С 10 % ще се облагат лихвите от депозитите на физическите лица от 2013 г. Това заяви на пресконференция след заседанието на Министерски съвет вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
На практика ще се облагат и лихвите по депозитите на българите в банки в рамките на страните от ЕС или от Европейското икономическо пространство.
В България има единен данък върху физическите лица и търговските лица и той е 10 %. Това е най-ниският данък в ЕС, подчерта министър Дянков. По думите му необлагането на лихвите от депозитите е едно изключение и това е регресивно, защото по-големи банкови депозити имат по-богатите.
Някой, който работи на минимална работна заплата плаща данък, а някой, който има голям капиталов доход и си го държи в банка в момента не плаща такъв доход, подчерта финансовият министър.
България е единствената страна от тази година, която няма данък върху лихвите от депозитите. До миналата година така беше и Румъния. Ние сме единствените и това е правилно. Фискалният ефект на това ще бъде около 120 млн. лева, каза още Дянков. В България под 10 % от населението има депозити над 20 000 лева.
„Доходите от депозити са типични за по-богатите. Така, някой, който получава минималната работна заплата плаща данък, а тези, които са по-богати и си държат парите в банки не плащат такъв", коментира финансовият министър. "Една група хора, богати хора имат доход, който не е облаган, което за мен е странно", коментира още Дянков. На въпрос дали този нов данък няма да се отрази на стабилността на банковата система, финансовият министър заяви, че "банковата система има огромен ресурс, като всеки месец този ресурс се увеличава с около половин милиард лева".