Аз може би от всички най-добре разбирам какво е състоянието на здравеопазването - първо като лекар и след това като човек, който вече четири-пет месеца вече конкретно като министър се запознава със ситуацията в сектора. Това каза пред Нова телевизия Таня Андреева, министър на здравеопазването.
„Още в началото на годината се знаеше, че бюджета за здравеопазване е разписан за 10 месеца, и че ще има дефицит. Този милиард и половина, който бе събиран 10 години, изведнъж изчезна през 2010. Болниците станаха в пъти повече от реалните потребности на пациентите. Тази система беше фактически неуправлявана, и това доведе до този предизвестен край”, заяви министърът на здравеопазването.
Тя призна, че здравеопазването е в изключително тежко състояние. Тя призна, че „четири месеца се опитвам да се ориентирам, за това какво се случва в здравеопазването“. „Не мога да бъда съгласна с Дянков, беше абсурдно здравеопазването да се ръководи от финансовото ведомство. Искахме да върнем доверието на Здравната каса. Тя трябва да бъде обществена институция. Големите болници също са в тежко положение. Много усилия бяха хвърлени да се фалират университетски болници. Дано не е било умишлено, а да е било заради неправилно управление. В противен случай такова действие граничи с липса на здрав разум”, категорична бе министър Андреева.
„Ще навлезем в 2014-а със 100 милиона повече от досегашните средства на НЗОК. Не допускам, че ще се връщат пациенти. Старая се да не се намесвам в работата на НЗОК, твърде дълго хората се месеха в работата ѝ. Дълбоко се надявам, че на 15 ноември ще има протест на лекарите. Няма да го допуснем”, сподели тя.
„Болниците ще получат 100 процента за извършената си дейност - може би не цялата сума ще бъде дадена до края на годината, но останалите средства ще се добавят към бюджета за другата година и тогава и тези средства за болниците ще бъдат изплатени“, каза още здравният министър.
Тя добави, че все пак болниците и Лекарският съюз са знаели, че приетия бюджет е бил за десет месеца, така че не би трябвало да са чак толкова учудени, че се е стигнало до сегашната ситуация. Премиерът, министърът на финансите и аз като министър ще направим всичко възможно проблемите за болниците да бъдат решени, така че през ноември те да не излизат на протести както те се заканват, каза здравният министър.
„Отмяната на забраната за пушене е отвратителна идея. Няма друго мнение по въпроса.Няма политическо решение за това, разчитам на здравия разум на лекарите в Парламента да направят правилното. Тук сме длъжни да се намесим и да защитим другите хора. Няма да подкрепя подобно решение. Никой не е налагал политическата си воля. Депутатите ще гласуват по съвест. Ако бъде либерализиран закона смятам, че трябва да се поиска вето, а не да подаваме оставки. То може да бъде наложено от президента. Здравето не е популизъм", заяви здравният министър.
"Нямам обяснение и съм силно притеснена от решението за SMS-ите на 112. Може да се стигне до злоупотреби със системата. Вносителят е депутат от БСП, но това не е съгласувано с мен. Най-неразрешимият проблем за здравеопазването е липсата на идеи", завърши тя.