28 Ноември, 2015 08:21 5 814 3

Заплатата: Често срещани недоразумения

  • hr-
  • заплата-
  • недоразумение-
  • работодател-
  • служител
Заплатата: Често срещани недоразумения - 1
Снимка: БТА/АР

Доста често отношенията между служител и неговия работодател могат да бъдат обтегнати, като най-често всичко опира до заплащането. В много от случаите тези проблеми са породени от грешно наложени общоприети разбирания.

Работодателят спестява пари, намалявайки заплатите

Информацията сочи, че това е далеч от истината. Невинаги е в интерес на компанията да заплаща на служителите по-малко, отколкото са си заработили. Според проучването, на повечето работодатели им излиза доста по-скъпо да наемат нови работници и да ги обучават, отколкото да плащат по-високи заплати.

Хората не напускат работа заради ниско заплащане.

PayScale сочи, че и това е грешно. Разбира се, че го правят! Статистиката говори, че причина номер 1 за някого да напусне, е именно заплатата. Макар и да има места, където икономиката расте по-бавно, тя го прави. Търсенето на трудовата борса расте, а в този случай, служителят е в много по-изгодна позиция да завиши изискванията си и да си тръгне, ако не се чувства достатъчно оценен или компенсиран.

Евентуален разговор с работника за неговото възнаграждение ще има негативен ефект

Точно обратното. Анализите сочат, че в повечето от случаите е много по-добре, когато работодателят инициира разговора със служителя, отколкото да го остави да си прави свои собствени изводи. Последиците от грешни интерпретации и мисли могат да имат крайно негативен ефект и върху двете страни.

Резултатите от проучването на PayScale доказват това. 82% от 71,000 запитани служители са отговорили, че са напълно задоволени с работата си, дори и заплащането им да не е било достатъчно високо, стига работодателят да се обоснове, защо условията са такива.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Тертер

    3 1 Отговор
    Докато 15 оффци се натискат за едно място заплатите ще растат, ама надолу. Колкото зоб хвърли чорбаджията - толкова. А съдбата на оффците е да ги доят, да ги стрижат и накрая ги колят, пардон.... уволняват.

    Едно време не са казвали "работник" и "служител" а "роб" и "слуга".
  • 2 Оффцъ

    2 0 Отговор
    А колега според най-новите тенденции оффците стават все по-суетни и се оглеждат за по-малко доене, стригане и т.н и си правят все по- добре сметката.На родните Бизнесмени сиреч Робовладелци им става все по- трудно да ги осеменяват пък възелина преди този висш акт на стригане, доене и т.н е за сметка на фирмата.На бг Овчарите им става все по-трудно да поддържат модата да си вземат най-новия модел на мерцедес s clasa,джип ауди q7 и т.н с безлихвен кредит, който никога няма да връщат деюре разбирай от заплатите на оффчиците.Спасителите на т.н. ,,оффчици" се наричат Адвокати,който стават все по-компетентни и добри в оздравителните терапии, които прилагат на бг Овчатите,Стига оффчицата да попадне на правилния Адвокат и да си плати и да има за какво да се хване Адвоката.Адвокатските кантори също хляб ядат,пък оффчиците са толкова окаяни горките,че адвокатите започват да доят бг "Оффчарите'',щото от опосканата оффчица нема ко да вземат,затуи започват да доят и стрижат 'оффчара" разполагащ с Много Вълна и Цистерна с Млеко.Нещата се обръщат, необратимо назад.Дано съм бил полезен на некоя пресушена , остригана до кожа имного гладна "Оффчица".
  • 3 Анто

    2 0 Отговор
    Това е „демокрация”-робство в съвременен вариант. 2% господари и 98% роби.