Отидете към основна версия

3 204 32

Ковачевски: Най-лесно е да се говори за история

  • рсм-
  • ковачевски-
  • история-
  • балкани-
  • икономика

Най-трудно е да се говори с гражданите за икономиката, защото тогава се обещава и гражданите имат очаквания за по-добър стандарт на живот

Снимка: БГНЕС

„Обикновено дискусиите на Балканите са за миналото и историята и има политици, особено от съседни държави, които обичат да говорят на теми от историята и това са най-лесните теми за разговор, защото когато говорите за история с гражданите, всъщност нищо ти им обещавате. Най-трудно е да се говори с гражданите за икономиката, защото тогава се обещава и гражданите имат очаквания за по-добър стандарт на живот. Ще говоря за настоящето и плановете за бъдещето, за всичко, което ние като държава в сътрудничество със страните от региона и нашите стратегически партньори реализираме с една единствена цел - икономическо развитие и по-добър стандарт за гражданите“, каза премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, който днес е основен лектор на Преспанския форум за диалог на сесията „65 години след Римското споразумение: напълно икономически реконструирана и интегрирана ли е Европа?“

Ковачевски акцентира на хармонизирането на законодателството на страната с това на ЕС, прилагането на стандартите за структурни реформи, регионалната инициатива „Отворени Балкани“ и нейните икономически ползи, както и интеграцията на региона в ЕС и единния пазар на съюза.

„Направихме много, взехме трудни решения за членство в ЕС и НАТО, за по-добро бъдеще на гражданите. Членството в НАТО е постигнато. Поради блокада Европейският съюз не изпълнява обещанията си, въпреки че има широката подкрепа на страните-членки. Продължаваме да работим по европеизацията на цялостната система в страната, прилагаме европейските демократични и социални ценности у дома. Ние сме част от европейското семейство и споделяме едни и същи ценности. Нашият ангажимент за членство в ЕС е ясен още от обявяването на независимостта на страната. От 2005 г. сме страна кандидатка за членство, а преди 20 години беше подписано Споразумението за асоцииране, което предвиждаше то да бъде постигнато след десет години. Въпреки че тази времева перспектива не е постигната, Споразумението за асоцииране все още е единствената правна рамка, която определя отношенията между двете страни и която допринася за икономическата и политическа стабилност на страната за консолидиране на демокрацията и върховенството на закона", каза в изявлението си Ковачевски.

По думите му 65 години след подписването на Договора от Рим повече от ясно е, че трябва да бъде изпълнено обещанието за интегриране на Западните Балкани.

В този панел от форума, който се провежда от вчера в Охрид, се очаква да говорят сръбският премиер Ана Бърнабич и председателят на Съвета за регионално сътрудничество Майлинда Брегу.

В следобедните часове ще се проведе и панелът „Западните Балкани - управление в бурни времена“, участие в която ще вземат вицепремиерът по европейските въпроси на Северна Македония Боян Маричич и специалните пратеници на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар, на Обединеното кралство -Стюарт Пийч, на Германия- Мануел Сарацин и на Австрия - Йоханес Айгнер.

Поставете оценка:
Оценка 1.1 от 16 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: