Разкритите секции зад граница са 750, най-много - в Обединеното кралство - 132 и в съседна Турция - 126.
Изборният ден в Русия започна в 4 ч. българско време с отварянето на секцията в българското консулство в Екатеринбург. В 6 ч. отвориха врати и другите секции: в посолството ни в Москва, в Българския център на промишлеността и в генералното консулство на страната ни в Санкт Петербург. И в четирите секции се гласува с хартиени бюлетини. Около 200 наши сънародници в Русия са подали електронни заявления за гласуване. Онези, които не са го направили, но искат да упражнят правото си вот, трябва да попълнят декларация на място и да представят валиден документ за самоличност, след което ще бъдат включени в списъците. На първия тур на изборите за президент и вицепрезидент Румен Радев и Илияна Йотова получиха 350 гласа. За Анастас Герджиков и Невяна Митева гласуваха 49 души.
В Обединеното кралство първият кръг на изборите за народни представители и президент протече скокойно, при активност съвсем малко по-ниска от изборите през юли. На 14 ноември имаше известно объркване с адресите на някои секции в Лондон, но сега, при вече отигран един кръг, очакванита са да няма пробеми от такъв характер. От 132 секции 46 са в Лондон. На първия кръг в гласуването за президент Румен Радев събра най-много гласове. Той бе предпочетен от 66,15 на сто от избирателите. На второ място остана Атанас Герджиков с 11,90%. Трети с 8,81% се нареди Костадин Костадинов, а на четвърто място завърши Лозан Панов с 6,43 на сто. Интересен факт е, че Луна Йорданова получи 1,23% и изпревари Мустафа Карадайъ, който има 0,98%. Избирателните секции във Великобритания ще отварят врати в 9.00 часа сутринта българско време, поради часовата разлика, и трябва да затворят 22.00 часа също българко време, ако в някои от тях не се наложи удължаване на изборния ден. Прогнозата е за сравнително хубаво време за сезона, както бе и на първия тур.
В Съединените Щати на балотажа се гласува в същите 55 секции, на които се гласуваше на изборите 2 в 1 миналата седмица. В 8 може да се гласува с машинa - в столицата Вашингтон, в Ню Йорк, Атланта, Сиатъл и в района на Чикаго и Лас Вегас. На едно от местата - Сейнт Луис ще се гласува с бюлетини разпечатани на място. До разпечатването на бюлетини на място се стигна според ЦИК “поради невъзможността да бъдат доставени навреме заради кратките срокове и големи разстояния.”
По-рано източници на БНР изразиха притеснение, че забавянето на доставките по принцип, заради пандемията от Covid-19 би могло да забави и бюлетините като до последно в САЩ имаше опасения за пристигането им в четири от 55-те секции. На изборите преди седмица броят на гласувалите в САЩ българи надмина 11 500 и подобри рекордното високата активност от около 10 500 на вота през април.
Първите по смъртност в света са последни по избирателна активност.
Ние, българите.
Наистина ли не ни пука как ще продължим напред?!
Ще оставим ли твърдите партийни ядра на статуквото и гласовете от съседна страна да решат и тези избори?!
Да излезем в неделя и да гласуваме масово!