„Авионамс“ ще се грижи за поддръжка на българските изтребители F-16. Министърът на отбраната Атанас Запрянов присъства на подписването на Споразумение по Програмата за индустриално сътрудничество между компанията „Локхийд Мартин“ и завод „Авионамс“.
Споразумението бе подписано в първия ден от 16-ото издание на Международното изложение „Хемус 2024“ и е свързано с поддръжката на новите самолети F- 16 Block 70, които страната ни придобива. Съгласно него, „Авионамс“ ще изпълнява три от общо шест проекта по индустриално сътрудничество, залегнали в договора за придобиване на самолетите.
Също така е планирано привеждане на съществуващите мощности и инфраструктура на "Авионамс" АД в съответствие с изискванията на Lockheed Martin Global INC, както и доставка и инсталиране в "Авионамс" АД на предоставеното от Lockheed Martin Global INC безвъзмездно оборудване, инструменти, запасни части, образци и средства за обучение, както и набиране и обучение на персонал.
Подписването на днешния договор между "Авионамс" АД и „Локхийд Мартин“ е във връзка с изпълнението на подписаното през 2019 година Рамково споразумение между Министерството на икономиката на Република България и Lockheed Martin Global INC относно програма за индустриално сътрудничество F-16 блок 70.
Споразумението предвижда "Lockheed Martin Global" INC да определи български дружества, които отговарят на изискванията и са в състояние да изпълнят проектите, касаещи създаването на базови способности за извършването на ремонт и дейности по поддръжка на системи, свързани с експлоатацията на новите изтребители.
Изграждането на базови национални способности за поддръжка на изтребител F-16 блок 70 на територията на страната ни ще позволи България да осъществява собствена, независима и неопосредствана от втора страна логистична поддръжка и експлоатация през целия дълъг жизнен цикъл на придобиваната отбранителна техника, основаваща се на собствена технологична база.
По този начин се постига по-голяма независимост, бързина на действие и по-висока ефективност, в сравнение с евентуалното транспортиране на техниката в друга държава, и се гарантира сигурност на доставките.
ДКК ще осъществява контрол на конкретните дейности.
„Министерството на отбраната ще продължи да насърчава увеличаването на българското участие в европейските инициативи в областта на отбраната“, каза в приветствието си към участниците заместник-министърът на отбраната Аделина Николова.
По традиция в първия ден се проведе Индустриален форум, чиято тема тази година са възможностите за българската отбранителна индустрия с оглед на повишените усилия на съюзническо ниво за насърчаване на европейското и трансатлантическото сътрудничество в областта на въоръженията.
„Министерството на отбраната ще продължи да насърчава увеличаването на българското участие в европейските инициативи в областта на отбраната“, каза в приветствието си към участниците заместник-министърът на отбраната Аделина Николова. По думите ѝ, в условията на днешните предизвикателства модернизацията и технологичното обновление на Българската армия са без алтернатива.
Приветствия и пожелания за ползотворна работа към участниците отправиха и заместник-министърът на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински, и заместник-министърът на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов, добавят от МО.
В условията на спешната необходимост са ускоряването на модернизацията на въоръжените ни сили, каза служебният министър на отбраната Атанас Запрянов при откриването на 16-ото Международно изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2024“ в Международен панаир - Пловдив. По думите му Министерство на отбраната продължава да концентрира усилията си върху реализирането на проектите за превъоръжаване на българската армия. Сред тези с най-висок приоритет той посочи придобиването на нов тип боен самолет и придобиването на многофункционален модулен патрулен кораб.