Референдумът е началото на промяна на статуквото. Последните 27 години се случваха нелицеприятни неща, референдумът е едно начало. Промяната може да се случи постепенно. Бавно и постепенно ще влезем в магистралата на логиката. Успехът на референдума ще промени политическата нагласа и самочувствието на суверена. Ако не стане по кротък начин, ще стане по друг начин. Няма да се спрем. Като не щат по мирен път, на ти секира. И да се правят че го няма, ето на има го. Това заяви Слави Трифонов на среща в Стара Загора. Той изрази увереност в успеха на референдума.
На нея присъстваха и членовете на Инициативния комитет Тошко Йорданов и Филип Станев. Междувременно разговорът с избирателя се излъчваше и онлайн във фейсбук страницата на референдума, като той бе гледан от 430 000 души.
Хората в залата, представяйки се, имаха право да зададат въпросите, които ги вълнуват.
Въпрос: Какви са нагласите на екипа, смятате ли, че ще бъде валиден референдума? Какви промени трябва да се направят в закона за следващите референдуми, прагът е висок?
Слави Трифонов: Чувствам се като на футболен мач. По законите на българския парламент и Конституцията ние задвижихме референдума. Три от въпросите ни, които са важни Конституционния съд ги отряза, защото съдебната система е в услуга на политическата класа. Според мен референдумът ще бъде успешен. Това е началото на намаляване на дистанцията между политици и хората. Всъщност политиците са слуги на хората. Така е в цивилизованите страни. Рано или късно това ще се случи. Това е началото на една промяна на статуквото.
Тошко Йорданов: Закона за референдумите е скапан и калпав. Но от друга гледна точка, надявам се този референдум да е успешен и следващото Народно събрание да е с други хора.
Тук Трифонов разказа как в една Швейцария са нужни само 100 000 подписа, за да инициираш референдум и те трябва да бъдат събрани за шест месеца в Швейцария. В България е доста по-сложно, необходими са 450 000 подписа, те трябва да бъдат събрани за три месеца.
Въпрос: Какво би трябвало да последва, ако референдума е успешен?
Слави Трифонов: Задължително в рамките на три месеца Народното събрание трябва да промени това, което желае суверена. Волята на народа трябва да бъде узаконена. Какво ще се промени, ще знаем кои са депутатите ни, кои носят отговорности пред нас. Сега как са подредени листи с послушковци и слугинаж и виждате как изглежда парламента с най-ниско доверие.
Въпрос: Какво значи мажоритарен вот в два тура, не е ли това 200 депутати от ГЕРБ, ДПС и БСП?
Тошко Йорданов: Именно мажоритарния вот ще е предпазната мярка, няма да са само те в парламента. Всеки депутат ще трябва да е влязъл с 50 плюс един. Блестящ пример са президентските избори във Франция, където на първи тур печелеше Льо Пен, а на втори тур - загуби.
Слави Трифонов: Аз лично се срамувам от депутатите ни. Осигуряваме им скъпи автомобили, а те дори не ходят на парламентарните заседания.
Той сподели, че е дал интервю за швейцарската национална телевизия и журналистът Петер Балцли го попитал дали има политическа амбиция. "Истината е най-простото нещо, ние го направихме, защото не сме безразлични с това, което се случва към всички ни, аз съм морален човек. Искаме да живеем заедно по-добре. По света е измислено - в Швейцария, Англия, Канада има мажоритарен вот. Искаме да се осъзнаем. Това е морален казус, не е с цел политическа кариера", каза Трифонов.
Въпрос: Референдумът е първата крачка да си подредим страната, смятате ли, че един следващ въпрос би полезен и другите три въпроса – Закон за лустрацията, правото избирателят да участва на избори при минимум завършил осми клас, обширно обсъжданата съдебна реформа ограничаване на властта на главния прокурор. ...
Филип Станев: И трите въпроса са адекватни и наистина биха могли да бъдат зададени и биха могли да бъдат полезни за българския политически живот.
Слави Трифонов: Политиците смятат, че хората са прости. Те много често дават за пример, че ако примерно смъртното наказание се подложи на референдум, 90% ще искат то да се възстанови. Политиците заявяват, че това е популистко. Или въпросът за бежанците... Защо трябва да се съобразяваме с икономически имигранти и ние сме длъжни да ги приемем ?! Политиците би трябвало да правят това, което реши народа. Пряката демокрация е важна. Да са измислили каква да е тази Конституция. За нея също никой не ни е попитал. Кой реши да сме парламентарна република? Искаме ли прокурора да е със седемгодишен мандат, също никой не ни е питал. Как не се засягате? Използват ни само по избори. А след това отиват аристократите в парламента и ние нямаме и право да ги критикуваме. От този референдум зависи дали българинът ще се осъзнае, че е силен. Българският народ не е прост.
Ние имаме два типа самоосъзнаване, индивидуалисти сме, но не осъзнати като общност. Но идва друго време на космополитните хора, това у нас се случва като бавен процес. Българинът е и фаталист. Бавно и постепенно ще влезем в магистралата на логиката, заяви Трифонов. Той допълни, че има достойни хора, които могат да управляват. Лично той познава личности, които сега са омерзени от политиката, но при мажоритарния вот ще влязат достойни и морални хора.
Въпрос: Защо навремето участвахте в един друг проект и застанахте зад Меглена Кунева, не съжалявате ли?
Слави Трифонов: Ситуацията на предишните президентски избори беше доста по-различна. Тогава ми се струваше, че образа на Бойко Борисов трябва да има антипод. Сега се радвам, че не я избраха тогава, защото е неподходяща. Разковничето не е заради една личност, а заради много личности. Оказа се, че тя е на всяко гърне меродия.
Тошко Йорданов: Може би щеше да е по-добър президент от този сега. Факт, че тя не е добър министър. Знаете, ли че 2014 г. парламента махна мажоритарния вот. Този референдум е изключително важен за следващо Народно събрание. Такова животно като Велико Народно събрание няма. По пропорционален принцип сега са 240 представете си ги двойно.
Въпрос: Необходимо ли е да се намаляват субсидиите?
Слави Трифонов: Със субсидиите купуват циганските гласове, ползват парите за коли, слагат ги в банка на влог, не ги харчат по предназначение. За какво са им тези пари?!
Тошко Йорданов: Пари от държавния бюджет, които харчим за глупости. Малоумно е всеки от нас да дава по 11 лв. на човек, това са около 50 милиона лева годишно. Най-бедната страна в ЕС дава най-много пари на партиите. Нека да си ги събират от членски внос и ограничени дарения.
Въпрос за електронното гласуване
Слави Трифонов: Електронно можеш да се банкираш, а да не можеш да гласуваш?!
Въпрос: Защо именно сега е инициран референдума
Слави Трифонов: Все имаше някакви надежди. Но сега, защото ми писна Това не е първи път. Когато бе президент Георги Първанов му връчихме 7 000 подписа, искахме да инициираме референдум. Тогава нямаше закон за референдумите.
Филип Станев допълни, че тогава са връчили подписи и в Народното събрание, но те са потънали. Практически нямаше как да стане, каза той.
Въпрос: Докъде сте готови да стигнете, за да изчистим боклука?
Слави Трифонов: Де да знам като в секса до края. Ще е тъпо без да свършиш. Достойното решение е правилно, не защото търся пари и власт.
Въпрос: Кога политик ще влезе в затвора?
Филип Станев: Когато има работеща съдебна система, работеща политическа система, когато променим правилата, по които се създава.
Въпрос: Необходимо ли е да гласуват българите в чужбина, които трайно са се установили там, както и неграмотни хора да решават съдбата ни?
Тошко Йорданов: Голяма част не са отишли там, защото им е било прекрасно тук. Те инвестират 3 милиарда лева, имат всички права и задължения както нас. Имат доста правилна преценка за нещата тук. Огромна част казаха, че искат да се върнат. Що се отнася до неграмотните, трябва да се помисли за образователен ценз. За президент не се иска свидетелство за съдимост и такова недоразумение като Владо Кузов се кандидатира. При мажоритарен вот Бат Сали не може да влезе в парламента, но сега се допускат подобни недоразумения.
Въпрос: Как би се отразило върху управляващата власт, ако референдума успее?
Слави Трифонов: Зле, най-важната част е мажоритарния избор. Няма да им е добре, което не е зле. 3 250 000 души, ако 50 плюс един са гласували „За”, Народното събрание трябва до три месеца да приеме закон да уважи мнението на суверена. Ако не стане по кротък начин, ще стане по друг начин. Няма да се спрем. Като не щат по мирен път, на ти секира.
Шоуменът не изключи и опасност да бъде манипулирана една част от вота на референдума. Ако се случи нещо подобно ще има бой, заключи той.