За вота на недоверие трябва да бъдат броени гласовете на тези, които го подкрепят, т.е. тук въпросът е дали от ГЕРБ ще съберат повече от 121 депутати. Нещата зависят от кворума, от това колко депутати ще дойдат, кой би се въздържал... има различни сценарии в сряда. Такъв коментар направи в ефира на БНТ политическият анализатор проф. Антоний Тодоров по повод предстоящия вот на недоверие.
"Сегашните управляващи трябва да отговорят на въпроса кога бяха искрени – когато създаваха коалицията, или сега, когато я напускат с толкова злостни обвинения. Истината е, че това правителство бе натоварено с толкова много неща, че човек в един момент просто вдига ръце, сякаш сме забравили последните десет години, в които бе създаден настоящият модел на управление", допълни още Тодоров, цитиран от novini.bg.
По думите му има три варианта, ако вотът на недоверие мине. Първият е да бъде предоговорен нов кабинет. Друг вариант е да се търси ново мнозинство в парламента, което да изключва "Продължаваме промяната" – сценарий, който според проф. Тодоров е най-малко вероятен. И третата опция са нови предсрочни избори, които обаче едва ли ще решат проблемите.
Според политическия анализатор вариантът да се управлява с т.нар. плаващи мнозинства се е доказал като работещ в доста от по-малките демокрации, но в случая с България подобен ход е "изключително трудно да се случи".
От своя страна експертът по политически комуникации проф. Росен Стоянов изрази мнение, че каквито и проблеми да има в страната, те трябва да бъдат решавани по демократичен път и в сградата на парламента, за да се намалят страстите и на улицата.
Росен Стоянов допълни, че причината сегашното управление да има толкова много критици се дължи на големите очаквания за "бърза и тотална промяна навсякъде".
Политологът доц. Стойчо Стойчев също се присъедини към тази теза, уточнявайки, че най-големият проблем на "Продължаваме промяната" е бил в това, че са обещавали всичко на всички.
Големите очаквания към правителството ги създаде самото правителство. Никой не очакваше заявки за 5-6 моста, 3-4 тунела, а правителство, което просто да изкара България от кризата, сподели доц. Стойчев.