Отидете към основна версия

2 399 95

Кирил Петков: Министър Митов да не замита контрабандните канали

  • кирил петков-
  • даниел митов-
  • контрабанда

Петков подчерта, че ГЕРБ са „спъвали работата“ на временната комисия за „Боташ“ в парламента

Вътрешният министър Даниел Митов "да не замита контрабандните канали", за това призова съпредседателят на ПП Кирил Петков в кулоарите на парламента по повод казуса с МВР в Пловдив.

През последните дни се надигна огромно напрежение, след като от гражданското сдружение „Боец” разпространиха снимки на чатове, за които твърдят, че са между част от ръководство на ГДБОП и служители на терен в Пловдив. В сигнала се твърди, че на 19 ноември 2024 година полицаите са опитали да проверят автомобил, който им бил познат във връзка с контрабанда на цигари, но им е било разпоредено незабавно да се изтеглят. Говори се още за евентуален „чадър” над контрабандния канал от Калин Литов, назначен от бившия вътрешен министър Калин Стоянов. Междувременно от вчера Калин Литов вече не е заместник-директор на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”.

"Трябва да проверим дали наистина има отстранени хора или по-скоро са преназначени, защото на мен лично ми омръзна да слушам, че едни хора ги отстраняват, а после ги преназначават в системата и имаме пробив след няколко дни", посочи Петков и се закани: "Няма да ги оставим да замитат".

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и народен представител от ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков коментира и темата "Боташ":

"Слушам в последните няколко дни, че Борисов много се вайка по темата, нека да му припомним, че сделката с „Боташ“, заради която държавата наистина губи милиони в момента, беше подписана от „Боташ“, „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“. Шефът на „Булгартрансгаз“ в този момент беше точно Владимир Малинов. А Малинов беше върнат като шеф на „Булгартрансгаз“, след като беше служебен министър на енергетиката, което е в разрез със закона. Същият този човек, за който току-що премиерът Желязков каза, че няма никакъв проблем, че го разследват от Европрокуратурата по темата „Чирен“, така че когато Борисов се сеща всеки ден за тези милиони, мисля че вие трябва да питате какво се случва с г-н Малинов, с чийто подпис тази сделка беше подписана и който в момента Европрокуратурата е сложила като потенциален огромен корупционен скандал“, посочи той.

Петков подчерта, че ГЕРБ са „спъвали работата“ на временната комисия за „Боташ“ в парламента.

Радослав Рибарски заяви, че временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства около сделката с „Боташ“ в 49-ото Народно събрание е заседавала в продължение на 4 месеца. „Приехме доклад с единодушие, но този доклад не влизаше в пленарна зала. Тогава председател на временната комисия беше Жечо Станков, който в момента е министър на енергетиката, той използваше парламентарния похват да не внесе доклада на време, така че той да не може да бъде предложен в дневния ред“, каза той и допълни, че многократно са призовавали тогавашния председател на парламента Росен Желязков да внесе в дневния ред тази точка. Но, по думите му, забавянето е било ефективно – "в рамките на 2 или 3 седмици, а 49-ото Народно събрание предстоеше да се разпусне за предизборна кампания. Благодарение на това, че тогава поискахме извънредно заседание, в крайна сметка докладът беше внесен и приет. Тази битка е проведохме преди 1 година и в момента все още няма яснота какво ще последва след този доклад, какво е свършила прокуратурата, а докладът беше изпратен и до Европрокуратурата, до ДАНС и БЕХ“, допълни Рибарски.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 37 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове