Изграждането на газовия терминал в Александруполис е историческо събитие за региона и проект за дългосрочна енергийна независимост и постоянно снабдяване с втечнен газ в едно изключително кризисно време, заяви премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски на тържествената церемония по повод началото на изграждането на този терминал, съобщи специално за БТА агенция МИА.
Това е новината на деня в Република Северна Македония, избрана от Медийната информационна агенция /МИА/ за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Република Северна Македония да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт без промяна с изрично посочване и цитиране на партньора ѝ като източник.
На днешното събитие в Александруполис Ковачевски заяви, че газовият терминал е от огромно значение за региона от аспекта на диверсификацията на природния газ и по-голямата сигурност в снабдяването с този енергент.
– Южният коридор намалява зависимостта от досега единствения канал за приток на газ от Русия. По-точно, с този проект вместо в нашата държава да присъства само един източник на газ, сега е отворена възможността да влезе и снабдяване от повече различни източници като газ от САЩ, Близкия изток и други страни, заяви Ковачевски.
Това означава сигурно и безопасно снабдяване с природен газ от различни производители и диверсификация на източниците, което ще направи нашата държава енергийно независима, подчерта Ковачевски.
Всичко това, смята Ковачевски, ще влияе и на намаляването на цената на газа като енергент за индустриалните и енергийни капацитети на страната.
Заедно с газовата централа за производство на електрическа енергия, като втора фаза от този голям проект, според Ковачевски, се осигурява електро-енергиен капацитет с най-съвременна технология за производство и снабдяване с електрическа енергия.
– Северна Македония, в този проект участва с договор за резервация на определен капацитет за втечнен газ от терминала в Александруполис. В ход са и подготовките, които ще позволят и нашето директно включване в изграждането на газопровода, с което Северна Македония ще бъде свързана с този значим енергиен капацитет. С интерконектора в Гърция, който е във фаза на реализация, завършваме цялата необходима инфраструктура, за да се завърши и вторичната газова мрежа, която ще донесе газа до гражданите и икономиката в Северна Македония, посочи Ковачевски, добавяйки, че използването на нови източници на енергия и замяната на въглищата с газ е един от най-важните стратегически интереси на правителството.
Реализацията на този проект, както изтъкна Ковачевски, отваря потенциали за инвестиране в изграждането на други енергийни обекти и подобряване на конкурентоспособността в региона.
- Искам да изпратя послание към всички граждани на Северна Македония, но и към гражданите на региона, че това са времена на криза. Ние, премиери и президент на Сърбия, фактът, че всички сме тук, изпращаме послание, че в трудни времена приятели и съседи трябва да бъдат заедно, за да си помагат и по този повод изразявам голямото си удоволствие от много честите контакти, които ние имаме на ежедневна база с президента Вучич и министър-председателя Мицотакис по отношение на осигуряването на необходимата енергия през зимата, но и по отношение на непрекъснатите доставки, транспорта и търговията с храни между нашите три държави, каза Ковачевски.
В газовия терминал в Александруполис, Северна Македония ще участва с 10 процента, а делът на собствеността в газовата централа е 25 процента.
На церемонията, с която бе поставено началото на строителството на терминала, присъстваха премиерите на Гърция и България Кириакос Мицотакис и Кирил Петков, сръбският президент Александър Вучич и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Гръцкият премиер каза, че присъствието на балканските лидери на събитието представлява единството на Балканите, но и че "полуостровът ни може да има своето място в стратегията за енергиен преход на целия континент". Мицотакис подчерта, че с този и други планирани проекти руският газ скоро може да бъде заменен от други източници, а конкретни държави могат да играят ключова роля в новата енергийна карта. Позовавайки се на присъствието на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, Мицотакис каза, че то "символизира европейското измерение на този проект", което има "важен геополитически отпечатък".
Мишел от своя страна каза, че новият терминал не само ще помогне за енергийната независимост, но ще допринесе за постигане на дългосрочни цели за изменението на климата и че проектът изпраща ясно послание, че поемаме нещата в свои ръце. Не седим и говорим за стратегическа автономия, а сме активни, всички заедно, с нашите приятели от Балканите искаме да изградим нашето общо бъдеще, каза Мишел.
Българският премиер Кирил Петков изтъкна, че е необходимо страните да работят заедно, подчертавайки , че "икономическият натиск на Кремъл върху България и Европейския съюз няма да успеят." Споменавайки днешното събитие като доказателство за това, Петков добави, че Гърция и България с подкрепата на европейските институции поставят основите за интерконектора между двете страни , "което ще смени енергийната карта на Европа".
Сръбският президент се спря на необходимостта от взаимно сътрудничество, подчертавайки, че с подкрепата на ЕС страните от региона ще успеят да превъзмогнат всички трудности.
След поздравителните обръщения премиерите на България и Гърция подписаха Договора за започване на реализацията на проекта.
След церемонията гръцкият премиер Кириакос Мицотакис даде обяд за чуждестранните лидери.