5 Ноември, 2024 23:26 1 909 12

Кой е добре да се ваксинира против грип

  • здраве-
  • грип-
  • ваксина-
  • ваксини-
  • имунитет

С настъпването на есента мнозина си задават въпроса: да се ваксинирам ли против грип?

Кой е добре да се ваксинира против грип - 1
Снимка: Shutterstock

Преди да се пристъпи към ваксинацията, трябва да се отговори на няколко важни въпроса, пише в обширна публикация по темата германската обществена телевизия АРД.

Защо всяка година има нова ваксина срещу грип?

Грипните вируси се променят постоянно – за да преодолеят имунната система. Дори и при здравите хора, които са си създали силен имунитет срещу различните грипни вируси благодарение на множеството инфекции и ваксинации, новите вируси могат да заобиколят имунната система и да предизвикат инфекция. Създаденият вече имунитет не винаги успява да предотврати заразата, но ни предпазва от тежко протичане на заболяването.

Около две трети от грипните инфекции преминават леко или дори изобщо без симптоми, но в една трета от случаите става дума за истински грип с тежки симптоми. Това може да е опасно и дори смъртоносно - най-вече за по-възрастните хора или за хората с предходни заболявания. Затова имунизацията на тези групи хора е особено важна и се препоръчва, обяснява АРД.

Как се решава срещу кои варианти да се направи имунизацията?

Лабораториите по цял свят проучват постоянно кои групи вируси се разпространяват точно в момента и се опитват да преценят кои варианти са най-настъпателни. След това данните се изпращат на Световната здравна организация. Оттам нататък през февруари тя излиза с прогноза кои четири вирусни щама вероятно ще доминират в Северното полукълбо през следващия грипен сезон. Така производителите на ваксини разполагат с време да адаптират своите препарати. Те по правило вече са получили одобрение и не са необходими допълнителни задълбочени изследвания. Сигурността и ефективността на ваксините обаче постоянно се проучват -- и след получаването на одобрението.

На кого се препоръчва да се ваксинира?

В Германия Комисията по ваксинациите препоръчва и през тази година да се имунизират най-вече рисковите групи. Това са хората над 60, бременните и хората с определени основни заболявания, както и онези, които – служебно или частно – имат много контакти с такива рискови пациенти. Освен това би трябвало да се ваксинират хората, които са под завишен риск от инфекции – например ако на работното си място влизат в контакт с мнозина. Това, че към останалите не е отправена специална препоръка, не означава, че комисията би искала да ги възпре да се имунизират. При здравите деца, младежи и възрастни инфекцията по правило преминава толкова леко, че няма рискове от тежко заболяване. Затова препоръки за тях няма, но въпреки това те могат да се имунизират и така да намалят вероятността да се заразят, както и да заразят и други.

Каква част от европейците се ваксинират?

В Германия делът на хората, които се ваксинират срещу грип, е сравнително нисък. По време на пандемията числата нараснаха, след което обаче пак намаляха. В почти всички изследвани възрастови групи делът на ваксинираните е средно под 50 процента. За хората над 65 години ЕС е отправил препоръка за ваксинирането на 75 процента. Както излиза от данните на Евростат, Германия с 43 процента е далеч от тази цел – само Дания, Португалия и Ирландия постигат целевата квота.

Колко ефективни са ваксините?

Тъй като вирусите и ваксините постоянно се променят, ефективнистта на имунизациите може да се определи много трудно. Тя се базира основно на това колко добра е прогнозата на СЗО, но и на индивидуални фактори. Така например при по-възрастните хора отражението на ваксините е по-слабо – затова за тях е препоръчително да се поставят по-високи дози. По данни на института "Роберт Кох" между 2010 и 2019 ефективността на противогрипните ваксини в Германия е била между 20 и 60 процента. Но трябва да се има предвид, че имунизацията смекчава протичането на заболяването, дори да не може да го предотврати.

Какви странични явления има?

По правило проблеми с поносимостта на ваксините няма – рядко има съвсем слаби странични явления, като например симптоми като при настинка или болки при мястото на убождането. Ваксината срещу грип има и добра съвместимост с други ваксини, например срещу коронавируса. Повечето грипни ваксини се произвеждат в инкубирани кокоши яйца. И макар в готовите препарати да не би трябвало да има останки от яйцата, хората с алергия към яйчения белтък трябва да бъдат внимателни и да обсъдят въпроса с лекаря си. В редки случаи може да се стигне и до тежки алергични реакции. Има и ваксини, които се изготвят в клетъчни култури. При тях няма риск от алергична реакция, породена от яйцата.

Продължават ли да се усъвършенстват ваксините?

От няколко години има и ваксини под формата на спрей за нос. Те се препоръчват най-вече за децата. Новост са и РНК и ДНК ваксините – по примера на препаратите за имунизация срещу коронавируса. Те в момента са в процес на разработка и биха могли да излязат на пазара след няколко години. Тяхното решаващо предимство е, че могат много бързо да се приспособят към актуалните варианти на грипа, а производството им е по-лесно. Паралелно учените се опитват да създадат и универсална ваксина, която да е ефективна срещу всички грипни вируси и няма да е необходимо постоянно да бъде приспособявана. Засега обаче не е ясно дали тя изобщо ще стане факт.

Автор: Давид Бек (ARD)


Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 редник

    4 8 Отговор
    Годините станаха доста и, по настояване на близките,, преди седмица се ваксинирах за първи път - още ме наболява около убождането, но други последствия няма. Дано да има полза, че освен болежките при заразяване с грип, лекарствата наближават стотина лева...

    Коментиран от #6

  • 3 Хмм

    14 1 Отговор
    Като чуя думата ваксина, асоциацията е с Ковид. Последната се оказа вредна, ненеужна и безполезна. Тази за грипа е с ефективност 20-60 процента. Тя е съмнитела и безполезна за повечето щамове.

    Коментиран от #4

  • 4 да може

    3 1 Отговор

    До коментар #3 от "Хмм":

    Винаги има нови щамове . Не всяка години, а всеки месец. Откъде да знаем археолозите като търся артефакти няма да открият някой вирус от 5000 години който стои затворен в летаргия и чака подходящия момент ад се събуди. Пак опираме до старата максима всичко е пари и от всичко се печели
    .
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 да не те плаша

    7 1 Отговор

    До коментар #2 от "редник":

    ... ама аз се ваксинирах последно против грип две поредни години преди около 20 години. Тогава тъкмо навлизаха противогрипните ваксини и даже ги рекламираха яко по медиите, че никой не се интересуваше. По тежки грипове като тези две зими тогава не съм карал. Чак и антибиотици пих по 2-3 на зима. Тогава ваксинирането ми го пое работодателя. Сега и пари да ми дават не бих се жертвал.
    Ако имаш достъп до чиста храна, истинско домашно вино и ракийка, истински пчелни продукти - мед, прополис, млечице, прашец, билки за кашлица и т.н. не ти трябват лекарства или най-много нещо за глава, за температура за 2-3 дена да помогнеш на имунната система.
    Грип с лекарства минава за седем дена а без лекарства за седмица.
    Със здраве и догодина слушай главата и тялото си, а не близките. Те ти мислят доброто, ама ти си решаваш.

    Коментиран от #10

  • 7 коментар

    5 5 Отговор
    Над 20 години се ваксинирам с противогрипни ваксини. Слагам си ги сам, слагал съм на други хора. Не мога да си позволя да боледувам от грип. Най-много някоя хрема когато застуди рязко. Доволен съм и нямам причина да се притеснявам.
  • 8 Хаха

    6 0 Отговор
    Кой е добре да се ваксинира против грип

    Никой,и без тази измама се чувствам добре и не боледувам
  • 9 Механик

    3 0 Отговор
    Юруш на ваксинитееее! Давай, народе! Днеска има, утре немааааа!! Пресни, пресни, парят направооооо!
    Аз за маса години не бях чувал съдружника ми и жена му да се разболяват. Откакто си набиха (по нейно настояване) по една ваксина и по един бустер, няма сезон в който да не са болни. Особено тя (жена му). В момента е болна отново. Вече 3-та седмица кара и няма оправяне.

    Коментиран от #11

  • 10 редник

    1 1 Отговор

    До коментар #6 от "да не те плаша":

    Благодаря, колега - както писах, доста години отказвах, тази кандисах, с надеждата, че ваксините са усъвършенствани и може и да има полза. 😃
  • 11 В Пловдив ваксините свършиха

    3 0 Отговор

    До коментар #9 от "Механик":

    В Пловдив безплатните противогрипни ваксините свършиха. В аптеката ваксината е около 25 лева.
  • 12 Фафли писИец

    0 1 Отговор
    След ваксинация започнах да копирам статии и да ползвам гугел превудач. Уикенда дрънкам бурани и после пак на софията ,че фафли мидия мъ чака.