Тревожни новини от Китай: в североизточната част на страната съобщават за все повече нови огнища на зараза с коронавируса. Някои говорят дори за "нов Ухан". Надига ли се в Китай втора вълна на епидемията?
Всекидневието в Китай почти се върна в релси, от началото на април в страната на практика няма регистрирани нови случаи на КОВИД-19. Напоследък обаче от североизточната провинция Хъйлундзян идват тревожни новини, които пораждат страхове от втора вълна на епидемията от коронавирус. Тамошни хора дори твърдят, че провинцията скоро ще се превърне в нов Ухан.
Повечето заболели са китайци, върнали се от Русия
Държавната комисия по здравеопазването в провинцията съобщава, че от средата на април се наблюдават нови огнища на инфекции. Към момента са регистрирани над 550 случая на КОВИД-19, като повечето от заболелите са китайци, завърнали се от съседна Русия.
След като беше съобщено за огнище на инфекция в една болница в град Муданджан, тамошните власти въведоха строг контрол, а на 26 април дори призоваха хората да напускат жилищата си само при крайна необходимост. Градската управа разпространи призив към домакинствата да излъчат по „едно лице със силна имунна система“, което да се грижи за покупките.
По улиците са изпратени и патрули, които трябва да арестуват групи над трима души, електрическите тротинетки са забранени, а леките коли могат да се движат само със специално разрешение. В града не е позволено да влизат хора от други части на провинцията, а повечето магазини са затворени, с изключение на някои малки магазинчета за хранителни продукти и за предмети от първа необходимост.
Дойче Веле разговаря с местни хора, които твърдят, че гледат с недоверие на официалните числа. Те изпитват несигурност и по друга причина: никой не знае дали и кога властите ще поставят града под пълна карантина и ще наложат цялостна забрана да се излиза. И ако такова решение бъде взето, дали съображенията ще бъдат медицински или чисто политически.
Пекински вестник съобщи още, че в Харбин, 10-милионната столица на провинцията, също са установени няколко огнища на зараза в близост до болници. В един от случаите било установено, че 87-годишен пациент в рамките на броени дни е заразил близо 80 души.
Въпреки това в административния център на провинцията досега явно не са въведени толкова строги мерки, колкото в Муданджан. Доброволните квартални отряди раздавали на хората временни идентификационни документи за влизане и излизане от жилищния район, но според един тамошен човек, мерките не били толкова строги.
Пред Дойче Веле този човек казва още, че пазарищата се отворени, но иначе почти всеки на улицата носи маска. „Мисля, че до момента правителство се справя добре. Защо им е да крият информации, това само би увредило имиджа им“, добавя той.
Страх и гняв
Но в други части на Китай вече се надига гняв срещу провинция Хъйлундзян. Жител на Муданджан ни разказва, че в интернет се множат хейтърските нападки срещу хората от провинцията.
Мъжът се опасява, че за човек от Хъйлундзян ще става все по-трудно да си намери работа другаде. Негов познат, който работи в съседна провинция и е прекарал няколко дни в режим „домашен офис“, бил начаса отпратен от шефа си, когато пожелал да се върне на работа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Гост
17:21 30.04.2020
2 Китайския ресторант фалира
17:24 30.04.2020
3 baihui
17:25 30.04.2020
4 Математика
17:26 30.04.2020
5 Гост
17:45 30.04.2020
6 Васил
17:45 30.04.2020
7 Шопо
..
18:01 30.04.2020
8 Марио
Коментиран от #16
18:41 30.04.2020
9 Храна за размисъл
22:23 30.04.2020
10 Анонимен
За тези от вас, които наскоро са попаднали на работата на д-р Хамер, но знаят, че някои състояния се случват по време на лечебната фаза на конфликт, това е такава изява.
Коментиран от #11
22:28 30.04.2020
11 Анонимен
До коментар #10 от "Анонимен":
По същество, когато хора имат страх от агресия срещу себе си или свои любими хора, те влизат във „висока тревога” или ситуация „бий се или бягай”. При мъжете наричаме това конфликт на „териториален страх”, включващ агресия отвън, а при жените това се отнася повече за тяхното „гнездо”, което считат за вътрешна територия. Д-р Хамер описва тази реакция в мъжкото царство като отговор на опита да се защити своята среда от външни сили, докато женската реакция предимно има връзка с уверението, че гнездото е защитено.Точно по време на тази ситуация „бий се или бягай” бронхиалната лигавица започва да улцерира (да се разранява, изтънява, бел.пр.). От биологична гл. т. това е значимо, защото този процес позволява на кислорода да постъпва в белите дробове в по-големи количества чрез това улцерирано разширяване на тъканта (прохода на бронхите, бел.пр.), за да се подпомогне необходимият отговор „бий се или бягай”.
Коментиран от #12
22:29 30.04.2020
12 Анонимен
До коментар #11 от "Анонимен":
Какво се случва физически?Този „страх от агресия” може да продължи седмици или месеци, а при някои случаи – и години, така че, когато разрешаването на конфликта се постигне, улцерираната бронхиална тъкан започва да се възстановява, което създава възпаление в бронхите и грипоподобните симптоми започват.
При повечето случаи става въпрос за треска, но в този случай треската не е от микробна активност, а вследствие на това, че бронхите са „свързани” към сензорния кортекс в главния мозък, където треските са част от лечебния процес при повечето състояния, контролирани от тази част на мозъка.
Заедно с треската има отпадналост, която също е част от лечебната фаза на повечето състояния. След това, разбира се, имаме мускулни болки и страдания, които в ГНМ отдаваме на отговора „бий се или бягай”, „трябва да се изнесем от тук, за да спасим себе си”, което не са успели да постигнат в момента на конфликтния шок.
Коментиран от #13
22:30 30.04.2020
13 Анонимен
До коментар #12 от "Анонимен":
С други думи, мускулните болки и страдания са резултат на „само-обезценяване”, аспект на конфликтния сценарий. След това, разбира се, започва кашлицата, което означава, че пълната лечебна/възстановителна фаза е в ход за бронхите.Първата седмица обикновено е най-тежка, което в зависимост от това какво друго се случва в човека, може да продължи и през втората седмица, преди треската и мускулните болки и страдания да утихнат.
Пневмония
Мнозинството от тези респираторни (дихателни, бел.пр.) фази на лечение нормално продължават максимум 3-4 седмици преди симптомите да изчезнат. Обаче, ако имаме друг активен конфликт, който засяга бъбречните събирателни каналчета, който представлява механизъм за оцеляване, включващ задържането на течност, белите дробове започват да се пълнят с течност точно по време на тази лечебна фаза на бронхите, които пренасят кислород в белите дробове. Това е, което причинява пневмония.
22:32 30.04.2020
14 Нека помислим
22:52 30.04.2020
15 HohoBoho
карантината му помага да съществува по-дълго време
ще изчезне като всеки друг вирус
Коментиран от #17
00:41 01.05.2020
16 бай боре
До коментар #8 от "Марио":
Не е обикновен вирус Марио, не е! И не мрат само хора с много заболявания, не! Смири се малко. Няма вечни!05:25 01.05.2020
17 бай боре
До коментар #15 от "HohoBoho":
Елементарно съждение! Без ограничения, смешната ни държавица ще остане без болница (заради болни доктори) за не повече от 20-30 8255дни.05:34 01.05.2020
18 Врачанка
14:59 01.05.2020
19 Този коментар е премахнат от модератор.