Отидете към основна версия

2 191 59

БНБ иска България в Еврозоната "възможно най-скоро"

  • бнб-
  • българия-
  • еврозона-
  • най-скоро

Ако влезем в Еврозоната ЕЦБ ще има грижа за нас. Еврото е втората най-широко използвана валута в света, обясни заместник-министърът на финансите Ивайло Яйджиев

Снимка: БГНЕС

Нормално е преминаването към еврото да води до съмнения. Тази позиция изрази по време на дискусия за Еврозоната Ивайло Яйджиев, заместник-министър на финансите, цитиран от News.bg. В наш национален интерес е да влезем в Еврозоната, категоричен бе той.

Яйджиев отчете, че в момента имаме суверенитет да се откачим от еврото и валутния борд, който ще загубим, ако влезем в клуба на богатите. Ако влезем в Еврозоната ЕЦБ ще има грижа за нас. Еврото е втората най-широко използвана валута в света, обясни заместник-министърът на финансите. Ще бъдем подкрепени от една мощна централна банка, увери Яйджиев. Освен това членството щяло да е добре за финансовата ни система.

Според Любомир Каримански е важно да имаме план за въвеждане на еврото. Той обаче трябва да бъде изпълнен след одобрението на стратегически анализ за ползите от членството в Еврозоната. Можем ли да спазим датата 1 януари 2024?,съмнява се народният представител от ИТН. Той настоява за информационна кампания за всяка фаза от присъединяването.
Управителят на БНБ Димитър Радев изтъкна, че присъединяването към Еврозоната е комплексна тема. Съдбата на процеса зависи от политическата воля на българския парламент, изтъкна той. С момента сме в периферията на ЕС, ако сме в Еврозоната ще сме в ядрото на общността. Сега или възможно най-скоро трябва да станем част от клуба на богатите, според него. Еврозоната не може да бъде заместител на лоша макроикономика политика, предупреди Радев.

Еврозоната изгражда механизми срещу катастрофи и вероятността, по думите му, една страна да влезе във финансова криза е по-голяма ако е в периферията, отколкото ако е част от Еврозоната. Той съветва да се направи анализ на икономическите критерии. България има опит от участие в институции на Еврозоната, каза още гуверньорът на централната банка.

БНБ е интегрирана в механизмите на единния паричен съюз. Най-трудният критерий за членството в Еврозоната за изпълнение е инфлацията, по думите му. Според него вероятно страната ни ще бъде по-благоприятно третирана по този критерий. Членството в Еврозоната, според него, ще увеличи доходите.

Припомняме, че миналата седмица Министерски съвет прие план за приемане на еврото, като се предвижда това да се случи от 1 януари 2024 година.
Николай Василев, бивш министър на икономиката е за незабавно влизане в Еврозоната. Никой от западняците не държи чак толкова да ни приема в Еврозоната, важно е къде е националният ни интерес, по думите му. Относно дали цените ще се удвоят Василев каза, че това е религия, която ще бъде опровергана след влизането ни в клуба на богатите. Въпросът е дали България иска да бъде в клуба или извън клуба на богатите държави, смята той. Василев вижда само позитиви от членството ни в Еврозоната. Според него ще се увеличат доходите като влезем в паричния съюз. Западняците не знаят, че България е в ЕС, не им пука, че сме в ЕС, защото не сме в Еврозоната, поясни Николай Василев. Трябва незабавно да се подготвим за 1 януари 2024, каза той. Бившият министър на финансите Милен Велчев поясни, че мястото ни е в Еврозоната. Колкото по-бързо стигнем там, толкова по-добре, категоричен бе той. Няма да се повиши инфлацията при присъединяването.

По-големи са рисковете за страната ни, ако сме извън клуба на богатите, според него и затова ни трябва котва с лицето на Еврозоната. Десет пъти повече рискове съществуваха при присъединяването към ЕС, отколкото сега в Еврозоната, увери Милен Велчев. Много от тези рискове са се случили, но сега никой не съжалява. По думите му усилията си заслужават. Според Румен Гечев от БСП трябват точни сметки дали трябва да влезем в Еврозоната на 1 януари 2024 година. Полша, Чехия и Унгария не искат да влизат в Еврозоната и трябвало да се каже защо едни страни искат , а други не искат. Еврозоната е one way ticket , предупреди социалистът. Той призна, че никъде няма удвояване и утрояване на цени след членството в клуба на богатите. Да се работи активно, но да си отваряме очите, изтъкна Гечев.
Владислав Горанов, бивш министър на финансите призова да не се пречи на властта да върви към датата 1 януари 2024 година. Оставете експертите да си свършат работата, призова той. Горанов не смята, че трябва да чакаме присъединяването към Еврозоната. Да не губим време, призова бившият министър на финансите. Не блокирайте техническия процес, докато чакате анализ, настоя той. Икономическият и социален съвет е против забавяне на процеса, против провеждане на референдуми по темата и създаване на негативно отношение към Еврозоната.

Може би ни трябва и малко късмет, затова се надявам са уцелим тайминг, каза министърът на енергетиката Александър Николов.

Той постави въпроса дали има риск България да стане част от Еврозоната, когато общата валута губи конкурентоспособност.

Може да звучи малко грубо, но последните 10 години енергийната политика на Европа ясно показа, че може да има и грешки, изтъкна Николов. Ако базата, за която и да е индустрия е в електроенергийния пазар, а базата за търговията е конкретната валута, може би е време да се зададем въпроса къде биха били тези грешки след две години, допълни министърът.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 29 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол