11 Февруари, 2021 05:40 3 022 10

В Гърция мерките са строги, но явно не за всички

  • гърция-
  • кириакос мицотакис-
  • мерки-
  • обяд-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • скандал

Премиерът беше заснет на обяд с още 30 души

В Гърция мерките са строги, но явно не за всички - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Вечерният час в районите с високо разпространение на коронавирус в Гърция вече започва в 18 часа през почивните дни. Това важи за широкия периметър на двата най-големи града - Атина и Солун, където живее почти 2/3 от населението на страната.

Мицотакис наруши ограниченията, въведени от собственото му правителство

Още в деня на въвеждането на по-строгата мярка (събота, 6 февруари) гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис реши да посети егейския остров Икария, за да се запознае на място с хода на имунизационната кампания в един от районите в страната с най-ниска заболеваемост. Очевидно обаче той не е могъл да устои на поканата за обяд на свой съпартиец и депутат от консервативната управляваща партия "Нова демокрация" и седна на една маса заедно с най-малко 30 негови сътрудници и представители на местния елит.

Това е грубо нарушение на антипандемичните мерки, приети от собственото му правителство, които позволяват събирането на едно място само на членове на едно семейство. При това Мицотакис беше заснет по време на обяда на Икария. Всеки обикновен грък бива санкциониран дори и при най-малкото нарушение на ограничителните мерки, но очевидно не и премиерът, който дори не се извини за постъпката си.

Опозицията определи случката като безсрамна "фиеста на Икария", а социалните мрежи се взривиха. Повечето телевизии обаче не показаха кадрите с премиера на въпросния обяд и се говори, че от неговата служба са упражнили натиск над телевизиите да игнорират случилото се. Което впрочем не се случва за първи път.

Премиерът не за първи път нарушава правилата

През декември също имаше опити да се потули друго нарушение на правилата: Мицотакис беше заснет без предпазна маска да разговаря със случайни минувачи, докато караше колело в националния парк Парнита. Тогава в социалните мрежи пак се надигна буря от възмущение, а няколко дни по-късно Мицотакис заяви в едно телевизионно интервю, че бил проявил небрежност.

Но дори и за най-малката небрежност на гърците им налагат глоби от по 300 евро. Възможно е Мицотакис отново да признае, че е проявил някаква небрежност. Но за хората отдавна вече е ясно, че правилата не важат за всички.

Демокрацията в Гърция пострада от пандемията: подобно на много други държави, основни граждански права бяха ограничени в името на здравето на хората. И гърците проявяват разбиране. Но потулването на гафовете на премиера Мицотакис изпраща грешното послание, в това число фиестата на остров Икария, а именно: щом премиерът и хора от неговото близко обкръжение могат без страх да си се събират и да похапват, тогава опасността, произтичаща от корнавируса, не би трябвало да е чак толкова голяма. И всеки един от нас би могъл да си позволи известна небрежност. Така разсъждават мнозина.

На гърците започна да им омръзва от двойните стандарти

Макар дисциплината да не е сред най-силните черти на гърците, по време на първата вълна те демонстрираха отговорност. Правителството наложи навреме строг локдаун, заболеваемостта остана ниска, както и смъртните случаи, а правителството на Мицотакис си приписа заслугите. През летните месеци обаче то пропусна да подготви здравната система и училищата за очакваната втора вълна на пандемията, която се оказа по-тежка от първата. Междувременно много хора вече не са убедени в адекватността на мерките, които на всичкото отгоре често биват променяни.

Това е така и в много други страни, но в Гърция консервативното правителство избра да заложи на полицейщина. Критиците на мерките действат безотговорно и са "заразени" от "популизма" на опозицията, твърдят управляващите. Според тях е напълно безотговорно и това, че опозицията се осмелявала да излезе на улицата, макар и с маски и спазване на необходимата дистанция. Протестите на опозицията са предизвикани от намерението на правителството да реформира системата на висшето образование насред пандемията. Плановете предвиждат създаването на университетска полиция.

Но хората постепенно започват да губят търпение. Защото не намират извинение за тези двойни стандарти на управляващите.

Автор: Каки Бали


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 10 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 РАДИО ЕЛТО

    23 3 Отговор
    никой премиер депутат олигарх неспазва правила

    Коментиран от #4

  • 2 Драхмес

    19 2 Отговор
    Съседите са направо смешни
  • 3 И кво ще прави тая университетска полици

    35 3 Отговор
    Тия фашисти съвсем откачиха, обаче за първи път в историята на човечеството упражняват открит геноцид с биологични оръжия и заключвания на милиарди хора, без никой да им се съоротивлява на фашагите, даже всички съдействат за заключването и избиването си

    Коментиран от #5

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Промиването на мозъци доведе до

    6 1 Отговор

    До коментар #3 от "И кво ще прави тая университетска полици":

    Тук - хората сами, с желание и самоотверженост се натискат един-друг към дъното! С вяра! Новите дрехи на царя, чели са ви я, нали?!
  • 6 Ясно е че

    8 1 Отговор
    Германия има нерви, защото гърците не обичат фрау Меркел, а предпочитат Франция и Америка. Така че германските вестници пишат срещу тях и Мицотакис, докато подкрепят турците и галят ислямисткия фашист Ердоган. За внимателния наблюдател се повтарят същите съюзи, както през Първата и Втората световна война.
  • 7 DW. Покажете протестите в Гърция пред

    6 1 Отговор
    Парламента, бой Суденти с Полиция, но не за КВ 19 Студентите си защитават Правата!!! Хайде DW, знаете само Бла Бла!!
  • 8 гост

    2 0 Отговор
    Едното ми дете е в Кипър. Карантина, полицаи дебнат от всякъде и яко глобяват без да им мигне окото.
    Другото е в Гърция. Карантина, дори по- строга не се вижда жив полицай и си правят каквото си искат.
    На въпроса защо отговарят: киприотите са били под английска власт, а гърците по балкански тарикати и мързеливи.
  • 9 Автора!

    0 0 Отговор
    Само аз ли виждам името на автора:

    Как Ибали
  • 10 АЙНЩАЙН

    0 0 Отговор
    Вселената и гръцките простотия и страх са безкрайни.