Знаци на Центъра за градска мобилност на Столична община ще бъдат спешно сменени и поставени над 2 метра височина, след като Факти.бг сигнализира, че обозначенията са поставени твърде ниско и представляват риск за пешеходците. Опасният знак се намира на кръстовището на улица „Г. С. Раковски“ и бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“. До куриозната ситуация се стигна, след като поставеният знак от „Пътна полиция“ за забранено паркиране е сложен нависоко, но обозначенията, които са сложени от Центъра за градска мобилност, са поставени под него и така всеки един пешеходец е застрашен да се блъсне в знаците. От „Московска“ 33 увериха, че „веднага е подаден сигнал за максимално бързо привеждане на споменатите пътните знаци, съгласно нормативните изисквания, и те ще бъдат корeгирани“.
Височината на пътните знаци е регламентирана съгласно „Наредба за сигнализация на пътищата с пътни знаци“ от 2001-а година. Според нормативния акт височината на пътните знаци в населено място трябва да e 2,25 метра. Отстоянието между пътя и знака трябва бъде между 0,5 метра и 2 метра, а отстояниeто между знака и зоната за пешеходците не трябва да надвишава половин метър.
Извън населеното място знакът трябва да е висок между 1,5 метра и 2 метра, а отстоянието между обозначенията и пътя не може да е по-голямо от 2 метра. Това са изискванията, но проверка на Факти.бг показва, че те масово не се спазват.
Преди една година в близост до НДК столичанин си удари главата в пътен знак на височина 1,80 метра. След като установил с рана на главата, че знакът може да е твърде ниско, се обадил в Центъра за градска мобилност, защото под знака за забранено паркиране били всички останали знаци за синя зона и работните часове за паяците, които постепенно били сложени все по-ниско и по-ниско. От Центъра за градска мобилност му отговорили, че станалото не било „тяхна работа“. След направена проверка се установи, че на много места в центъра има подобни опасни. След това от Общината се заеха ударно да „повдигат“ всички знаци, за да няма повече инциденти. Както вече установи проверка на Факти.бг, не всички знаци са били проверени.
Къде има опасни знаци?
Не са малко и случаите във Варна, където пешеходците трябва да внимават и от пътните знаци, освен от шофьорите. В някои места на града често се случва колите да бъдат паркирани по начин, по който преминаването по тротоарите да става трудно, а ниско поставените табели допълнително затрудняват пешеходците, които заобикалят между спрените коли и опасните табели.
Опасни знаци има и във Враца. През 2013-а година граждани недоволстваха, че в центъра на града пред сградата на областната администрация има табели, които са поставени твърде ниско и често хората се блъскат в тях, докато вниманието им е съсредоточено върху колите на пътя.
Пострадали от пътни знаци
Освен неприятен челен удар пътните знаци крият сериозен риск и от нанасяне на остри рани. През септември 2013-а година Христо Бонев се блъска в пешеходен знак за забранено паркиране в София. Пешеходецът получава рана на главата от острия метал. В „Пирогов“ му правят операция, при която лекарите са направили и вътрешни шевове на 7-сантиметровата рана.
По-фрапиращ е случаят в Сливен, който стига до съд между пострадалия гражданин и общината. На 17.10.2012-а година при качване в лекия си автомобил, паркиран в центъра на града срещу СОУ „Йордан Йовков“, шофьор удря лявата лицева част на главата си в пътен знак, поставен на тротоара на улицата. Резултатът – масивна разкъсно-контузна рана на лявата лицева половина – челото, окото и лявата буза в близост до носа. На по-късен етап от съдебно-техническата експертиза е установено, че знакът е бил поставен на разстояние около 1,20 метра от тротоара. Пострадалият завежда дело срещу общината заради това, че са му били причинени болки, страдания и белег в лявата част на лицето, както и за претърпени неимуществени вреди. На 13.12.2013-а година Сливенският районен съд осъжда Община Сливен да изплати 2 500 лв. обезщетение. Общината обжалва и на 31.03.2014-а година Сливенският окръжен съд отменя частично решението на магистратите от първа инстанция и постановява обезщетение от 2 100 лв.
Така според магистратите е налице лошо изпълнение на задълженията, произтичащи от законовите и подзаконовите нормативни актове и с поставянето на пътния знак на по-ниско ниво от нормативно установената височина е създадена реална опасност за преминаващите по улицата пешеходци. Затова в случая е налице виновно неизпълнение на нормативно вменени задължения за осигуряване на безопасно и удобно движение по посочената улица, както и неправилно в нарушение на нормативните изисквания за поставяне на пътен знак.