Две години след като Audi официално сложи край R8, германската луксозна марка затвори устата на скептиците и напълно прескочи традиционното трето поколение. Вместо това, Инголщат се вдъхнови от своето предвоенно наследство в Гран При, за да представи нов флагмански суперкар, кръстен на легендарния състезателен пилот на Auto Union Тацио Нуволари. Тази машина-чудовище е проектирана да бъде пионер в един смел нов дизайнерски език, представен за пръв път от миналогодишния Concept C, изпреварвайки по производствената линия слуховете за електрически спортен автомобил с тарга покрив.
Под впечатляващата каросерия Nuvolari разчита на изпитана във времето корпоративна рецепта, подновявайки близката механична връзка, която R8 споделяше с Lamborghini Gallardo и Huracán. Този път донорската платформа принадлежи на новото Lamborghini Temerario. В средата на колата се крие същата основна архитектура на двигателя, впечатляващ 4,0-литров V8 с двойно турбо, който достига до 10 000 об/мин, осигурявайки 789 конски сили. Въпреки това инженерният екип на Audi увеличи мощността, за да надмине италианския си братовчед. Чрез интегрирането на три електродвигателя с висока мощност и батериен пакет с брутен капацитет 7,3 kWh, който съдържа двойно повече енергия от батерията на Temerario, Nuvolari постига комбинирана мощност от 1001 конски сили.
Динамиката е съответно смазваща, като ускорението от 0 до 100 км/ч се постига за 2,6 секунди, а от 0 до 200 км/ч – за едва 6,8 секунди, преди да достигне максимална скорост от над 350 км/ч. Силното влияние на съвременните амбиции на Audi във Formula 1 е отпечатано навсякъде в инженерния проект на Nuvolari. Използвайки конструкция Audi Space Frame с интензивно използване на алуминий, инженерите са насложили каросерия, изработена предимно от полимер, подсилен с въглеродни влакна, за да държат теглото под строг контрол. Автомобилът дебютира и с първите в историята на Audi ковани джанти с централно заключване, съчетани с агресивна карбон-керамична спирачна система, използваща масивни предни спирачни апарати с десет бутала. Активната аеродинамика доминира в задната част, където адаптивно крило, управлявано от волана, превключва между три различни степени на притискане, като работи заедно с ръчен бутон за система за намаляване на съпротивлението (DRS) в стил F1 за максимизиране на скоростта по правите отсечки.
Вътре в кабината Nuvolari отдава почит на легендарните състезателни автомобили Type C на Auto Union от 30-те години на миналия век с ретро цветни акценти, като същевременно се връща към премиум материали с високо качество. Физическите превключватели са елегантно съчетани с цифрови дисплеи, създавайки интериорен дизайн, който в крайна сметка ще се пренесе и в масовите модели на Audi. За ентусиастите, които искат да притежават част от тази история, възможността ще бъде изключително рядка. Audi ограничава производството до едва 499 бройки в целия свят, като доставките официално са насрочени да започнат през първата половина на 2027 година.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Мерцедесажия
Коментиран от #4, #8, #13
20:20 04.06.2026
2 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️
Коментиран от #3
20:26 04.06.2026
3 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️
До коментар #2 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
🚗Знаех си.🚗Най-новото Audi: Наследник на TT и R8, все още без име и с архаичен интериор
11 Септември, 2025.г.
20:38 04.06.2026
4 Герп боклуци
До коментар #1 от "Мерцедесажия":
Я провери пак кой е лидер по продажби в европа и си паркирай мерцедеса на втория редКоментиран от #6
20:43 04.06.2026
5 ООрана държава
20:44 04.06.2026
6 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️
До коментар #4 от "Герп боклуци":
неуДачия/Ренде може да са продали много коли, но това не ги вкарва в лигата на ИСТИНСКИТЕ АВТОМОБИЛИ❗Едно е автомобил с който можеш да стигнеш от т.А до т.В
Съвсем друго е автомобил с който можеш да стигнеш до нечия т."ЖИ"❗
Коментиран от #9, #14
21:01 04.06.2026
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Герп боклуци
До коментар #6 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
Кви дачии бе деде, говорим за автомобили...BMW прегази Mercedes и Audi на пазара в Европа. Статия във Факти
Коментиран от #10, #11, #12
21:33 04.06.2026
10 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️
До коментар #9 от "Герп боклуци":
Не ти е лесно, разбирам те ❗"Renault Clio оглави класацията
за най-продавани автомобили в Европа
през 2025 г.,
докато Dacia Sandero падна на второ място, според .....
Въз основа на данни за цялата 2025 година❗
Прочети "Меракът на Чичо Денчо" , има какво да научиш❗
21:40 04.06.2026
11 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️
До коментар #9 от "Герп боклуци":
Чукча май не може да чете с разбиране🤔В статията става дума САМО ЗА ТРИ НЕМСКИ КОНЦЕРНА, не става дума цялостната картина на пазара ❗
Все едно да сравняваш продажба на тиквички и патладжан и да пишеш че в България най-много се купува патладжан, пропускайки домати, краставици, хляб и ...... БАНАНИ😉
21:47 04.06.2026
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Заблуден
До коментар #1 от "Мерцедесажия":
си ако мислиш че МБ са нещо повече от Ауди. Бяха, допреди години, нооо вече са далеч от славните си времена. Доста са им пенсионерски автомобилите (не говоря за АМГ), а Ауди са просто един по-скъ ФВ, който няма с какво да заблести. Толкова са безидейни, че дори дизайна им заспа. А представеният модел в абсолютно доказателство за безидеито им22:53 04.06.2026
14 Точно
До коментар #6 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
с МБ, трудно ще стгнеш до Г-точка, освен ако не е АМГ модел. С останалите.. най мноо някоя селска пръчка22:55 04.06.2026
15 Трифонов
До коментар #12 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
Тъпотии пишеш, братле. Класацията за продажбите на премиум автомобили винаги е била отделна. И тъкмо в нея БМВ са на първо място. При това през последните поне 15 години. И далеч не само в Европа. А в световен аспект. От време на време Мерц излизат на първо място за година или шестмесечие с нищожна преднина и толкова. Освен това, Мерц винаги включват в продажбите си и лекотоварната си гама, докато БМВ включва единствено и само автомобилите с марка БМВ. Действително, Мерц поддържа в гамата си няколко значително по-скъпи модела, но това всъщност е лошо мениджърско решение. Не може да продаваш SL на цената на Порше 911 Турбо просто, защото няма кой да го купи. Нито можеш да продаваш напудрена S класа под "заглавие" Майбах, защото всеки би предпочел Ролс Ройс. По тази тъкмо причина, БМВ придобиха миналата година Алпина и сега ще извадят сврълуксозните си модели под тази марка и ще я позиционират между БМВ и Ролс Ройс...07:35 05.06.2026
16 Трифонов
До коментар #12 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
...Извън това, БМВ превърнаха Мини от фалираща компания в проспериращ бранд и с продажби каквито никога не е имал, създавайки напълно нов пазарен сегмент - "компактен премиум". Преди малко повече от 10 години придобиха фалиращите Ролс Ройс и днес Ролс не е просто в най-добрата си форма откакто го има бранда, но имат и продажби, и печалби, които никога не са имали. И в същото време смъкнаха средната възраст на клиентите на Ролс от 65 на 45 години. Това е рекорд. В същото време... какво направиха Мерц със Смарт? Нищо! Какво направиха с Майбах? Още по-голямо нищо! И в същото време средната възраст на клиентите на Мерц е с 10 години по-висока от тази на клиентите на БМВ. Така, че - Мерцедес е символ на автомобилната индустрия. Факт! Кралят. Факт! Но през последните поне 20 години кралят е гол и това е ясно за всички, които разбират кой кой е в автомобилната индустрия. И драматично изостават в електрификацията. И не само от БМВ. И ако нещата продължат така, не е ясно до кога ще са кралят и до кога ще са символ на индустрията.07:36 05.06.2026
17 Бат Жоро
10:22 06.06.2026