Отидете към основна версия

1 707 54

Елена Йончева: ЕК предлага директива за защита на жените от насилие

  • елена йончева-
  • ек-
  • насилие над жени

В България от години се говори за законодателство в тази област, но нищо не се прави, припомни Елена Йончева

Снимка: БГНЕС

Европейският парламент очаква Европейската комисия (ЕК) да представи силна директива, която да предотвратява насилието срещу жени и момичета, и да защитава жертвите. В нея би трябвало да има мерки, които предвиждат, освен закрила, и обезщетение, както и правни стандарти за разследване на подобни престъпления. Ще се предложи правилата да влязат в законодателството на всички държави членки. Това каза Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, в интервю за „Хоризонт преди обед“ на БНР.

В четвъртък в Европейския парламент беше проведена широка дискусия по повод Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените – 25 ноември. Тази дата се отбелязва по решение на ООН от 22 години. На днешния ден институциите в ЕС ще бъдат осветени в оранжево. В последната си реч за Състоянието на съюза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща да бъде представена директива за защита на жените от насилие.

В България от години се говори за законодателство в тази област, но нищо не се прави, припомни Елена Йончева. Необходим е сериозен дебат по темата. Да се изменят 2-3 закона е повече от недостатъчно. Всяка промяна и в Наказателния кодекс, и в Закона за борба с домашното насилие ще е неефективна, ако не е подчинена на ясна стратегия, включваща както въпроса с превенцията, така и със защитата. Всяка трета жена в ЕС е подложена на физически или сексуален тормоз. В същото време политиците се плъзгат по популистките очаквания и се нагаждат към съществуващите стереотипи по отношение на жените. Политиците трябва да водят общественото мнение без да се съобразяват, че ще изгубят временно популярност, коментира тя.

Заради измислен проблем като „джендър-идеологията“ и дори поставянето му като условие при преговорите за съставяне на правителство, в България се мълчи за истинската тема с домашното насилие. Немалка част от българските мъже смятат, че жените им са тяхна собственост и като такава могат да се разпореждат с тях – да ги тормозят, пребиват, убиват. Насилието се отразява и на децата, които се отглеждат в такава среда. Отразява се в много по-голяма степен в по-малките затворени общности, в малките градове, където тази тема е табу, смятана за нещо срамно и неудобно, каза още Елена Йончева.

В отговор на въпрос за председателя на БСП Корнелия Нинова, която влезе в противоречие с европейските социалисти по темата за домашното насилие, Елена Йончева припомни за среща на Корнелия Нинова с председателката на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Ираче Гарсия през януари 2020 г. в Брюксел. След нея г-жа Гарсия публикува остър коментар, в който се заявяваше, че защитата на правата и равенството на жените не подлежи на предоговаряне.

В Европа няма такова нещо като консервативна лява партия, коментира Елена Йончева. Според нея заради подобни действия, за последните пет години БСП изгуби доверието на над 700 000 души. Левицата е тази, която защитава слабите и онеправданите. Вместо да взима най-прогресивните идеи от европейската левица, БСП се самоубива, каза тя.

Само за последните две седмици обществото в България разбра как две жени бяха хладнокръвно убити от мъжете до тях, несъгласни с техния избор на живот. Това не са обикновени битови престъпления, а са в резултат от дълги години мълчание на политици и общественици по темата за домашното насилие, коментира Елена Йончева.

Тя поясни, че насилието срещу жени в европейския и международен правен свят се определя като gender-based violence. Това е термин, който обозначава насилие, което не е основано на биологичния пол на лицето, а е провокирано от социалната функция и обществените стереотипи, налагани на жените.

Според Елена Йончева, освен санкции в законодателството, трябва да се променят стереотипите в обществото чрез образование и открити дискусии. Трябва да се противопоставяме на насилието във всякаквите му форми, както и на езика на омразата, е категорична тя. Нито един вид домашно насилие не е оправдан. Политици и общественици трябва да реагират много остро на всеки подобен случай. Това не са обикновени битови престъпления. Това е провал на обществото като общество - от възпитанието в семейството през образователната система до политическата класа, която обикновено не коментира подобни деяния. Именно за това трябва да сме по-категорични по темата - не може да оставяме и сянка съмнение, че насилието срещу жени може да е оправдано. И тук не става въпрос за традиции, а за политика и поемане на отговорност, допълни още Елена Йончева.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 17 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове