъм използва микробите, за да оптимизира лечебния процес. От гледна точка на това ново разбиране, понятието „инфекция” само по себе си става излишно.
  • 2 no name no face no number

    6 0 Отговор
    Мда това са лабораториите за разработка на биологични оръжия и вируси, а после и на ваксини пропуснахте леко тази в Украйна и Грузия мисля, че нивото им е същото
  • 3 Гост

    5 1 Отговор
    Д-р Ланка: „Нито една част от ХИВ не е наблюдавана в чист вид, без примеси; нито пък пълна част от РНК-то му (или транскрибирана ДНК) е доказана, че съществува.”



    Д-р Ланка не е първият, който разкрива, че ХИВ не е доказан и изолиран. В уеб сайта www.virusmyth.com може да се намери достатъчно много информация по този въпрос. Ето някои цитати от там:



    „До ден днешен няма нито едно научно убедително доказателство за съществуването на ХИВ. Няма нито едно доказателство, че ретровирус е бил изолиран и пречистен с методите на класическата вирусология.” (д-р Хайнц Лудвиг Сангер, заслужил професор по молекулярна биология и вирусология от Биохимическия Макс-Планк институт в Мюнхен).



    „Ако има доказателство, че ХИВ причинява СПИН, това би трябвало да е научно документирано и демонстрирано. Такъв документ няма.” (д-р Кари Мулис, биохимик, получил Нобелова награда за химия през 1993 година).

    Коментиран от #4

  • 4 Госあ

    3 0 Отговор

    До коментар #3 от "Гост":

    Кари Мълис е наистина уважаван учен с огромен практичен принос в Молекулярната биология, но след това се е отдал на сърф и астрология. Всъщност, когато го питали как и защо е разработил pcr реакцията с неговия екип, той отговорил - за да има повече време за сърф. А пък Джеймс Уотсън казва ,че некодиращите участъци в ДНК са кодове от наши предишни животи. Айде стига ровили в изказвания на чашка.
  • 5 Гост

    1 0 Отговор
    Къде изследват най-страшните вируси ни просветна. А къде ги създават ще разберем когато напишем в Google :биолаборатории на Пентагона. Има приложена карта, на която се вижда, че те са разположени в Африка, Азия, Индия, около границите на Русия . Само в Украйна им 13 секретни такива лаборатории. За това и в последно време там се наблюдава пик на отдавна забравени в нашия цивилизован свят болести. В Европа нито една. Дойче Веле, да кажете нещо по въпроса?