"Голяма част от близките до минималната пенсия също са ниски. Пенсиите на хората, които са се пенсионирали преди 2008 г., трябва да бъдат актуализирани с по-съвременния осигурителния доход, защото пенсиите им останаха по-ниски и близки до нормалното. Не може тези хора да имат същите пенсии като пенсионираните след това". Това заяви бившият социален министър Лидия Шулева за "Твоят ден" по NOVA NEWS.
По думите ѝ пенсиите се плащат от данъци от 15 години. "Имаме две посоки на работа - намаляване на осигурителните вноски - бяха 30, сега са 19%. Това намалява приходите в НОИ. Имаме и демографска криза, така че дефицитът започна да се отваря. Перспективата е, че дефицитът ще се увеличава, защото както пенсиите, така и осигуровките са ниски", обясни тя. И допълни, че мерките за социално подпомагане не са целеви - към крайно нуждащите се.
Според нея приходите от данъци се използват за финансиране на държавни структури, но и перото пенсии става доста сериозно. "Ако се увеличат осигуровките, дефицитът ще падне. Те обаче натоварват фонда работна заплата, а това е разход, който работодателите не искат да се увеличава", посочи Шулева.