Тежкотоварният камион Freightliner беше обявен от представителите на Daimler, на които принадлежи въпросната марка, като първия в света безпилотен камион. Истина ли е това обаче? Определено по темата може да се поспори.
На практика на водача на Freightliner Inspiration Truck официално му е разрешено да не държи волана с ръце по време на движение. Лицензът за подобно действие е издаден само за територията на щата Невада.
При това в градски условия водачът трябва да управлява камиона, а по време на извънградско, камионът не може сам да прави маневри, да изпреварва или да се престроява.
С други думи водач в камиона е нужен, така че той не е безпилотен. Просто е снабден с адаптивен круиз контрол и със система за движение по зададена лента. Наличен е и асистент за аварийно екстремно спиране при опасност от катастрофа.
Все пак иновацията е удобство за водачите на т.нар. TIR-ове, особено за САЩ, където разстоянията са огромни, а пътищата са предимно равни магистрали. Все още обаче сме далеч от напълно безпилотни камиони.
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.