"Политическата криза след всички повече или по-малко екзотични решения, чрез които се опитахме да излезем от нея, може да намери своето решение, ако преди изборите политическите сили честно и почтено заявят пред своите избиратели с кого биха влезли в управление. Но не тези завоалирани формули от рода на - да намерим равноотдалечения и независим от всички премиер".
Това мнение изказа пред БНР Геновева Петрова от "Алфа Рисърч".
"В поведението и на ГЕРБ, и на ПП-ДБ в последните дни - макар да се поддава плахо ръка за търсене на взаимодействие едни с други, не виждам разлика от досегашното им поведение. Просто те обличат досегашното си поведение и с такива послания, именно защото си дават сметка, че обществото очаква да чуе какво ще правят след изборите. Нямаме основание да смятаме, че след този вот кризата ще намери своето решение и респективно това биха били последните за сравнително дълъг период избори".
Според нея тази кампания ще бъде по-особена за всички поради острите конфронтации и до степен на "кървави войни" в рамките на някои формации. Още повече, че на всеки следващи избори интересът на хората намалява, добави тя. По думите ѝ прогнозирането на изборните резултати става все по-трудно:
"Основната нагласа е т.нар. свободен вот, хората, които самостоятелно, автентично решават кого да подкрепят, все по-малко участват в изборите и се интересуват от тях. А все повече резултатите от изборите са резултат от някаква форма на несвободен вот".
Симпатизантите на ДПС - тези, които десетилетия го подкрепят, са затворена общност и рядко споделят публично нещата, които преживяват, и начина, по който се чувстват, отбеляза социологът в предаването "Преди всички".
По думите ѝ основното ядро от дългогодишни привърженици на Движението остават в голяма степен в подкрепа на фракцията около Ахмед Доган поради авторитета, който той е изградил в годините.
"Независимо по какъв начин се явяват отделните фракции, които претендират да представляват тази група избиратели, те много силно разчитат на собствените си вътрешни авторитети".
Според нея във фракцията около Делян Пеевски няма толкова силни авторитети, зад които да застанат тези избиратели, ако те трябва да направят своя избор спонтанно.
"Крилото около Пеевски успява да демонстрира силни позиции сред апарата на ДПС, сред част от структурите и сред институциите, които имат позицията да вземат решения по отношение на това кой ще носи марката "ДПС" на тези избори".
В момента ако можем да очакваме начин, по който да се отрази на избирателите на ДПС, то е голяма част от тях, доколкото имат възможност да решават самостоятелно, да не отидат да гласуват и да не подкрепят нито една от фракциите, които претендират за техните гласове, коментира Геновева Петрова.
Според нея разклащането на позициите на ДПС в някои райони отваря възможност за представителите на други партии да подобрят своите позиции. Избирателите на ДПС няма да променят подкрепата си, но част от тях няма да отидат да гласуват, обясни тя.
"Много е важно да се проследи как се развиват нагласите на хората в тези части на страната, защото от там наистина години наред представителството в НС е било само в посока на ДПС. Що се отнася до алтернативните движения на ДПС, създадени около бивши техни фигури - вече сме видели избори, в които те са се опитвали да участват и да разбият позициите на ДПС в тези места - виждаме, че в национален вот до момента това се е оказвало неуспешно поради силното влияние на авторитетите на ДПС сред тях. Взрив в самото Движение не сме наблюдавали, то е успявало да запази доминиращото си положение сред тези симпатизанти. Сега за първи път ще бъдем свидетели на ситуация, в която ДПС не остава монолитно и оттук нататък допускам, че това при всички положения ще се отрази негативно на резултатите, които регистрират в тези райони".
Социологът прогнозира, че резултатът няма да е толкова безпроблемно извоюван. Тя допуска, че е възможно оттегляне на симпатизанти от която и да е от фракциите.