Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България.
Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод годишнината от Ньойския договор в София, уточни БНР.
В Босилеград решиха по този начин - с черната кърпа върху бюста на Апостола, да напомнят за тази дата, ограбила и унизила народа ни. Една отворена рана, пише на транспаранта върху паметника на Левски в Босилеград.
Известният деятел от ръководството на Гражданския комитет "Западни покрайнини", преподавателят в НСА проф. Лозан Митев пък изпрати гневен свой текст под заглавие "След комедията за Сливница, ще има ли комедия и за Ньой?" по повод постановката "Оръжията и човекът" в Народния театър.
"На 27 ноември отбелязваме една от най-трагичните дати в нашата национална история - деня, в който на България е наложен престъпния Ньойски диктат. На 27 ноември няма да се напомни, че протестът срещу Ньойския диктат от 1919 г. е изключително важен за нашето национално съзнание като размисъл и поука за съдбата ни, която е необходимо да се припомня като завет за нашата отговорност и стремеж за справедливост. Протестът срещу Ньойския диктат е гражданската ни позиция за отхвърлянето на имперските амбиции за господство, които днес отново надвисват над Европа. Но вместо това, съвременния псевдоелит отново ще се изпокрие, ще се сниши и мълчаливо ще угодничи, за да покаже навън своето лицемерно безгръбначие и навътре своята наглост и безразличие към националната ни съдба. Нещо повече – Народният театър точно на 27 ноември пак ще представя "Оръжията и човекът“. Вероятно всички билети отново ще бъдат изкупени и местата заети, както бяха препълнени киносалоните с войници на съветски филми през комунизма", пише проф.Митев.
От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор.
Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в градинката на НДК, за да отбележат датата. Ивайло Шопски, който носи плакат срещу пиесата "Оръжията и човекът", заяви:
"Ние на тази дата най-малкото дължим на нашите сънародници, останали отвъд границата, да им покажем, че ги помним, че ги почитаме и че не сме се примирили с тази несправедливост, наложена ни от великите сили. Другата причина да бъдем днес на това шествие, което трябва да протече мирно, въпреки поредната провокация, която ни нанесе Общината преди 45 минути, забранявайки ни да минем покрай Народния театър - тази година шествието минава под надслов "Искаме оставка на директора на Народния театър и извинение от негова страна".
Шествието първоначално трябваше да мине пред Народния театър, където днес се играе постановката на Малкович, към която протестиращите демонстрираха явен гняв, макар че повечето от тях не са я гледали и не я познават в дълбочина.
Проявата, която се охранява от много полицаи, трябва да приключи пред Паметника на незнайния войн, където ще бъдат поднесени венци.
Един любопитен контраст. На мястото, където е Войнишкият паметник в градинката на НДК, има Коледен базар и това, което се вижда, е тъмният паметник и светещото виенско колело, само на метри от сборния пункт са хората, които се радват на красивите преживявания с близките си и вместо гняв по лицата им има усмивки.
С български знамена и запалени факли членове и симпатизанти на ВМРО преминаха по столичния булевард “Витоша”. Шестващите скандират “Македония, Мизия, Тракия” и “Свобода или Смърт”. Проявата преминава спокойно.