Отидете към основна версия

1 036 26

Радев: България има потенциал да бъде регионален фактор в редица области

  • румен радев-
  • green transition

Президентът посочи, че в динамичния и изпълнен с рискове и конфликти световен дневен ред става все по-трудно да се очертае бъдещето, а в същото време съществуващите до момента механизми за икономически растеж на Стария континент изглежда, че се разпадат

Гарантирането на просперитета и сигурността на България изисква страната ни да има активна роля в съюзите и многонационалните формати, в които участва, да развиваме добросъседски отношения, а политическата класа да умее да създава адекватни дългосрочни стратегии в различни области. Това заяви президентът Румен Радев в заключителната част на втория ден от форума "Green Transition“, който се провежда у нас за пета година, съобщиха от правителствената пресслужба.

Събитието събира политици, експерти, бизнес лидери, които представят своята гледна точка за ускоряването на прехода на Централна и Източна Европа към устойчива икономика, без регионът да губи конкурентоспособност.

Президентът посочи, че в динамичния и изпълнен с рискове и конфликти световен дневен ред става все по-трудно да се очертае бъдещето, а в същото време съществуващите до момента механизми за икономически растеж на Стария континент изглежда, че се разпадат. В Европа евтината енергия вече не съществува, евтината работна ръка не е гарантирана, евтиният капитал под формата на нулеви лихви вече изчезна отдавна, каза държавният глава. По думите му, трябва да се прояви гъвкавост и адаптивност по отношение на ролята на държавата за развитие на различни области от икономиката и да се дефинират източниците на растеж. Според президента България следва да се възползва от ключовите си географски предимства, от природните си дадености и да се създадат условия за насърчаване на огромния потенциал на гражданите.

Просперитетът на всяка държава зависи от функционирането на приобщаващи политически и икономически институции, каза Румен Радев и допълни, че най-важният признак за наличието им е гарантирането на правото на собственост. "А ние почти ежедневно четем и виждаме, че има спорове и се водят дела за кражба на бизнес“, заяви президентът и посочи, че това явление трябва да се ограничи.

"Приобщаващите икономически институции гарантират честна конкуренция, а вместо това виждаме множество обществени поръчки да изкривяват икономическата и обществена среда“, посочи още президентът и открои значението на изсветляването на икономиката и на увеличаване на инвестициите в научно-техническия прогрес.

"Приобщаващите политически институции следва да се ангажират да създават и поддържат здрава държавност, която налага законност и ред, и не бива да се бърка с диктатура. Виждаме обаче, че и в това отношение у нас трябва много да се направи“, заяви държавният глава и призова за активен дебат по тази тема.

Президентът Радев очерта няколко икономически области, в които България има потенциал и дадености да се развива много по-успешно и да се превърне в регионален фактор. Румен Радев даде пример с транспортната свързаност и допълни, че България трябва да се възползва от увеличените потоци на доставки, като развива логистични хъбове.

По отношение на енергетиката страната ни може да се възползва от достъпа до газопреносни мрежи и терминали и не само да консумираме и пренасяме енергия, а и да продаваме и печелим от нея. Възможности за това дават инициирането на зелени енергийни коридори, създаването на условия за съхраняване на енергия от ВЕИ, изграждане на ПАВЕЦ мощности и ефективно използване на геотермалната енергия. Президентът посочи, че по отношение на дигиталната свързаност България има потенциал да изгради центрове за съхраняване, обработване и разпределяне на информационни масиви. Държавният глава отбеляза и възможността за още по-ефективно оползотворяване на подземните богатства чрез създаване на крайни продукти, чиято стойност надвишава многократно тази на суровините. България може да допринася за продоволствената сигурност в региона, ако се създадат предпоставки нашите фермери да могат да се сдружават, каза Румен Радев.

Президентът отново призова да се работи по реализацията на Национален космически център за наблюдение, координация и управление. Проектът беше предложен от президентската институция при общественото обсъждане на Плана за възстановяване и устойчивост и за него ЕК е одобрил финансиране, но сега е трансформиран като звено към МВР. По думите на Румен Радев създаването на центъра в пълния му мащаб ще даде възможност да се събира информация, на базата на която не само ще се развива научна дейност и ще могат да се взимат решения в кризисни ситуации, но и по-ефективно ще се управляват ресурсите в страната.

Президентът Радев приветства амбициозния подход на организаторите на форума "Green Transition" да привличат все повече представители от различни сфери, като им дават платформа за задълбочени дебати за бъдещето и насърчават критичното мислене, което е двигател на прогрес. "Форумът надхвърли рамката на зеления преход и търсенето на баланс между зелените политики и индустриализацията, той изразява и мястото на България, региона и Европа на глобалната икономическа, социална, климатична карта", каза държавният глава.

Към гостите на събитието вчера вечерта в София приветствие отправи и проф. Дарон Аджемоглу - носител на Нобелова награда за икономика за 2024 г. и преподавател в Масачузетския технологичен институт (MIT). На него присъстваха дипломати, представители на изпълнителната и местната власт, на бизнеса, на дипломатическия корпус у нас.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове