Наистина ли ни разболява студеното време през зимата?

13 Декември, 2024 14:57 1 398 5

  • студено време-
  • студено-
  • настинка-
  • болест-
  • разболява-
  • зима-
  • грип

Медиците предлагат малко по-различен отговор на този въпрос

Наистина ли ни разболява студеното време през зимата?  - 1
Снимка: Shutterstock

Вероятно сте чували предупреждението: "Не излизай навън с мокра коса или без палто през зимата, защото ще настинеш."

Но дали това наистина е вярно? Истината е малко по-сложна. Студът сам по себе си не е причината да се разболявате. Въпреки това, студеното време наистина създава условия, които улесняват разпространението на респираторни вируси като настинка и грип.

Как влияе студът на вирусите?

Изследванията показват, че по-ниските температури удължават времето, през което вирусите остават заразни, и дори ускоряват тяхното размножаване. Това важи за риновируса (основния причинител на настинката), грипния вирус и SARS-CoV-2 – вируса, който причинява COVID-19. Ниската влажност на въздуха също играе роля, като помага на вирусите да оцеляват по-дълго.

През зимата хората прекарват повече време на закрито и в близък контакт с други хора, което също допринася за по-лесното разпространение на вирусите. Заболявания като грип и респираторно-синцитиалния вирус (RSV) имат ясно изразена сезонност и са по-чести през есента и зимата.

Докато грипът и RSV се проявяват предимно през студените месеци, COVID-19 се държи различно. Нови варианти на вируса и намаляващият имунитет след ваксинация или предишни инфекции водят до скокове в случаите дори през лятото – явление, наблюдавано всяка година от 2020 г. насам.

Защо студът и сухотата са важни?

Една от причините студеното време да улеснява разпространението на грипа е промяната във външната мембрана на вируса. При по-ниски температури тя става по-твърда и гумена, което улеснява предаването от човек на човек.

Сухият зимен въздух също играе роля. Той помага на вирусите да останат заразни за по-дълго време, тъй като изсушава водата в дихателните капчици, което ги прави по-малки и способни да се задържат по-дълго във въздуха.

Как студът влияе на имунната система?

Вдишването на студен въздух може да отслаби имунния отговор в дихателните пътища, което улеснява навлизането на вируси. Покриването на носа и устата с шал може да помогне, затопляйки въздуха, който вдишвате.

Освен това, през зимата хората получават по-малко слънчева светлина, което води до недостиг на витамин D – важен за доброто функциониране на имунната система. Физическата активност също намалява през студените месеци, като снежните или заледени условия увеличават вероятността хората да избягват упражнения.

Как да се предпазим от болести през зимата?

Въпреки че студът и влажността не са директната причина за настинките, има няколко стратегии, които могат да помогнат за поддържане на добро здраве през зимния сезон:

  • Мийте ръцете си често.
  • Избягвайте да докосвате лицето си. Хората докосват лицето си между 9 и 23 пъти на час.
  • Поддържайте хидратацията. Около осем чаши вода на ден са добра цел, но нуждите могат да варират в зависимост от начина на живот и телосложението.
  • Хранете се балансирано. Зеленолистните зеленчуци са богати на витамини, подпомагащи имунната система, а яйца, обогатено мляко, сьомга и риба тон доставят витамин D.
  • Бъдете физически активни. Дори през зимата е важно да се движите.
  • Спете достатъчно. Сънят е ключов за добрия имунитет.
  • Чистете често повърхностите у дома. Особено тези, които докосвате често.
  • Използвайте овлажнител за въздух, ако носът или гърлото ви се изсушават.
  • Ваксинирайте се срещу грип и COVID-19 всяка година.

Мократа коса и студът няма да ви разболеят директно, но студеното време създава идеални условия за разпространението на вируси. Следвайки тези съвети, можете да се предпазите от заболявания и да поддържате здравето си през цялата зима.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Марк

    9 4 Отговор
    Тия ваксини уж срещу ковид(или по-точно за инфаркт) не разбрахте ли че са вредни? И не вършат работа!

    Мой близък почина след 3-тя доза ваксина от инфаркт - без никакви симптоми и проблеми със сърцето преди това!

    Вие сам си правете изводите!

    Не съм антиваксър, скоро си поставих тази ваксина, която се слага веднъж на 10 години - против тетанус и дифтерит, но тия ваксини за ковид - НЕ СТАВАТ!

    Коментиран от #5

  • 3 УдоМача

    4 0 Отговор
    Чудесни съвети без последната точка.
  • 4 Не е само грип и ковид

    0 0 Отговор
    Студът променя работата на организма. Това да ви обяснят медиците.
  • 5 Ти не беше ли таксиджия?

    0 2 Отговор

    До коментар #2 от "Марк":

    После ще те питам нещо за саркома на Юинг.