Дни след като последните данни на “Галъп интернешънъл” оставиха формацията на Мая Манолова извън Народното събрание, социологията на брюкселското издание “Politico” върна “Изправи се.БГ! Ние идваме!” обратно в парламента. Така правилата на играта за така наречените партии на статуквото се променя, защото линията на протеста остава на повече фронтове, макар и последният да е на 4-процентовия ръб.
Интригата в момента действително на прага за влизането в Народното събрание. Не една и две социологически агенции у нас предричат, че партията на Манолова ще остане извън Народното събрание. Някои дори заговориха за ръст в доверието спрямо “Възраждане” като я поставиха под 4-процентовия праг, но въпреки това пред “Изправи се.БГ! Ние идваме!”. “Politico” обаче дава известна преднина на коалицията на Манолова като все пак дава достатъчен брой гласове, за да може партията да влезе в НС.
Едва 1% е разликата на ИБГНИ с така наречените патриотични формации - “Възраждане” и обединеният фронт на Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и Веселин Марешки.
От тази развръзка ще зависи как ще са подредени силите в следващото Народно събрание. Каракачанов и Симеонов неотдавна бяха коалиционни партньори в правителството на Борисов и в този смисъл той би срещнал макар и малобройни съюзници в тяхно лице. Предстои да стане ясно дали Борисовата партия ще остане изолирана.
Последните социологически данни на "Politico" показват по-висок процент гласували за всяка една политическа формация. Така например според брюкселското издание за ГЕРБ биха гласували 24%, а за БСП - 16%.
Левицата остава втора политическа сила, но зад гърба ѝ диша проектът на бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев. Партията им "Проължаваме промяната" все още трупа доверие и в момента печели 15% от симпатиите на електората.
Погромът на "Има такъв народ" продължава. Данните показват, че гласувалите за формацията на Слави Трифонов са обърнали погледа си именно към проекта на Петков - Василев. Това е основният електорат, от който дърпа новата формация на хоризонта. ИТН е изгубила 11% от доверието си от изборите на 11-ти юли, когато се нареди като първа политическа сила в парламента.
Впечатление прави още, че "Демократична България" също губи част от инерцията си и в момента се нарежда предпоследна в парламента с 9% от гласовете - едва 1% е разликата на обединението пред ДПС. Партията на Мустафа Карадайъ обаче разчита предимно на твърд електорат и печели 10% от гласовете - с 1% по-малко от отчетените гласове за формацията по време на изборите през юли.
Джесика Вълчева
Уважаеми читателю,
14 ноември 2021 г. ще е уникален ден, когато ти ще гласуваш едновременно за конкретен човек (мажоритарен избор на президент) и за списък от хора (подбрани от и верни на задкулисието нови депутати).
Усещаш ли разликата?